Meduňka lékařská
Nejlepší bylinky a koření proti nadýmání
10 léčivých účinků tymiánu
Rýmovník a jeho 9 úžasných léčivých účinků
Kozlík lékařský - perfektní lék nejen na spaní
Třezalka tečkovaná - 9 léčivých účinků
Fenyklový čaj - 14 léčivých účinků
10 překvapivých účinků ibiškového čaje
10 neuvěřitelných zdravotních benefitů pupečníku asijského
Nejlepší bylinky a koření proti nadýmání
10 léčivých účinků tymiánu
Rýmovník a jeho 9 úžasných léčivých účinků
Kozlík lékařský - perfektní lék nejen na spaní
Třezalka tečkovaná - 9 léčivých účinků
Fenyklový čaj - 14 léčivých účinků
10 překvapivých účinků ibiškového čaje
10 neuvěřitelných zdravotních benefitů pupečníku asijského
Meduňka lékařská

Meduňka lékařská je teplomilná bylina z čeledi hluchavkovitých. Vyznačuje se příjemnou citronovou vůní a mírně hořce kořeněnou chutí pocházející z éterické silice vylučované listy ze žláz obsahujících až 0,4 procent vonných substancích.
Sběr meduňky
Meduňka dorůstá do výšky 125 cm, kvete v červenci a srpnu. Léčivou surovinou jsou horní části lodyhy s květy a listy, které se musí sbírat před obdobím květu a pak znovu v srpnu. Listy a nať, které jsou využívány také v kosmetickém průmyslu, se přechovávají na chladném, suchém a tmavém místě. Listy meduňky jsou na aktivní substance bohatší než výhonky. Plodem meduňky je tvrdka obsahující až 20 % tuku.Léčivé vlastnosti meduňky
Meduňka lékařská má utišující účinky při některých formách astmatu, neurastenii a srdečních neurózách. Dokáže uklidnit tělo i mysl, proto je meduňkový čaj vhodný pro dobrý spánek. Zlepšuje chuť k jídlu a trávení, kvůli čemuž se doporučuje při žaludečních chorobách.Meduňka má posilující účinky na mozek, srdce, dělohu, trávicí soustavu. Působí spasmolyticky na hladké svaly střev a snižuje svalové napětí tlustého střeva. Je povzbuzujícím prostředkem fyzickým i duševním, a má tedy vliv na délku života.
Působí proti bolesti, zánětům, bakteriím, virům a hlístům. Je potopudným a větropudným prostředkem, mírní menstruační bolesti a má regulující vliv na menstruaci. Snižuje zvýšenou pohlavní dráždivost, posiluje paměť, působí proti chudokrevnosti. Je protidávivým prostředkem u těhotných žen a pomáhá při tvorbě mléka. Projevuje se také slabé močopudně.
Meduňka se považuje také za přírodní antidepresivum, patří mezi bylinky, které vám mohou pomoci na deprese.
Indikace meduňky lékařské
K vnitřnímu použití
Migréna vyvolána špatným trávením, neuralgie obličeje, zubů, ucha, hlavy, astma, chudokrevnost, nadměrné bušení srdce, bolesti srdce, dětské třesavky, epilepsie, anémie, bolestivá menstruace, poruchy trávení, slábnutí paměti, melancholie, deprese, spasmy, křeče, nespavost, pocity neklidu, záněty žlučových cest a slinivky, střevní kolika, špatné vstřebávání živin, slabá menstruace, záněty vaječníků. Snižuje nadměrnou fermentaci a nadýmání.K zevnímu použití
Bodnutí hmyzem, úrazy, vředy, hostcové a revmatické bolesti, rány.Meduňka a její použití
Meduňkový čaj
Nálev nebo bylinný prášek (po lžičce) užíváme 2-3 krát denně při bledničce, těhotenských nevolnostech, nedostatku mateřského mléka, neurastenii nebo nervové ochablosti revmatického původu.
Nálev z meduňky
Jednu lžíci meduňky zalijeme v termosce sklenicí vroucí vody a 1 hodinu lohujeme. Užíváme 3 lžíce 2 krát denně jako uklidňující a spasmolytický prostředek. Podobným způsobem se používají nálevové sáčky meduňky.
Vývar z meduňky
1 lžíci vršků meduňky s květy zalijeme 1,5 sklenice vroucí vody, vaříme 1-3 minuty, louhujeme 10 minut. Užíváme 2 krát denně 1/2 sklenice.
Meduňkové víno
26 gramů rozdrobených listů meduňky macerujeme 3 dny v 1/2 litru bílého hroznového vína, pak přecedíme. Pijeme 2 lžíce 3 krát denně jako utišující a spasmolytický prostředek.
Meduňková voda
3 litry alkoholizovaného vína o síle až 30 procent zalijeme směs skládající se z 500 gramů listů a květů meduňky, 16 gramů kořene anděliky a 125 gramů pomerančové kůry.
Macerujeme 9 dní, jednou denně obsahem potřeseme. Pak přecedíme přes plátno a přidáme 200 gramů koriandru, 40 gramů strouhaného muškátového oříšku, 4 gramů práškové skořice a 2 gramy hřebíčku.
Nádobu zazátkujeme a 8 dní macerujeme, jednou denně potřeseme. Pak přecedíme a přidáme 350 ml destilované vody. Po 24 hodinách přefiltrujeme, rozlijeme do lahví a zazátkujeme.
Pijeme stopku denně jako prostředek na povzbuzení chuti k jídlu, prostředek zlepšující činnost žaludku a jako spasmolytický prostředek otevírající společný jaterní a pankreatický vývod do dvanáctníku. Následkem stresů se totiž tento vývod spasmaticky uzavírá až žluč a pankreatická šťáva se pak vracejí svými vývody směrem k játrům a slinivce a vyvolávají jejich záněty.
Meduňku lze využívat k přípravě bylinných směsí. Zde je několik předpisů:
1. Směs s utišujícím a uspávacím účinkem
Smíchejte po 25 gramech listu meduňky a květu heřmánku, po 15 gramech nati třezalky, nati pelyňky a 10 g chmelových šišek a listů máty. Půl lžíce směsi zalijeme sklenicí vroucí vody a přikryté paříme 15 minut. Přecedíme a celé vypijeme 2 hodiny před spaním.2. Směs proti neurózám
Smíchejte po 26 gramech meduňky a nati řebříčku a po 10 gramech listu kopřivy, květu měsíčku, rozdrobeného kořene anděliky, kořene kozlíku a tlučených plodů fenyklu. Lžíci a půl směsi zalijeme v termosce 2 sklenicemi vroucí vody. Termosku uzavřeme a na hodinu odstavíme. Pijeme půl sklenice 3 krát denně po jídle.3. Směs na léčení srdeční neurózy
Smícháme po 25 gramech listu meduňky a rozdrobeného kořene bedrníku, po 15 gramech rozdrcených plodů hlohu a nati srdečníku a po 10 gramech nati jmelí a nati mochny. Lžíci a půl spaříme v termosce 2 sklenicemi vroucí vody 2 hodiny. Přecedíme a pijeme půl sklenice 2 krát denně po jídlem podle pokročilosti nemoci.Nedoporučuje se pít meduňku v době horka a nadměrné žíizně.
K zevnímu použití
Obklady z nálevu z čerstvé meduňky se používají na rány - působí léčivě, chladivě a tišivě.Silice z meduňky slouží ke vtírání při migréně a na bolavá revmatická místa.
Odvar z meduňky lze přidávat do koupelí - má uklidňující účinky v případě schizofrenie a jiných poruch nervové soustavy a také v případech bolestivé menstruace a svalových křečí.
Vosí bodnutí potíráme šťávou z čerstvé meduňky.
Obklad z listů meduňky se používá na prsní bradavky při městnání mateřského mléka a také při petechiích.
Listy meduňky slouží jako přísada do polévek, salátů a jídel drůbeže, masa a hub, omáček, do marinovaných sleďů, ke kvašení okurek a rajčat, do ovocných nápojů, koktejlů, čaje, likéru a k aromatizování octů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Účinná meduňková tinktura proti oparůmAutor: Ari
Meduňka lékařská a její účinky a použití. Podívejte se na léčivé vlastnosti meduňky a zjistěte, jak z ní připravit čaj, nálev, odvar či meduňkovou vodu
Zdravá výživa
303
Komentáře
YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ