Zdraví

10 neuvěřitelných zdravotních benefitů pupečníku asijského

14.08 2021|Bylinky
10 neuvěřitelných zdravotních benefitů pupečníku asijského

Pupečník asijský nebo-li gotu kola možná nepatří mezi nejznámější rostliny na západě, zato má velmi legendární pověst v Asii, kde se o něm často mluví jako o "prameni života". Vzniklo to na základě příběhu o bylinkáři, který si údajně každodenním užíváním pupečníku prodloužil život o 200 let.

Tato rostlina, kterou lze najít v asijských mokřadech, obsahuje velké množství unikátních látek zvaných triterpeny, které mají mnoho léčivých účinků. Stonek a listy mohou být zpracovány přímo nebo lze užívat extrakt z celé byliny. Tento extrakt je často součástí různých mastí, gelů, krémů a kapslí, které mají léčit různé nemoci. Netvrdíme, že budete žít stovky let, ale spekuluje se o tom, že užívání pupečníku asijskéhozdravotní benefity jako:

1. Rychleji hojí rány

Pupečník se v Asii dlouhá století využívá k urychlování hojení ran. Zásluhu na tom mají právě výše zmíněné triterpeny a další látky. Vědecký výzkum zjistil, že tyto složky posilují úroveň antioxidantů a v těle a vylepšují oběh krve, což podporuje rychlejší hojení. Studie zjistily, že produkty, které obsahují pupečník, mohou minimalizovat jizvy vzniklé popálením nebo stejně jako snižovat riziko infekce.

2. Eliminuje strie a celulitidu. Omlazuje pokožku

Protože pupečník napomáhá posilovat pokožku, využíval se vždy k redukci strií a při snaze omezit projevy celulitidy. Studie potvrdily, že krémy s obsahem této rostliny, mohou snížit viditelnost strií, které nejčastěji vznikají během těhotenství nebo při rychlému nabrání váhy kvůli napnutí pokožky.

Výzkum také ukázal, že pupečník může snížit celulitidu, ke které dochází, když tukové buňky procházejí vrstvami kolagenu. Za tímto účelem se užívá dávka 120 miligramů pupečníku denně, buď jako součást krému nebo lokálně.

3. Mírní stres a úzkost

Gotu kola je v ájurvédské medicíně klasifikován jako "omlazovač" nebo tzv. rasayana, což znamená prodlužování života. Má totiž schopnost obnovovat rovnováhu a vylepšovat funkce různých částí těla i mysli. Je ideální bylinkou na posilování nervového systému.

Ukázalo se už také, že pomáhá opravovat axony (dlouhé výběžky na nervové buňce), které přenáší nervové impulzy v těle. To z byliny dělá skvělou protistresovou bylinu bojující také proti úzkostným stavům. Výzkum na dobrovolnících, kteří trpí obecnými poruchami úzkosti, ukázal, že je bylina schopná snížit časté výskyty stavů úzkosti i jejich vážnost.

4. Podporuje duševní zdraví

Výzkum přímo spojuje konzumaci pupečníku s posílením kognitivních schopností. To bude pravděpodobně díky jeho pozitivnímu efektu na oběhový systém v kombinaci s antioxidačními vlastnostmi stejně jako to, že rostlina dokáže stimulovat nervové cesty eliminováním plaku a volných radikálů v mozku.

V rámci jedné ze studií užívaly děti s mentální retardací půl gramu extraktu z pupečníku každý den po dobu jednoho roku. Po vyhodnocení vědci zaznamenali významné intelektuální zlepšení. Už po půl roce šlo pozorovat výrazné zlepšení v koncentraci stejně jako v kognitivních funkcí.

Studie také ukazují že má pupečník potenciál léčit degeneračních mozkových chorob jako je Alzheimerova choroba či demence. Výzkum z indické Kasturba Medical College ukazuje, že došlo k velkému zlepšení u krys, kterým byl podáván pupečníkový extrakt denně po dobu dvou týdnů. Experti věří, že tato rostlina obsahuje určité kyseliny, které mohou pomoci chránit před nervovým poškozením způsobeným volnými radikály, proto se o něm hovoří jako o potencionálním léku Alzheimerovy choroby. Nicméně to bude možné s jistotou tvrdit až s dalšími výzkumy.

Konzistentně jde najít v mozku pacientů s Alzheimerovou chorobou amyloidový plak. Pupečník dokáže snižovat jeho hlavní složku amyloid beta. Výzkum ukazuje, že po osmi měsících užívání extraktu došlo k výraznému snížení složky amyloid beta.

5. Detoxikuje

Pupečník se chová jako mírný močopudný prostředek, což znamená, že vám může pomoci zbavit se nadbytečných toxinů tím, že je pomůže vyloučit s močí. Tím může ulehčit také dalším orgánům, jako jsou ledviny či játra.

Pokud jsou játra nucena pracovat víc, než by měla, stanou se příliš toxická a člověk po všech stránkách trpí. To vede k přibírání na váze, snížení sexuálního apetitu, špatné náladě, únavě, problémům s pletí, pomatenosti, zažívacím problémům a dalšímu. Tím, že budete užívat pupečník, zbavíte tělo toxinů a podpoříte celkovou kondici a zdraví. Můžete čekat nárůst energie, pozitivnější náladu, bystřejší mozek, narůstající libido a pocit pohody.

6. Prodlužuje život

Jak už jsme zmiňovali na začátku, Pupečník asijský je považován za rostlinu, která přispívá k dlouhověkosti. Učitel daoismu a bylinkář Li Ching-Yuen, známý zastánce a uživatel bylin, který je dokonce zmiňován ve starověké Čínské medicíně, zemřel podle čínských pramenů v 256 letech.

To je připisováno především jeho každodennímu užívání pupečníku. Zatímco o pravdivosti této informace se dá debatovat, vědci potvrzují, že rostlina má určité silné terapeutické vlastnosti, které mají schopnost pozitivně ovlivnit mysl, tělo a ducha, což může prodloužit život. Zdravotní benefity mají velmi široký záběr, od mozku přes krev až po zažívání a vše mezi tím.

7. Zmírňuje projevy cukrovky

Mezi jedny z mnoha komplikací, které přichází s cukrovkou, patří zhoršování kapilár. Výsledkem může být zpomalené dodávání nezbytných výživných látek a kyslíku do tkání, což informuje o disfunkci mikro-oběhu a může vést k vážnému poškození nervů, ledvin a očí. Právě to jsou časté příznaky u lidí trpících cukrovkou.

Věří se, že gotu kola dokáže zmírnit tyto příznaky. St Mary’s Hospital and Imperial College v Londýně publikovala v roce 2001 výzkum, během kterého podávali tuto bylinu pacientům trpícím cukrovkou. Došlo zde k významné zlepšení ve srovnávání s výsledky skupiny lidí, kteří dostávali placebo. Dobrovolníci uvedli například menší natékání kotníků, chválili si lepší prokrvování, což vedlo experty k závěru, že tato bylina může snížit nebo být dokonce prevencí těchto vážných potíží.

8. Úlevuje od bolestí kloubů

Protože má gotu kola protizánětlivé účinky, dokáže také ulevit od bolesti těm, kteří trpí bolestmi kloubů v souvislosti s nemocemi jako je artritida. Věří se, že dokáže léčit funkce kloubů a ulevit běžným příznakům artritidy. Ppodle výzkumu, který v roce 2009 publikoval magazín Phytomedicine, účastníci po 21 dnech užívání pupečníků zaznamenali snížení poškození kloubů a nižší úroveň zánětu. Proto výzkumníci usoudili, že rostlina může sloužit jako efektivní přírodní léčba pro některé formy artritidy.

Jiná, menší studie, která se týkala 13 žen trpících na sklerodermii (skupinu autoimunitních onemocnění), ukázala, že dokáže snížit bolest kloubů a tvrdnutí kůže a také zlepšit pohyb prstů ruky.

9. Podporuje zdravé srdce

Studie také ukázaly, že pupečník dokáže zlepšit zdraví srdce. Podle expertů může být rostlina dokonce prevencí mrtvice tím, že zabraňuje tvorbě krevních sraženin. Je také známým pomocníkem v boji a prevenci proti křečovým žilám a s tím spojeným natékáním kotníků a chodidel tím, že zabraňuje úniku tekutin z žil.

Na srdce má pozitivní vliv také to, že pupečník redukuje úroveň "špatného" LDL cholesterolu a naopak navyšuje množství toho "dobrého" HDL cholesterol. Potvrdily to studie, které zahrnovaly výzkum, který publikovala U.S. National Library of Medicine and the National Institutes of Health v březnu roku 2009. Krysy, které byly krmeny jídlem s obsahem pupečníku, měly výrazně nižší LDL cholesterol a vyšší úroveň HDL cholesterolu ve srovnání se skupinou krys, které byly krmeny jinak. Krysy krmeny práškem z pupečníku také výrazně zhubly.

10. Ochraňuje žily a cévy

Díky tomu, že rostlina obsahuje asiaticosid a účinnou inovační látku madecassoside, může být prevencí i léčbou onemocnění známého jako chronická nedostatečná funkce žil. K té dochází, když srdeční chlopeň v žilách, která propouští krev do srdce a zpět, je poškozená nebo oslabená a krev se shromažďuje v žilách na nohou. To může vést k vzniku křečových žil nebo ještě k vážnějším onemocnění jako jsou krevní sraženiny.10 neuvěřitelných zdravotních benefitů pupečníku asijského. Pupečník asijský nebo-li gotu kola je zázračná bylina, která je považována za elixír mládí
Zdravá výživa

 303 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ