Nejlepší bylinky a koření proti nadýmání
10 léčivých účinků tymiánu
Rýmovník a jeho 9 úžasných léčivých účinků
Kozlík lékařský - perfektní lék nejen na spaní
O tajemném čaji pu-erh
Meduňka lékařská
Třezalka tečkovaná - 9 léčivých účinků
Fenyklový čaj - 14 léčivých účinků
10 překvapivých účinků ibiškového čaje
10 léčivých účinků tymiánu
Rýmovník a jeho 9 úžasných léčivých účinků
Kozlík lékařský - perfektní lék nejen na spaní
O tajemném čaji pu-erh
Meduňka lékařská
Třezalka tečkovaná - 9 léčivých účinků
Fenyklový čaj - 14 léčivých účinků
10 překvapivých účinků ibiškového čaje
Nejlepší bylinky a koření proti nadýmání
Nadýmání je nepříjemný pocit, se kterým se občas setká každý z nás. Projevuje se nafouklým břichem, bolestí, někdy i křečemi v oblasti břicha a odchodem plynů. Nejčastěji vzniká z hojné konzumace potravin působících nadýmání a ze sedavého způsobu života. Než sáhnete po některém z léků proti nadýmání, zkuste nejprve osvědčené prostředky našich předků proti nadýmání, lidově nazývané babské rady.
Pohybem proti nadýmání
Pohyb je jeden z osvědčených prostředků našich předků proti nadýmání. Pohyb podporuje střevní peristaltiku, čímž odstraňuje nadýmání. Při nepříjemných pocitech, signalizujících nadýmání, si chceme sednout či dokonce lehnout, zatímco bychom se naopak měli hýbat. Od nadýmání pomůže půlhodinka svěží chůze. Pokud nemáme možnost se projít, stačí jít stranou a udělat několik dřepů.Přírodní prostředky proti nadýmání
Úlevu od nadýmání poskytne také jedlá soda. Stačí zamíchat jednu čajovou lžičku jedlé sody v menší sklenici vody, přidat do ní trochu šťávy z citrónu nebo z limetky a pomalu usrkávat. Dalšími osvědčenými prostředky proti nadýmání jsou různé bylinné likéry. Bylinné likéry podporují trávení, čímž pomáhají od nadýmání.Jeden z bylinných likérů proti nadýmání si můžeme připravit sami. K jeho přípravě potřebujeme jednu lžičku drceného semene fenyklu, jednu lžičku drceného semene anýzu, jednu lžičku kořene hořce žlutého, čtyři drcené hřebíčky, půl lžičky kořene zázvoru, půl lžičky skořice, 1/2 litru destilátu. Všechny ingredience smícháme dohromady, zalijeme je destilátem a necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Likér musíme denně protřepávat. Po dvou týdnech přecedíme a při potížích užíváme 1 krát denně jednoho panáka.
Mezi další přírodní prostředky proti nadýmání patří:
Máta - jako první pomoc proti nadýmání nám poslouží nálev ze sušené máty, který připravíme zalitím jedné čajové lžičky máty sklenicí vroucí vody, přikryjeme a necháme 15 minut louhovat. Nálev se popíjí po jídle.
Fenykl – při nadýmání důkladně žvýkáme jednu čajovou lžičku fenyklových semen nebo si z nich připravíme čaj. Fenyklový čaj pomáhá nejen při nadýmání, zklidňuje i žaludek. Fenykl je velmi šetrný, slabý fenyklový čaj mohou pít i malé děti.
Heřmánek – čaj z květů heřmánku je osvědčený a šetrný prostředek proti nadýmání. Heřmánkový čaj se podává malým dětem.
Kmín – kmín se používá jako koření pro ochucení jídel i jako prevence proti nadýmání a k podpoře trávení. Plody kmínu obsahují silici s vysokým obsahem karvonu a limonenu. Karvon podporuje produkci žaludečních šťáv, činnost střev a odstraňuje nadýmání. Kmín je možné při potížích žvýkat nebo si uvařit kmínový čaj. Zalijeme 3 čajové lžičky mletého kmínu 3 dl vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Potom přecedíme a popíjíme.
Anýz – je známý jako koření, přidávané do některých druhů cukroví i do anýzových sušenek. Anýz se používá také jako prostředek proti nadýmání.
Kopr – je nejen zelená nať na přípravu výtečné koprové omáčky či brambor na kyselo nebo řeckého salátu tzatziki. Semena kopru jsou výtečným prostředkem proti nadýmání. Přelijeme-li jednu čajovou lžičku semen kopru 2 dl vroucí vody, necháme 10 minut louhovat a poté přecedíme, získáme účinný prostředek proti nadýmání. Čaj z kopru pomalu popíjíme.
Zázvor – pomáhá nás zbavit nejen kašle a nechlazení. Nálev připravený z půl lžíce oloupaného a nastrouhaného zázvoru, do kterého přidáme lžíci šťávy z citrónu nebo limetky, nám poskytne rychlou úlevu od nadýmání.
Bylinkové směsi proti nadýmání
Výbornými pomocníky proti nadýmání jsou bylinkové směsi, ve kterých se účinky bylin podporují a doplňují. Čaj proti nadýmání můžeme připravit z jedné lžičky drceného kmínu, jedné lžičky drcených fenyklových semen, jedné lžičky drcených anýzových semen. Všechny bylinky zalijeme 3 dl vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Potom přecedíme a popíjíme během dne po douškách.Na přípravu jiného čaje proti nadýmání potřebujeme jednu čajovou lžičku rozdrceného semene kmínu, jednu čajovou lžičku rozdrceného semene kopru, jednu čajovou lžičku rozdrceného semene fenyklu a jednu čajovou lžičku květů heřmánku, Všechny přísady smícháme dohromady a přelijeme jedním litrem vroucí vody, necháme 15 minut louhovat. Potom přecedíme a popíjíme po douškách.
Můžeme mít kdykoli po ruce účinnou bylinkovou směs proti nadýmání. Stačí smíchat koriandr, kmín a fenykl v poměru 3:2:2. Když nás začne trápit nadýmání, zalijeme dvě čajové lžičky této směsi bylinek studenou vodou, necháme přejít varem a dáme vychladnout. Potom vypijeme polovinu sklenice tohoto vývaru, druhou polovinu sklenice vypijeme za dvě hodiny.
Jak předejít nadýmání
Nemusíme čekat, až nás nemile překvapí nadýmání, můžeme mu předejít dostatečnou pohybovou aktivitou i skladbou potravin. K nadýmavým a těžko stravitelným potravinám přidáváme bylinky a koření jako je petržel, kopr, saturejka, kmín, šalvěj, zázvor, tymián, majoránka, oregano, chilli. Nadýmavý účinek luštěnin zmírníme nejen kořením, zmírníme ho také jejich namáčením na několik hodin před tepelnou úpravou do vody. Vaření, mixování rozruší jejich vlákninu, čímž opět sníží účinky nadýmání.Prevencí proti nadýmání je také česnek, který má své nezastupitelné místo v naší kuchyni. Česnek působí nejen proti nadýmání a ke zlepšení trávení, má mnoho dalších účinků. Má jedinou nevýhodu, typický nepříjemný zápach, který je možné odstranit žvýkáním čerstvé petržele, konzumací jablka nebo rozkousáním kávových zrnek.
Zázvor, stejně jako česnek dodá jídlům nejen chuť, podporuje trávení a působí proti nadýmání. Skořice nejen okoření sladká jídla, skořice zlepšuje trávení a je výbornou prevencí proti nadýmání. Ovoce s vysokým obsahem vody jako je meloun, švestky, jahody a další lesní plody, ananas, pomeranče, mandarinky, grapefruity je dobrou prevencí proti nadýmání. Mezi další potraviny, které nás ochrání před nadýmáním, patří dýně a med.
Autor: Mak
Nejlepší bylinky a koření proti nadýmání. Problém s nadýmáním občas trápí každého. Zbavte se nadýmání pomocí bylinek a koření.
Zdravá výživa
395
Komentáře ( 1 )
YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Nalka|14.03 2021 19:29
když mám problémy s trávením a nadýmáním, tak si koupim probiotika laktobacily 5 z naturevia. Vždycky mně pomohly, jsou nejlepší
Odpovědět
0