Zdraví

10 překvapivých účinků ibiškového čaje

26.06 2017|Bylinky
10 překvapivých účinků ibiškového čaje

Ibišek je krásná rostlina, která může oživit každou zahradu. Tato kvetoucí rostlina kvete především v tropických a teplých oblastech, ale v sezóně může být pěstována i v oblastech, kde je klima teplé jen část roku.

Čerstvé a sušené květy ibišku jsou jedlé a připravuje se z nich bylinkový čaj. Ibiškový čaj neboli karkade obsahuje vitamíny C a A, zinek a několik minerálů. Nachází se v něm také 150 až 30 % organických kyselin, včetně kyseliny citronové, jablečné a vinné. Obsahuje také polysacharidy a flavonoidy.

Listy a květy ibišku mají mnoho léčivých účinků. V ájurvédě a čínské medicíně se používají k léčení určitých stavů celá staletí. Podívejte se s námi na 10 překvapujících léčivých účinků ibiškového čaje.

1. Ibiškový čaj snižuje hladinu cholesterolu

Ibiškový čaj je velmi účinný při snižování špatného cholesterolu, což je zvláště užitečné pro lidi s diabetem 2. typu. Zabraňuje hromadění plaku v tepnách, čímž snižuje hladinu cholesterolu a působí preventivně proti ateroskleróze a srdečním chorobám. Ibiškový čaj také obsahuje antioxidační látky, které pomáhají zabránit oxidaci LDL.

Ve studii z roku 2009, publikované v časopise Journal of Alternative and Complementary Medicine podávali vědci pacientům s diabetem dvakrát denně po dobu dvou měsíců buď ibiškový nebo černý čaj. Lidé, kteří pili ibiškový čaj, skončili s vyššími hladinami dobrého cholesterolu a nižšími hladinami špatného cholesterolu. Lidé, kteří pili černý čaj, měli také vyšší hladiny dobrého cholesterolu, ale hladina špatného cholesterolu se nezměnila. Proti cholesterolu pijte ibiškový čaj dvakrát denně po dobu několika týdnů.

2. Reguluje krevní tlak

Ibišek je vhodný také při regulaci vysokého krevního tlaku. Má silné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají významně snižovat krevní tlak. Ibiškový čaj je přírodním diuretikem, které zvyšuje močení, čímž pomáhá snižovat krevní tlak. Navíc, ibišek urychluje metabolismus, což pomáhá při zdravém a postupném hubnutí.

V roce 2010 byla provedena studie, kterou zveřejnil časopis Journal of Nutrition. Vědci v ní zjistili, že denní konzumace karkade snižuje tlak u prehypertenze a hypertenze. Ibiškový čaj se tak ukázal jako účinná složka diety doporučené pro lidi s vysokým krevním tlakem. Abyste váš tlak udrželi pod kontrolou, pijte ibiškový čaj 2-3 denně.

3. Chrání játra

Ibišek je prospěšný nejen pro vaše srdce, ale i játra. Jeho antioxidační vlastnosti pomáhají zabránit poškození jater tím, že neutralizují volné radikály, které se nacházejí v tělesných tkáních a buňkách. Studie z roku 2000, publikovaná v časopise Food and Chemical Toxicology spekuluje o tom, že na základě výsledků studie na zvířatech, by mohly antokyany v ibišku hrát roli v prevenci oxidativního poškození v živých systémech. K zajištění dobrého zdraví jater pijte ibiškový čaj 1-2 krát denně.

4. Pomáhá hubnout

Tato krásná bylina také podporuje hubnutí. Díky množství živin, flavinoidů a různých minerálů ibišek snižuje vstřebávání tuků a sacharidů do těla. To může pomoci při hubnutí. Vysoká koncentrace antioxidantů v ibišku napomáhá ke zvýšení metabolismu. Ibiškový čaj je dobré přírodní diuretikum, díky čemuž pomáhá tělo zbavit vody.

Studie z roku 2014, zveřejněná v Food and Function Journal uvádí, že lidé, kteří po dobu 12 týdnů užívali tablety vyrobené z extraktu ibišku, vykázali snížený obvod pasu i nižší procento tělesného tuku. Pro lepší hubnutí pijte denně 2-3 šálky ibiškového čaje.

5. Proti vypadávání vlasů

Pokud se obáváte vypadávání vlasů, pak vám ibišek může pomoci. Je bohatý na vitamíny A a C, stejně jako aminokyseliny, díky čemuž pomáhá bojovat proti vypadávání vlasů a zároveň podporuje růst vlasů.

Navíc, léčí lupy, zamezuje třepení vlasů a zabraňuje předčasnému šedivění. Potvrdila to i studie z roku 2013, zveřejněná v Egyptian Dermatology Online Journal. Další studie zjistila, že lihový extrakt ibišku má pozitivní účinky proti androgenní alopecii u samců potkanů. V budoucnu tedy může být ibišek používán u mužů trpících alopecií.

Smíchejte 2 šálky panenského kokosového oleje a 8 ibiškových květů. Roztok zahřívejte, dokud květy nezčernají. Nechte vychladnout a poté olej naneste na vlasy před ulehnutím do postele. Vlasy si umyjte až druhý dne. Tento postup opakujte několikrát týdně.

6. Zdravé a lesklé vlasy

Pokud vaše vlasy postrádají lesk a sílu, pak je pro ně maska z ibišku to pravé. 8 až 10 čerstvých květů ibišku a listy rozmixujte. Přidejte 3 lžíce bílého jogurtu a rozemelte dohromady. Do směsi přidejte 1 lžíci medu. Aplikujte masku na vlhké vlasy a nechte působit 30 minut. Poté opláchněte vodou a pak šamponem. Masku používejte jednou týdně.

7. Ochrana proti rakovině

Ibiškový čaj má rovněž protirakovinné vlastnosti, které zpomalují růst rakovinných buněk pomocí apoptózy, která je známá jako programovaná buněčná smrt. Studie z roku 2000, publikována v Biochemical Pharmacology uvádí, že kyselina protocatechuová obsažená v ibišku je spouštěčem apoptózy u lidských leukemických buněk. Další studie z roku 2005 naznačuje, že klíčem k protirakovinným vlastnostem ibišku mohou být antokyany.

8. Ibišek zlepšuje náladu

Ibiškový čajantidepresivní vlastnosti, které pomáhají zmírnit příznaky úzkosti a deprese. Flavinoidy obsaženy v ibišku pomáhají zklidnit nervový systém a také přispívají ke zmírnění negativních pocitů. Potvrdila to i studie z roku 2012, která poukázala na to, že potenciální antidepresivní účinky mají flavonoidy, antokyany a anthokyanidiny. Kdykoliv jste smutní nebo máte pocit deprese, dopřejte si šálek teplého ibiškového čaje.

9. Léčí menší zraněníIbišek může být velmi prospěšný při léčbě drobných ran a poranění kůže. Listy ibišku mohou pomoci zastavit krvácení a pomoci rychleji zahojit otevření rány. Také snižují riziko infekce.

Studie z roku 2016, zveřejněná v časopise Indian Journal of Pharmaceutical Education and Research uvádí, že ibišek je účinný při hojení ran, díky svým silným antioxidačním vlastnostem. Při poranění vyčistěte postižené místo vodou a aplikujte na něj pastu z několika listů ibišku. Nechte působit 15-20 minut a poté opláchněte studenou vodou. Opakujte podle potřeby.

10. Ibišek zlepšuje zdraví kůže

Ibišek je výborný pro zdraví kůže. Je bohatý na antioxidanty, které pomáhají opravit poškození kůže způsobené ultrafialovým zářením, znečišťujícími látkami a chorobami. Navíc zabraňuje předčasnému stárnutí. Saponiny obsažené v ibišku zase pomohou pomoci očistit kůži a odstranit z ní odumřelé buňky.

Rozmixujte 2-3 květy ibišku v 1/2 šálku jogurtu. Přidejte trochu medu a aplikujte na tvář. Nechte působit 15-20 minut a poté umyjte. Masku používejte 1-2 krát týdně. Odumřelé kožní buňky můžete odstranit z těla tak, že jej budete drhnout pastou z květů a listů ibišku.

Důležité upozornění:

  • O používání karkadé by se se svým lékařem měly poradit těhotné ženy.
  • Ibišek nepoužívejte pokud máte nízký krevní tlak.
  • Lidé s diabetem by měli bylinku používat opatrně, protože může snížit hladinu cukru v krvi.
  • Ibišek může reagovat s některými léky.

Autor: Liv

10 překvapivých výhod ibiškového čaje. Ibiškový čaj neboli karkade pomáhá proti vysokému cholesterolu, vysokému tlaku, proti vypadávání vlasů
Zdravá výživa

 309 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ