8 jarních bylinek, které se sklízejí v březnu
Jitrocel kopinatý a jeho účinky na zdraví
Babské rady na křečové žíly
Měsíček lékařský a jeho účinky na zdraví
Kořen pampelišky - 10 užitečných účinků pro zdraví
Plicník lékařský - bylinný zázrak na dýchací potíže
Podběl lékařský a jeho léčivé účinky
O tajemném čaji pu-erh
Kozlík lékařský - perfektní lék nejen na spaní
Jitrocel kopinatý a jeho účinky na zdraví
Babské rady na křečové žíly
Měsíček lékařský a jeho účinky na zdraví
Kořen pampelišky - 10 užitečných účinků pro zdraví
Plicník lékařský - bylinný zázrak na dýchací potíže
Podběl lékařský a jeho léčivé účinky
O tajemném čaji pu-erh
Kozlík lékařský - perfektní lék nejen na spaní
8 jarních bylinek, které se sklízejí v březnu
V březnu se nám pomalu začíná probouzet příroda a s ní přichází k životu i několik léčivých bylinek. Podívejte se s námi, kde hledat po zimě první jarní zeleň a k čemu se dá použít.
1. Sedmikráska chudobka
Sedmikráska chudobka byla kdysi považována za všelék. Lidé ji přikládali zázračnou moc díky obsahu léčivých látek, jako jsou například třísloviny, hořčiny, saponiny, minerální látky a vitamín C. Sedmikráska chudobka dokáže pomoci při kašli, zahlenění, nachlazení, nechutenství, poruchách trávení, kožních problémech či hmyzím bodnutí. Je zároveň skvělou bylinkou na jarní detoxikaci. Zevně se používá při vyrážkách, zánětech, akné i bércových vředech.Ze sedmikrásky si můžete připravit čaj na kašel a pročištění organismu. Užívá se nálev z čajové lžičky až lžíce na šálek vody dvakrát až třikrát denně. Odvar z květů je také výborný k obkladům na unavenou pleť i k celkovým osvěžujícím koupelím. Můžete ji přidat do salátů, nasypat na chléb nebo rozemnout její listy a šťávu z nich použít na problematickou pokožku.
Sedmikráska chudobka
2. Prvosenka jarní - petrklíč
Prvosenka jarní nebo-li lidově petrklíč je skvělým přípravkem na péči o dýchací orgány. Díky látce saponin účinně ředí hleny v průduškách a plících, čímž usnadňuje odkašlávání. Kromě toho je petrklíč skvělým pomocníkem při nachlazení, chřipkách, astmatu a bronchitidách. Kromě dýchacích problémů je užitečný i při léčbě neuróz, stresu, migrén a chronické nespavosti.Čaj z kořene je skvělým lékem při dýchacích problémech, močových kamenech, revmatismu a dně. Odvar z kořene a kvetoucí natě se pije při migréně a melancholii. Čaj z květů petrklíče čistí pleť, odstraňuje pihy a vyrovnává vrásky.
Prvosenka jarní
3. Medvědí česnek
Medvědí česnek je vynikající bylinka, která při příznivém počasí roste už na konci února a začátku března. Tato zázračná bylinka obsahuje mnoho vitamínů, minerálů, silic, allin a další sloučeniny, které jsou pro lidský organismus příznivé. Medvědím česnekem se dá léčit celá řada různých onemocnění, jako jsou chřipka, nachlazení, záněty horních cest dýchacích, bronchitida a angína.Jako mírné antibiotikum působí proti zánětlivým onemocněním, má fungicidní a baktericidní účinky, ničí tedy plísně, bakterie a mykózy. Napravuje přirozené prostředí v zažívacím traktu, užívá se při střevních onemocněních a proti střevním parazitům. Medvědí česnek předchází vzniku oparů, podporuje hojení ran a pomáhá likvidovat kandidu. Medvědí česnek dále pomáhá při vysokém krevním tlaku, zanesených cévách, poruchách srdečního rytmu i rakovinném bujení.
Medvědí česnek
4. Plicník lékařský
Plicník lékařský najdete ve stinných lesích, světlých hájích a na okrajích lesů již na konci března. Tato vytrvalá bylina působí protizánětlivě, mírní dráždění při kašli a zvyšuje krevní srážlivost. Dále působí proti kataru bronchů, plicním nemocem, žaludečnímu krvácení, hemeroidech a průjmu.V lidovém léčitelství se nasazuje i při žaludečních a střevních potížích. Plicník se dobře uplatňuje i při poškození sliznice hltanu a žaludku po požití koncentrovaného alkoholu, horkých jídel nebo nápojů, chemikálií a podobně. Používá se nálev z plicníku, odvary, obklady i čaj.
Plicník lékařský
5. Podběl lékařský
Podběl lékařský je další bylinkou, která začíná kvést v březnu a kterou najdete na vlhkých jílovitých půdách, pasekách, náspech a lomech. Obsah léčivých látek v podbělu je úctyhodný jak v květech, tak v listech. Třísloviny a vitamín C převážně v listech, spolu s ostatními látkami obsaženými v květech rostliny: hořčiny, kyselina jablečná, vinná, mléčná a kávová, inulin, cholin, slizovité látky, zinek a mnoho dalších.Podběl lékařský působí protizánětlivě, urychluje hojení ran a léčí suchý kašel, rýmu, nachlazení nebo zahlenění, které je neodmyslitelně spojeno s přicházejícím jarem. V lidovém léčitelství se používá při revmatismu, bolestech kloubů, dně či artrózách. Nálev z podbělu je vhodný k omývání ran a míst postižených ekzémem. Může se uplatnit i jako pomocné léčivo při cukrovce, neboť zinek zlepšuje využití inzulínu. Podbělu by se měly vyhnout ženy v těhotenství a během kojení. Také by neměl být podáván dětem.
Podběl lékařský
6. Kopřiva dvoudomá
Kopřivu dvoudomou není třeba dvakrát představovat. Kopřiva obsahuje chlorofyl, minerální látky, karotenoidy, flavonoidy, organické kyseliny, sacharidy, vitamíny, aminokyseliny, glukoniny, třísloviny, fytoncidy, kyselinu šťavelovou, mravenčí, octovou, pantotenovou a křemičitou. Chlorofyl v kopřivě působí povzbudivě na metabolismus a působí proti chudokrevnosti.Látky obsažené v kopřivě působí jako antirevmatikum, protizánětlivě, dezodoračně a urychlují hojení ran. Kopřiva pomáhá při bronchiálním astmatu, působí močopudně, zastavuje krvácení, zlepšuje prokrvení vnitřních orgánů, podporuje činnost slinivky a vaječníků, při chorobách jater, žlučníku a ledvin. Podporuje tvorbu mateřského mléka. Vývar z kořene se používá zevně proti vypadávání vlasů. Pití kopřivového čaje působí detoxikačně, proto je kopřivový čaj ideální na jarní očistu.
Kopřiva dvoudomá
7. Olše lepkavá
Olše lepkavá je strom dorůstající do výšky až 30 metrů, který patří do čeledi břízovitých. V lidové léčitelství se používají hlavně listy olše, ale také kůra. Tyto části obsahují třísloviny, atrachinony, fytosteroly, flavonoidy a látky triterpenové a fenolové. Dnes se už příliš nepoužívá, ale v tradičním léčitelství se užívaly přípravky z ní při řadě nemocí.Nasbírané a usušené listy olše lepkavé, hlavně na jaře pomáhají při nachlazeních, průjmech a horečkách. Čerstvé rozmačkané listy ulevují vředům a bolavým nohám, působí hojivě na rozpraskané bradavky kojících matek. Tinktura z kůry olše působí proti stafylokokům, proti Escherichia coli, Bacillus subtilis i proti některým prvokům.
Spaní na olšovém listí mívá příznivé účinky při revmatismu stejně jako koupele končetin v odvaru z olistěných olšových větévek. Pupeny je vhodné podávat i při ischemické chorobě srdeční, ale i při osteoporóze. Olšové gemmoterapeutikum se řadí mezi nejlepší přírodní prostředky na léčbu akutních bolestí zad, kloubů a svalů revmatického původu.
Olše lepkavá
8. Popenec břečťanovitý
Další bylinkou, kterou můžete sbírat v březnu, je popenec břečťanovitý, který ačkoliv v přírodě roste celkem hojně, se stal poměrně zapomenutou bylinkou. Popenec břečťanovitý je známý pro své hojivé, dezinfekční a močopudné účinky, čímž je ideální pro ty, kteří mají sníženou žaludeční kyselost a nedostatečnou tvorbu žluči. Díky blahodárným vonným silicím pomáhá při poruchách trávení a nadýmání. Účinně působí proti zánětům horních cest dýchacích a při chronické bronchitidě.Popenec břečťanovitý
Dá se z něj uvařit čaj – hrst lístků přelijte půl litrem vroucí vody a nechte 5 minut luhovat. Vlažným odvarem si ale můžete omýt i špatně se hojící rány. Popenec má dezinfekční a hojivé účinky. Podle starých receptur se tinktura z popence používala i proti ledvinovým kamenům.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Medvědí česnek - levný lék na všechno
10 léčivých účinků kopřivy a způsoby, jak ji používat
Autor: Jad
První jarní bylinky rostoucí v březnu. Pokud rádi sbíráte bylinky, pak zbystřete, v březnu jich roste hned několik. 8 bylinek, které se sbírají v březnu si
Zdravá výživa
313
Komentáře
YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ