Zdraví

Třezalka tečkovaná - 9 léčivých účinků

28.05 2017|Bylinky
Třezalka tečkovaná - 9 léčivých účinků

Třezalka tečkovaná, bylinka svatého Jana, čarověník, laskavec nebo šťastný plevel, jak se ji lidově přezdívá, je vzácná bylinka s širokým využitím. Na rozdíl od mnoha jiných bylinek bylo mnoho z léčebných přínosů třezalky vědecky ověřeno a bylinné doplňky z ní jsou tak lékařskými odborníky běžně předepisovány.

Třezalka se používala jako bylinný lék pro své protizánětlivé a léčivé vlastnosti již od středověku. Léčivé účinky této zázračné bylinky poprvé zaznamenali Hippokrates a Plinius. V té době třezalku používali k hojení ran, pro její močopudné vlastnosti a léčbě bolesti zad. V 17. století se bylinka používala do balzámu proti popáleninám. A za nedlouho poté se do obliby dostal třezalkový olej, který léčitelé používali na zmírnění zánětu, hojení a vnitřně pak k léčbě úzkosti.

Jak poznat třezalku

Třezalka tečkovaná je vytrvalá kvetoucí bylina rodu třezalka se zlatožlutými květy v bohatých květenstvích. Dorůstá do výšky 20-60 cm. Roste divoce v Evropě, Asii a severní Americe. Má ráda slunná stanoviště v nižších a středních polohách. Hlavními účinnými látkami jsou hypericin a hyperforin.

Třezalka tečkovaná je často zaměňována s třezalkou skvrnitou. Třezalka skvrnitá neuškodí, ale ani nepomůže, protože neobsahuje tolik účinných látek jako její příbuzný s tečkami. Rozeznat je můžete, když si prohlédnete jejich listy proti světlu. U třezalky tečkované jsou v žilnatině dobře patrné pouze hlavní žilky, zatímco postranních je málo, jsou nepříliš zřetelné a nespojují se.

U třezalky skvrnité je jasně patrná i postranní žilnatina, která je podstatně hustší a síťovitě pospojovaná. Dalším spolehlivým rozlišovacím znakem je počet lišt na lodyze. Třezalka tečkovaná má 2 nepříliš výrazné podélné lišty, zatímco u třezalky skvrnité jsou 4 lišty.

Léčivé účinky třezalky tečkované


1. Antidepresivní vlastnosti

Snad nejvíce známý efekt třezalky je její antidepresivní charakter. Po celé generace se používala jako antidepresivum, které lékaři a psychiatři často předepisují jako přírodní řešení ještě dnes.

Třezalka obsahuje vzácnou kombinaci antidepresivní chemických látek, které zabraňují nebo zpožďují vychytávání některých neurotransmiterů, jako je serotonin, dopamin a norepinefrin, čímž pacientům dodává další energii a potěšení a zároveň potlačuje příznaky deprese.

2. Dobrý vliv na duševní zdraví

Třezalka pomáhá i proti úzkostem a výkyvům nálady. Tím, že pomáhá regulovat hormonální rovnováhu v těle, je tato bylinka schopna dostat metabolismus a vnitřní hodnoty zpět na své místo, čímž pomáhá proti nespavosti, podrážděnosti a chronické únavě. Třezalka eliminuje chornické stresové hormony z těla, díky čemuž může zlepšit celkové zdraví a kognitivní funkce.

3. Změny nálad v menopauze

Existují dva stavy týkající se ženského sexuálního zdraví, které mohou být pro ženy náročně, co se změny nálad týče. Je to premenstruační syndrom a menopauza.

Třezalka tečkovaná je ženám v obou těchto případech doporučována, protože bylo prokázáno, že chemické složky obsažené v této bylině zmírňují změny nálad a úzkost žen v menopauze a snižují i závažnost křečí, pre-menstruační podráždění a depresí při premenstruačním syndromu.

4. Závislost a abstinence

Ačkoliv v této oblasti ještě stále probíhá výzkum, časné náznaky ukazují, že užívání třezalky může být velmi užitečné při snižování chutí a abstinenčních příznaků poté, co pacient přestane kouřit, pít alkohol nebo brát jiné návykové látky. To by mohlo být velmi užitečné při léčbě různých závislostí.

5. Antivirotikum

Nový výzkum nedávno ukázal, že třezalka tečkovaná určitým způsobem působí proti virům a dokonce má schopnost působit preventivně nebo snížit riziko u chorob, jako je AIDS, hepatitida a dalších virových stavů. Jediným problémem je to, že je zapotřebí velmi vysokých dávek, aby bylo tohoto účinku dosaženo, což může způsobit celou řadu nepříjemných vedlejších účinků. V současnosti probíhá další výzkum, který se snaží najít rovnováhu v množství použité třezalky a potřebných účincích.

6. Hormonální rovnováha

Jak již bylo řečeno u antidepresivních účinků třezalky, má tato bylinka vliv na regulaci hormonů v těle. Hypotyreóza je jednou z nejčastějších poruch štítné žlázy a bylo prokázáno, že snížení těchto příznaků pomáhá štítné žláze znovu produkovat normální hladinu hormonů.

7. Protizánětlivé účinky

Uklidňující povaha třezalky a bohatá koncentrace antioxidačních a protizánětlivých látek dělá z této byliny ideální prostředek na zmírnění bolestí provázejících artritidu, dnu nebo bolesti kloubů a svalů. Třezalka stejně dobře pomáhá zmírnit zánět na kůži, ve střevech i v kardiovaskulárním systému, čímž přispívá ke snížení krevní tlaku a tlaku na srdce.

8. Léčí pokožku

Pokud používáte třezalku tečkovanou ve formě masti nebo tinktury, může urychlit proces hojení popálenin, modřin nebo poranění kůže.

9. Protirakovinné účinky

Výzkum rakoviny nedávno ukázal na potenciál třezalky tečkované. Laboratorní výzkumy ukázaly určitou korelaci mezi prevencí a léčbou leukemie s konzistentním používáním doplňků třezalky tečkované. Jakékoliv preventivní substance proti rakovině jsou vysoce ceněny a tento výzkum bude určitě i nadále pokračovat.

Negativní účinky třezalky tečkované

Mezi nejčastější negativní účinky třezalky tečkované patří sucho v ústech, závratě, nevolnost, únava a zmatenost. Vedlejší účinky se však projevují jen u malého procenta lidí. Další možné nežádoucí účinky mohou mít vliv na reprodukční schopnosti u žen i mužů.

Třezalku by neměli používat lidé, kterým byla diagnostikována bipolární porucha a schizofrenie. Intenzivní hormonální reakce třezalky tečkované může být nebezpečná v kombinaci s celou řadou léků, proto je důležité její užívání konzultovat se svým lékařem. Vzhledem k nedostatku údajů o vlivu látek v třezalce na vyvíjející se plod a novorozence se používání třezalky nedoporučuje v těhotenství a během kojení.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Třezalková olej na spálení od sluníčka


Autor: Liv

Třezalka tečkovaná - 9 léčivých účinků Třezalka tečkovaná a její nežádoucí účinky. Bylinka svatého Jana, čarověník nebo laskavec.
Zdravá výživa

 306 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ