Zdraví

Podběl lékařský a jeho léčivé účinky

24.03 2021|Bylinky
Podběl lékařský a jeho léčivé účinky

Podběl lékařský je jarní rostlina s jasně žlutými květy a šupinatými stonky. Jarní bylinka roste ve vlhkých a teplých podmínkách, proto se normálně vyskytuje v písku, na podmáčených místech v okrajích lesa, nerovném terénu, stavebních pozemcích a podobně. Podběl obvykle kvete na začátku jara, v březnu a ze začátku dubna, když ještě louky nejsou ani trochu zelené.

Květy podbělu se tedy sbírají na začátku jara. Později v květnu vyrůstají listy, které jsou navrchu zelené, na spodní straně stříbřitě bílé. Používáme je na přípravu polévek a jarních salátů, protože obsahují vitamín C. Jelikož listy obsahují více účinných látek než květy, sbíráme je také, abychom mohli připravit čaj ze směsi květů a listů.

1. Dýchací problémy

Západní i východní medicína používá dlouhá staletí podběl k léčbě kašle. Kromě akutního kašle dokáže podběl vyléčit i chronický kašel, jako je rozedma plic nebo silikóza. Podběl skvěle léčí dýchací problémy. Hravě si poradí s astmatem, zánětem hrtanu, bolestí hlavy i ucpaným nosem. Bylinka může pomoci i kuřákům, kteří se neúspěšně snaží přestat kouřit. Podběl je tou nejlepší nikotinovou náhradou.

Těm, kdo trpí astmatem, mají trvalé poškození průdušek (bronchů) a těžkosti po kouření, vynikajícím způsobem poslouží na jaře dvě až tři lžičky čerstvě vytlačené šťávy z listů, kterou pijeme v masovém vývaru anebo v teplém mléce.

Čerstvě vytlačená šťáva z listů podbělu, nakapaná do ucha, pomáhá při bolestech v uchu. Chceme-li mít čaj, který uvolňuje hleny při kašli (odhlenění) , pak smícháme rovným dílem květ a list podbělu, květ divizny, nať plicníku lékařského a listy jitrocele. Z této směsi spaříme dvě čajové lžičky v 1/4 litru vody. Denně vypijeme po doušcích 3 šálky teplého čaje přislazeného medem.

Čerstvé umyté listy, rozmělněné na kaši a přiložené na prsa, pomáhají při každém těžkém onemocnění plic, při růži (rosacea), při poranění tkání doprovázeném modročervenými otoky, ba dokonce i při zánětu hlenových váčků. Léčivé účinky těchto obkladů z kaše jsou jednoduše obdivuhodné.

2. Trávící problémy

Tato jarní bylinka dokáže pomoci i při průjmech a pomalém metabolismu. Tinktury vyrobené ze sušených listů podbělu lékařského mohou být vnitřně používány k léčbě kolitidy, syndromu dráždivého tračníku, žaludečních vředů a dalších dvanáctníkových problémů. Působí také jako čistič krve a diuretikum. Díky vynikajícím antimikrobiálním vlastnostem se využívá i k léčbě zánětu močového měchýře a dalších infekcí močových cest.

3. Antibakteriální účinky

Podběl lékařský má výborné antibakteriální vlastnosti, které vytahují špínu ze všech typů vnějších ran, včetně bodnutí hmyzem. Květ podbělu se používá k léčbě kožních infekcí a nemocí, jako jsou vředy, ekzémy a záněty. Listy podbělu obsahují zinek, který má protizánětlivé účinky. Vysoký obsah slizu v rostlině pomáhá také v boji proti lupům u suchých i mastných vlasů.

4. Deprese a imunita

Esence z květu podbělu pomáhají v boji proti depresi a často se používají jako terapeutické oleje. Pravidelná konzumace této jarní bylinky posiluje imunitu. Podběl zlepšuje fungování lymfatického oběhu a pomáhá léčit alergie.

5. Oční problémy

Čaj z podbělu má výborné mikrobiální vlastnosti, které se staly populární v léčbě očních problémů. Oční kapky z podbělu dokáží v mžiku ulevit od podrážděných očí. Čaj z květů podbělu, měsíčku, kůry dřišťálu a třapatky nachové vymaže jakékoliv podráždění očí.

6. Péče o pokožku

Podběl se nejčastěji používá ke snížení zánětu. Avšak jeho antioxidační vlastnosti dělají divy i s pokožkou. Pomáhají uklidnit pokožku a snížit oxidační stres. Podběl ji ochraňuje proti mikrobům a díky němu vypadá pleť mladší. Podběl má prokazatelné omlazující účinky, kterých ve velkém využívá i kosmetický průmysl.

7. Vaginální podráždění

Sušené listy podbělu se často používají v koupelích při vaginálních podrážděních různého druhu. Je důležité si uvědomit, že nadměrné sprchování může způsobit různé vaginální problémy, proto je třeba nesprchovat se příliš často a pokud už vás nějaké problémy postihnout, vyzkoušejte koupel se sušenými listy podbělu.

Použití podbělu

Podběl lékařský se nejčastěji používá formou čaje nebo sirupu proti kašli. Podběl se dokonce používá ke kouření u kuřáků, kteří s kouřením chtějí přestat.

Čaj z podběle: Jednu čajovou lžičku květů vrchovatě naplněnou (později květů a listů smíchaných rovným dílem) jen spaříme v 1/4 litru vody a necháme krátce vyluhovat.

Obklad z podběle: Čerstvé listy rozmělníme – rozmačkáme na kaši a přiložíme.

Inhalování podběle: Vrchovatou polévkovou lžíci květů a listů spaříme a vdechujeme páry pod ručníkem. Zopakujeme vícekrát denně.

Koupel nohou z podběle: Naplněnou dvojitou hrst listů spařených vodou necháme vyluhovat krátkou dobu a pak 20 minut koupeme nohy.

Čerstvá šťáva z podběle: Umyté čerstvé listy odstředivkou zbavíme šťávy.

Vedlejší účinky podbělu

Podběl lékařský je doporučován spíše pro krátkodobé použití. Přítomnost alkaloidu pyrrolizidinu v podbělu z něj nedělá vhodnou bylinku pro dlouhodobé užití. Například kořen podbělu konzumovaný ve velkých dávkách může být toxický. Je tomu tak právě kvůli přítomnosti alkaloidů, které mohou mít škodlivé účinky na játra. V Německu je vnitřní použití kořene podbělu dokonce zakázáno.

Autor: Mak

Podběl lékařský a jeho léčivé účinky. Podběl patří mezi první jarní bylinky. Jaké jsou léčivé účinky podbělu a jak se používá? Čaj z podbělu, sirup z podbělu
Zdravá výživa

 302 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ