Zdraví

Kozlík lékařský - perfektní lék nejen na spaní

25.04 2017|Bylinky
Kozlík lékařský - perfektní lék nejen na spaní

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis), často nazývaný také baldrián nebo také kočičí kořen, je bylinka z čeledi kozlíkovitých. O bylince se zmiňují již staří Řekové nebo Římané, kteří ji používali na pocuchané nervy. U nás se v dávných dobách používala na odhánění čarodějnic. Lidé věřili, že silně aromatická vůně vyžene čarodějnice z jejich příbytků stejně jako česnek upíry.

Bylina je vysoká a má zpeřené listy. Kvete hustými květenstvími drobných bílých nebo narůžovělých květů. Baldrián obvykle roste v zalesněných a vlhkých oblastech Evropy, Malé, Západní a Střední Asie nebo v Japonsku. U nás roste na celém území ve vlhkých křovinách, a dokonce i na skalách, pokud je v podloží dostatek humusu. Kozlík lékařský kvete od června do srpna. Plody jsou velmi drobné, lysé nebo chlupaté. Kořen je na chuť sladký, ale nechává hořkou pachuť. Čerstvá bylina nijak nevoní. Svou typickou vůni získá až sušením.

Léčivé vlastnosti kozlíku lékařského

Éterická silice v malých dávkách mírně povzbuzuje centrální nervovou soustavu, zejména centrum dýchací a vazomotorické, naopak ve velkých dávkách působí na centrální nervovou soustavu tlumivě, snižováním reflexní dráždivosti a oslabováním citlivosti nervových zakončení.

Silice kozlíku snižuje napětí hladkých svalů a rozšiřuje věnčité cévy. Léčivé účinky se taky potvrdily při bušení srdce a křečí věnčitých cév při bolesti, záchvatech křečí střev, hyperfunkci štítné žlázy, nymfománii, mdlobách, hysterii, neurastenii, křečovém zánětu průdušek nebo tuberkulóze plic.

Zevně má kozlík lékařský příznivý vliv na kůži hlavy při lupech a mazotoku, při dermatózách a při zánětech očí. Preparáty z kozlíku se nemají užívat delší dobu, neboť způsobují funkční poruchy trávicího traktu. Při chronických onemocněních se užívají v časových odstupech stanovených lékařem. Po měsíci je třeba předávkovat, neboť se mohou objevit bolesti hlavy a mdloby.

Indikace kozlíku lékařského

Neurotické astma, nepravost, záchvatová tachykardie, funkční poruchy, zrychlené bušení srdce, závratě, záchvaty parciální epilepsie, zpožděný vývoj řeči, zraku, sluchu, vegetativní neurózy, přechody u žen i u mužů, roupi, neklid, zvýšená psychická i smyslová dráždivost, dětské křeče, neurastenie, hysterie, akutní překrvení, nadměrný nával krve do orgánů, epilepsie, střevní nadfermentace, mdloby, plynatost, střevní kolika, kopřivka, špatné vylučování žluči a pankreatických šťáv, cukrovka, srdeční astma, svrab, vyrážky, poruchy krevního oběhu, migréna.

Jak se kozlík používá?


Nálev z kozlíku
Oddenek kozlíku 60 g, list máty 30 g, list meduňky 30 g, květ heřmánku 15 g, květ hlohu 15 g. Pijeme 2-3 krát denně v období klimaktéria.

Odvar z kozlíku
Oddenek kozlíku, list břízy, květ černého bezu, kořen hořce, kořen anděliky, oddenek puškvorce, kůra krušiny. Lžíce směsi na dvě sklenice vody. Pijeme 3 krát denně při kopřivce.

Odvar proti hysterii
Oddenek kozlíku, oddenek pýry, nať třezalky, kořen anděliky, chmelové šišky. Pijeme při hysterii.

Nálev proti epilepsii
Oddenek kozlíku, nať pělinky černobýlu, nať meduňky, květ heřmánku. Pijeme při epilepsii.

Nálev při špatném vylučování žluči
Oddenek kozlíku, list máty, nať třezalky, nať pělinky černobýlu, chmelové šišky. Pijeme ráno a večer při špatném vylučování žluči.

Odvar proti zánětlivému kataru střev
Oddenek kozlíku, kořen lopuchu, kořen šťovíku, list meduňky. Pijeme při zánětlivém kataru střev.

Odvar proti srdečnímu astmatu
Oddenek kozlíku, blizny kukuřice, nať mochny, nať řebříčku. Pijeme při srdečním astmatu.

Kozlíková tinktura
Dospělým podáváme perorálně 20-60 kapek kalíšku vody 3 krát denně po jídle při nervozitě a vegetativní neuróze. Pomocně při epileptických stavech vez ztráty vědomí po 0,5-1 lžičce tinktury v 1/4 sklenice vody 3 krát denně po jídle.

Uklidňující nápoj z kozlíku
60 kapek kozlíkové tinktury přidáme do sklenice horkého mléka, lehce ochladíme na 45 stupňů a osladíme lžičkou medu. Zamícháme, pijeme hodinu před spaním jako prostředek uklidňující a obnovující klidný spánek.

Čaj z kozlíku lékařského
2 lžíce bylin zalijeme 2 sklenicemi vroucí vody, přikryjeme a dáme na 20 minut nad páru, na 10 minut odstavíme a přecedíme do termosky. Pijeme 2/3 sklenice po jídle ráno a večer hodinu před spaním při stavech nervového rozrušení a nespavosti.

Intrakt z čerstvých kořenů kozlíku působí silněji než extrakt. Dospělým se doporučuje perorálně 30-60 kapek v kalíšku vody 2-3 krát denně, pro zmenšení neklidu, napětí, strachu a agresivitě. Pomocně používáme při záchvatech parciální epilepsie 1/3-1/2 v kalíšku vody několikrát denně mezi jídly. Preparáty z kořene kozlíku mají rozdílnou léčivou hodnotu v závislosti na tom, zda se jedná o výtažky alkoholové či vodní, neboť hlavní aktivní složky, jako éterická silice a valepotriáty, se lépe rozpouštějí v alkoholu než ve vodě.

Nežádoucí účinky kozlíku lékařského

O tom, že by měl kozlík lékařský nějaké vedlejší účinky se zatím neví. I přesto je dlouhodobé používání vhodné pouze po poradě s lékařem. Je třeba brát ohled na to, že uklidňující účinky kozlíku lékařského, které jsou tak výborným lékem na nespavost, mohou snížit schopnost reakce například v silničním provozu nebo při manipulaci s nebezpečnými stroji. Obecně se nedoporučuje kozlík lékařský používat během těhotenství a kojení, protože zatím není k dispozici dostatek studií, které by vyvrátily možné nežádoucí účinky této bylinky v tomto období.

Autor: Ari

Kozlík lékařský je perfektní lék nejen na spaní. Léčivé účinky kozlíku lékařského jsou oblíbené po celém světě. Nežádoucí účinky kozlíku lékařského. Tinktura z kozlíku
Zdravá výživa

 305 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ