Zdraví

Fenyklový čaj - 14 léčivých účinků

08.06 2017|Bylinky
Fenyklový čaj - 14 léčivých účinků

Fenykl je aromatická rostlina, která našla své využití v kuchyni i lidovém léčitelství. Pochází ze Středomoří a v dnešní době ji už můžete nalézt po celém světě. Dnes nás budou konkrétně zajímat semena fenyklu.

Hnědozelená semena fenyklu se používají v tradiční medicíně v Indii, Číně i na Středním východě. Ve starověkém Řecku je používali olympionici ke zvýšení vytrvalosti a podpoře dlouhověkosti. Semena fenyklu jsou bohaté na vitamíny A, B-komplex, C a D, aminkoyseliny a mnoho dalších živin. Z fenyklových semen se nejčastěji připravuje čaj, který má celou řadu léčivých účinků. Zdravé zdraví vám dnes představí 14 léčivých účinků fenyklového čaje.

1. Zlepšuje trávení a gastrointestinální problémy

O semenech fenyklu je známo, že uvolňují svaly a stimulují tok žluči, což snižuje bolest a zlepšuje trávení. Fenyklová semena také vylučují plyny z těla a zmírňují nadýmání. To podporuje krevní oběh v zažívacím traktu, a tím se zlepšuje celkový trávící proces. Fenyklová semena jsou dobrým zdrojem vlákniny, díky čemuž udržují tlusté střevo zdravé. Řada důkazů hovoří o tom, že semena fenyklu dokáží zmírnit i příznaky syndromu dráždivého tračníku.

2. Pomáhá hubnout

Tím, že fenykl zlepšuje trávení, umožňuje tělu lépe vstřebávat živiny. To vás udrží syté a sníží to vaše chutě. V konečném důsledku to pomůže při hubnutí. Fenykl zároveň pomáhá snížit hladinu glukózy, potlačuje chuť k jídlu a pomáhá zbavit se přebytečných tekutin a odpadu z těla.

3. Je užitečný při léčbě respiračních onemocnění

Egyptská studie uvádí, že fenykl byl po staletí používán k léčení onemocnění dýchacích cest. Bylinka se také používala k léčbě kataru v horních cestách dýchacích. Fenykl mimo jiné pomáhá uklidnit křeče v dýchací soustavě, čistí dýchací cesty a udržuje respirační onemocnění v šachu. Fenykl je doporučován i při léčbě onemocnění dýchacích cest, jako je zánět průdušek a chronický kašel.

4. Podporuje zdraví srdce

Existuje souvislost mezi játry a zdravím srdce, které si většina z nás není vědoma. Játra jsou místem, kde se vyrábí a rozkládá cholesterol. Zdravá játra rozkládají a regulují cholesterol mnohem efektivněji. Fenykl podporuje funkci jater, a díky tomu nepřímo i zdraví srdce.

Tato bylinka je také vynikajícím zdrojem vlákniny. Vláknina zabraňuje vstřebávání cholesterolu a chrání před srdečními chorobami. Fenykl je vynikajícím zdrojem draslíku. Pomáhá kontrolovat krevní tlak a působí proti nežádoucím účinkům sodíku. Tím zabraňuje hypertenzi a v konečném důsledku i srdečním chorobám.

5. Posiluje imunitní systém

Fenykl je vynikajícím zdrojem vitamínu C. Je to silný antioxidant, který posiluje imunitní systém. Obsahuje selen, který může pomoci stimulovat produkci T-buněk. Mimo to má antimikrobiální vlastnosti, které napomáhají posílení imunity.

6. Posiluje zdraví očí

Bylo zjištěno, že extrakty z fenyklu mohou být potenciálně užitečné při léčbě glaukomu. Můžete použít fenyklový čaj jako oční tonikum, nebo oční kapky.

Podle íránské studie jsou extrakty z fenyklu prospěšné při zlepšování vidění. Fenykl je bohatý na vitamín C, který hraje významnou roli při ochraně očí. Vzhledem k tomu, že oči mají vyšší rychlost metabolismu, mají dodatečnou potřebu antioxidační ochrany, kterou fenykl díky vysokému obsahu vitamínu C nabízí.

Pode studie Oregonské státní univerzity mohou nižší hladiny vitamínu C v očních čočkách zvýšit riziko vzniku šedého zákalu. Antioxidanty ve fenyklu chrání oči před účinky podmínění makulární degenerace. Někteří lidé používají fenyklový čaj k léčbě zánětu spojivek.

7. Zlepšuje hormonální rovnováhu

Fenykl je jednou z potravin obsahujících fytoestrogeny, které podle jedné italské studie podporují hormonální rovnováhu. Fenykl obsahuje fytohormony, které pomáhají regulovat vlastní hormony v těle a zabraňují tak případné hormonální nerovnováze.

Co se týče regulace štítné žlázy a systému žláz, je nejdůležitějším hormonem progesteron, který ve fenyklu také najdeme. Studie provedené v USA prokázaly schopnost semen fenyklu léčit syndrom polycystických vaječníků, což je nejčastější hormonální porucha u žen v reprodukčním věku.

8. Pomáhá zmírnit artritidu

V jedné studii bylo zjištěno, že fenykl dobře působí na některá zánětlivá onemocnění. Bylinka zvyšuje aktivitu antioxidantu s názvem Superoxid dismutáza, který přispívá ke snížení hladiny zánětu. Podle bombajské studie je fenykl jednou z bylin, které se ve velké míře používají k léčbě příznaků artritidy. Íránská studie zase prokázala vynikající osteoprotektivní vlastnosti fenyklu.

9. Pomáhá při menstruačních potížích

Některé studie ukazují na účinnost fenyklu při léčbě bolestivých menstruačních křečí. V roce 2002 proběhla v jedné íránské střední škole studie, která testovala vliv extraktu z fenyklu na dívky trpící bolestivou menstruací.

Z výsledků studie vyplynulo, že fenykl může výrazně snížit menstruační bolesti, nevolnost i slabost. Menstruační bolesti jsou podle studie pravděpodobně způsobeny nadměrnou kontrakcí děložních svalů, které vedou ke snížení objemu krve. Fenykl tyto svaly dokáže uvolnit, a tím i potlačit křeče.

10. Fenyklový čaj pro malé děti

University of Maryland Medical Center zjistila, že fenyklový čaj může pomoci snížit příznaky koliky. Je to dáno tím, že bylinka zklidňuje trávící trakt a vytlačuje plyny. Fenykl může mít relaxační účinek na střeva dětí.

Nicméně, studie fenykl nedoporučuje pro kojence do 4 měsíců. V Itálii vědci zjistili, že fenyklová infuze pomáhá předcházet nadýmání a žaludečním křečím u dětí. Na druhou stranu, fenykl může být pro děti v některých případech nebezpečný, proto je dobré se před použitím poradit s lékařem.

11. Zabíjí parazity

Fenykl je považován za přírodní odčervovací prostředek. Fenyklový čaj má projímavé účinky, které podporují střevní pohyby, což může pomoci vypláchnout parazity z vašeho trávícího traktu. Semínka fenyklu působí na parazity jako sedativum. Některé studie předpokládají, že paraziti nemohou ve stavu klidu snášet vejce, což znamená, že fenykl brání jejich dalšímu množení.

12. Pomáhá při léčbě cukrovky

Indická studie zjistila, že fenykl má vlastnosti, které dokáží zmírnit komplikace spojené s cukrovkou. Bylo zjištěno, že 250 miligramů fenyklu dokáže výrazně snížit hladinu glukózy v krvi u krys, které byly testovány, což ukazuje na podobné možnosti u lidí. Fenykl je dobrým zdrojem vitamínu C, což diabetikům také může pomoci, protože vysoký příjem céčka může snižovat hladinu cukru v krvi u lidí trpících cukrovkou 2. typu.

Fenykl má nízký glykemický index. Obsahuje draslík, který zvyšuje citlivost na inzulín, což je pro diabetiky dalším pozitivním ukazatelem. Studie University of Maryland Medical Center provedena na více než 2000 lidech zjistila, že přiměřená hladina hořčíku v potravě může ochránit proti diabetu 2. typu.

13. Pomáhá předcházet rakovině

Podle americké studie mají doplňky s fenyklem potenciál k ochraně proti rakovině prostaty. Fenykl obsahuje četné biotaktivní sloučeniny, včetně quercetinu, které mají protinádorový účinek. Fenykl zároveň nabízí vynikající protizánětlivé účinky, za které pravděpodobně odpovídá rostlinná živina anethol. Tato sloučenina brzdí záněty a zároveň brání přeměně normálních buněk na ty rakovinné.

Při léčbě rakoviny je důležitý i obsah vitamínu C a vlákniny. Podle studiu z Tennessee State University inhibuje fenykl růst rakovinných buněk plic a tlustého střeva. Zároveň omezuje aktivitu proteinu zvaného NF kappa B, který je zodpovědný za řadu zánětlivých onemocnění, včetně rakoviny. Fenykl má pozoruhodný rakovinový potenciál proti rakovině jater, prsu a tlustého střeva.

14. Pomáhá léčit akné

Fenykl obsahuje některé esenciální oleje, jako jsou anethol, myrcen a limonen, z nich všechny vykazují protizánětlivé vlastnosti, které mají potenciál při léčbě onemocnění kůže, jako je akné. Fenykl také pomáhá odstranit přebytečnou tekutinu v kůži, která by jinak mohla přispět ke vzniku akné.

Příprava fenyklového čaje

Rozdrťte 1-2 polévkové lžíce fenyklových semen. Rozdrcená semena dejte do velkého hrnku a zalijte horkou vodou. Voda nesmí být vařící. Poté zakryjte a nechte 10 minut louhovat. Hotový fenyklový čaj můžete osladit medem. Ideální dávkování je 5-7 gramů fenyklových semen v čaji denně.

Nežádoucí účinky fenyklu

Fenyklový čaj může zvýšit citlivost na slunce. Výsledkem může být spálení kůže. Dále může vyvolat alergii. Jedinci, kteří jsou alergičtí na mrkev, pelyněk a celer mají zvýšené riziko vzniku alergické reakce na fenykl. U těhotných žen může fenykl přinést menstruaci a způsobit potrat. V těhotenství je proto lepší se fenyklovému čaji vyhýbat. Fenykl může reagovat s některými léky a zabránit tak jejich metabolizaci. Může narušit fungování endokrinního systému.Autor: jad

Fenyklový čaj - 14 léčivých účinků. Fenyklový čaj z fenyklových semen má úžasný léčivý potenciál. Zlepšuje trávení, léčí akné, zmírňuje artritidu
Zdravá výživa

 308 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ