Zdraví

10 léčivých účinků bazalky

03.11 2018|Bylinky
10 léčivých účinků bazalky

Bazalka je silně vonící bylina, která se nejčastěji používá jako koření při vaření. Kromě toho si ji lidé oblíbili také pro její vynikající účinky na zdraví. Bazalkové listy a květy obsahují mnoho chemických sloučenin, o kterých je známo, že zabraňují různým onemocněním a podporují zdraví.

Tato nízkokalorická bylina má silné antioxidační, protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. Obsahuje vitamíny A, C a K, mangan, měď, vápník, železo, hořčík a omega-3 mastné kyseliny. Zde je deset nejznámějších účinků bazalky na lidské zdraví.

1. Působí proti nachlazení

Bazalkové listy se mohou užívat při léčbě horečky i častého nachlazení. Žvýkání čerstvých listů bazalky vám uleví od nachlazení i chřipky. Bazalka dokáže ochránit i před malárii a horečkou dengue. Stačí popíjet bazalkový čaj. Pokud trpíte akutní horečkou, pomůže vám odvar z listů bazalky uvařený s práškovým kardamonem. Odvar pijte několikrát denně. Vysokou teplotu pomůže snížit i bazalková šťáva.

2. Ulevuje od kašle

Bazalka je klíčovou přísadou v sirupech proti kašli a lécích na odkašlávání. Namísto nákupu drahých léků můžete vyzkoušet domácí lék, který funguje stejně dobře. Do šálku vody přidejte 8 listů bazalky a pět hřebíčků a vařte 10 minut. Můžete i osolit. Poté nechte vychladnout a pijte, abyste zmírnili kašel. Pokud vás v důsledku kašle bolí v krku, pak vám může pomoci kloktání vody svařené s bazalkovými listy. Různé sloučeniny v bazalce pomáhají mobilizovat hlen, takže je bazalka účinným léky i proti jiným respiračním problémům, jako je například bronchitida a astma.

3. Zlepšuje imunitu

Pravidelná konzumace čerstvých bazalkových lístků zlepší váš imunitní systém. Studie ukazují, že různé chemické sloučeniny v bazalce mohou zlepšit tvorbu protilátek proti infekcím až o 20 procent. Nejlepších výsledků dosáhnete použitím čerstvé bazalky.

4. Bazalka působí proti stresu

Bazalkové listy jsou považovány také za perfektní prostředek proti stresu. Různé studie ukázaly, že listy bazalky dokáží lidské tělo ochránit před stresem. Odborníci proti stresu a vzniku stresových poruch doporučují žvýkat 10-12 listů bazalky, dvakrát denně. Každodenní žvýkání bazalky pomáhá také očisťovat krev.

5. Pro lepší zrak

Pouze 100 gramů čerstvých listů bazalky vám dodá doporučenou denní dávku vitamínu A. Vitamín A má antioxidační vlastnosti a je nezbytný pro zdravé oči. Čerstvá bazalková šťáva je účinným prostředkem proti bolestem očí a noční slepotě, která je obvykle způsobená nedostatkem vitamínu A. Pokud vás bolí oči, kapejte si do postiženého oka před spaním dvě kapky černé bazalkové šťávy.

6. Působí proti akné

Tato bylinka zabraňuje propuknutí akné a také urychluje proces jeho léčení. Olej z čerstvých listů bazalky pomáhá odstraňovat z kůže bakterie, které přispívají k ucpávání pórů, což je primární příčinou akné. Pokud už akné máte, aplikujte na postižené oblasti bazalkovou šťávu. Bazalka může pomoci také při léčbě dalších kožních problémů, jako je třeba psoriáza nebo kousnutí hmyzem. Protizánětlivé vlastnosti čerstvé bazalkové šťávy snižují zánět a poskytují úlevu.

7. Zlepšuje zdraví ústní dutiny

Bazalka vám může pomoci v boji proti zápachu z úst, paradentóze a mnoha dalším onemocněním ústní dutiny. Usušte na slunci několik lístků bazalky, připravte z nich prášek a ten používejte na zuby. Můžete jej smíchat s hořčičným olejem, čímž vytvoříte přírodní zubní pastu. Směsí můžete také masírovat dásně, abyste se zbavili špatného dechu.

8. Zničí ledvinové kameny

Bazalka má posilující účinek na funkci ledvin. Pokud chcete zlepšit celkovou funkci ledvin, konzumujte 5-6 čerstvých listů bazalky s vodou na prázdný žaludek. Pokud máte ledvinové kameny, smíchejte čerstvě extrahovanou bazalkovou šťávu se stejným množstvím medu. Pijte každý den zhruba 5-6 měsíců. To usnadní vylučování ledvinových kamenů močovým traktem.

9. Působí na žaludeční problémy

Bazalka je skvělá také pro váš zažívací systém. Bazalkovou šťávou můžete léčit bolesti žaludku i křeče. Smíchejte jednu čajovou lžičku bazalkové šťávy se stejným množstvím zázvorové šťávy a pijte. Bolest žaludku by se měla uklidnit téměř okamžitě. Bazalkovým čajem můžete léčit i běžné žaludeční problémy, jako jsou zácpa, poruchy trávení nebo překyselení.

10. Lék na bolest hlavy

Bazalka je dobrým lékem proti bolesti hlavy, protože pracuje jako svalový relaxant. Smíchejte rozdrcené bazalkové listy s pastou ze santalového dřeva a přiložte na čelo. Mělo by se vám dostat okamžité úlevy. Proti bolestem hlavy si můžete pomoci také pitím bazalkového čaje dvakrát denně. Při mírných bolestech hlavy postačí, když budete žvýkat čerstvé listy bazalky nebo si masírovat hlavu čistým bazalkovým olejem.
Autor: Mak

10 léčivých účinků bazalky. Bazalka je zázračná bylinka, která by neměla chybět v žádné domácnosti. Léčivé účinky bazalky na zdraví jsou vyjímečné.
Zdravá výživa

 307 
  Komentáře ( 2 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Káťa|21.01 2018 18:36
Bazalku už pár let pěstuji za okny. Je to docela nenáročná rostlina. A na caprese s mozzarelou s čerstvou bazalkou nedám dopustit. Někdy ji i jen tak žvýkám a je fakt, že mám pocit, že po ní mám lepší dech
Odpovědět
 6 
alex|12.04 2018 13:59
to, že je bazalka nenáročná, musím potvrdit. Sázím je ze semínek a vždycky vyleze během pár dní. Pak už stačí jen každé 2-3 dny zalít a roste jako z vody. Kolikrát se mi stalo, že jsem ji nezalila a stejně vydržela:) Z bazalky dělám pesto, dávám ji na caprese a ochucuji s ní olivový olej. Je to super na saláty, takže doporučuji
Odpovědět
 6