Zdraví

10 léčivých účinků tymiánu

02.05 2017|Bylinky
10 léčivých účinků tymiánu

Tymián je vynikající bylina používána v kuchyních po celém světě. Kromě kulinářského využití má tymián i mnoho léčivých účinků. Jednou z nejdůležitějších silic nalezených v tymiánu je Thymol, které vyniká svými antiseptickými a protiplísňovými vlastnostmi. Obsahuje také těkavé oleje, jako jsou karvakrol, geraniol a borneol.

Tymián je dále bohatý na flavinoidy fenolických sloučenin, jako jsou luteion, luteolin a thymosin, díky čemuž funguje jako přírodní antioxidant. Čerstvý tymián má nejvyšší úroveň antioxidantů ze všech bylin. Tato aromatická bylina je zároveň dobrým zdrojem vitamínů. Je obzvláště bohatá na vitamín A a C, dále pak na vitamíny K a E, kyselinu listovou, draslík, vápník, železo, mangan, hořčík a selen. K léčebným účelům se používají tymiánové lístky, květy a olej.

Tymiánový čaj
K léčbě se často používá tymiánový čaj. Ten si připravíte tak, že 2 lžičky drcených tymiánových listů zalijete šálkem vroucí vody. Necháte jej 10 minut přikrytý louhovat a poté můžete pít.

10 LÉČIVÝCH ÚČINKŮ TYMIÁNU

1. Proti kašli

Tymián může pomoci zmírnit kašel, stejně jako bolest v krku. Funguje skvěle jako antibiotikum a antiseptikum. Pomáhá uklidnit podrážděné dýchací cesty. Bojuje proti infekci v plicích a zabraňuje bronchiálním křečím.

2. Snižuje krevní tlak

Tymián má antihypertenzivní vlastnosti, které mohou pomoci snížit krevní tlak. Jeho diuretické vlastnosti pomáhají tělu zbavit se přebytečných solí, vody a dalších toxinů zvýšením močení.

Bylinka obsahuje také draslík, který je nezbytný pro tělesné tekutiny a buňky. Draslík pomáhá regulovat hladinu krevního tlaku a podporuje zdraví srdce. Pokud chcete snížit svůj krevní tlak, můžete tymián používat při vaření jako náhradu soli. Pomůže vám také pravidelné pití tymiánového čaje.

3. Posiluje imunitu

Pitím tymiánového čaje se můžete celoročně udržovat v dobré kondici. Tymián podporuje silný imunitní systém. Obsahuje vysoké množství thymolU, což mu dodává antimikrobiální vlastnosti, které pomáhají chránit tělo proti bakteriím, virům a plísním. Je také bohatý na antioxidanty, čímž zabraňuje oxidačnímu poškození DNA v lymfocytech. Bylinka je bohatým zdrojem vitamínů C a A, které naše tělo potřebuje, aby správně fungovalo a na podporu imunity.

Studie z toku 2011, zveřejněna v časopise Medicinal Chemistry zjistila, že tymiánový olej je účinný proti rezistentním kmenům bakterií, jako Staphylococcus, Enterococcus, Escherichia a Pseudomonas.

4. Zlepšuje zdraví ústní dutiny

Antibakteriální vlastnosti tymiánu pomáhají při léčení a prevenci ústních infekcí. Tymiánový olej obsahuje látku zvanou thymol, která se používá v produktech péče o zuby, protože její přirozenou schopností je zabraňovat zubnímu kazu a problémům s dásněmi.

Studie z roku 2011, zveřejněná v časopise Journal of Basic and Applied Pharmaceutical Sciences objevila, že tymiánové esenciální oleje jsou účinné proti bakteriím Streptococcus mutans, které přispívají ke vzniku zubního kazu. Tymián je účinný i na ústní problémy, jako je zánět dásní nebo vředy v ústech.

Vyplachováním ústní vodou z tymiánu se můžete zbavit škodlivých bakterií v ústech, které by vedly k výše uvedeným problémům. Stačí smíchat 1-2 kapky tymiánového oleje v šálku vlažné vody. Můžete přidat ještě pár kapek oleje z máty peprné a vzniklou směsí si dvakrát denně vyplachujte ústa po dobu 30 sekund.

5. Zlepšuje náladu

Tymián a tymiánový olej mají pozitivní vliv na pocity a nálady. Tymián obsahuje aktivní látku známou jako karvakrol, která působí na posilování paměti a má antidepresivní účinky.

Studie z roku 2013, zveřejněná v časopise Molecules ukázala, že karvakrol je aktivní mozková molekula, která zřetelně ovlivňuje aktivitu neuronů prostřednictvím modulace neurotransmiterů. Pokud je pravidelně používán v nízkých koncentracích, ovlivňuje karvakrol pocit pohody.

6. Působí proti akné

Vzhledem ke svým antibakteriálním vlastnostem je tymián účinný při bojí s bakteriemi, které způsobují akné. Studie Society for General Microbiology z roku 2012 zjistila, že bylinné přípravky z tymiánu mohou být při léčbě akné účinnější než krémy na předpis. Nicméně, je potřeba ještě dalších klinických studií.

Tymián má také schopnost snížit výskyt jizev a jiných značek na kůži. Má antioxidační vlastnosti, které pomáhají v boji proti volným radikálům, které způsobují předčasné známky stárnutí. Navíc ničí kvasinky, takže pomáhá léčit kvasinkové infekce.

Stačí přidat 2-3 kapky esenciálního oleje z tymiánu do 2 lžic aloe vera gelu, nanést na kůži a nechat působit 20-30 minut. Tímto způsobem můžete léčit akné i skvrny na kůži. Tymiánový olej lze použít na jakýkoliv typ pleti.

7. Přírodní repelent proti komárům

Tymiánový olej odpuzuje hmyz a parazity, jako jsou komáři, blechy, vši a můry. Fytochemikálie v něm obsažené mají sílu repelentu. Thymol obsažený v tymiánu odpuzuje komáry, a tím chrání před různými nemocemi, které komáři přenášejí. Studie z roku 2002, zveřejněná v časopise Journal of American Mosquito Control Association uvádí, že 5 % tymiánový olej na 91 % procent ochránil před komáry kůži holých myší.

8. Působí proti špatnému dechu

Díky svým antiseptickým a antibakteriálním vlastnostem může být tymián skvělým pomocníkem v boji proti zápachu z úst. Tymián se běžně přidává do komerčních ústních vod.

Zápach z úst je obvykle způsoben přemnoženými bakteriemi v ústech a tymián má schopnost je odstranit. Můžete si připravit tymiánovou ústní vodu. Uvařte 1 lžičku sušených tymiánových listů v 1 šálku vody. Vařte asi 5 minut. Potom nechte vychladnout. Používejte ke kloktání 2-3 krát denně.

9. Působí proti svalovým křečím

Tymián léči křeče všeho druhu, ať jsou to menstruační křeče nebo křeče v nohou či jiných částech těla. Tymián je dobrým zdrojem hořčíku, který je životně důležitý pro udržení normální funkce svalů a nervů. Také obsahuje flavonoidy, které mají protizánětlivé vlastnosti.

Pro léčbu premenstruačního syndromu (PMS) se doporučuje tymiánový čaj. Můžete pít 1-4 šálky denně. Zmírnit křeče kdekoliv po těle můžete také když zkombinujete 2-3 kapky tymiánového oleje se 2 lžícemi sezamového nebo olivového oleje a vzniklou směsí masírujete postižené místo.

10. Prevence proti rakovině

Tymián má také potenciální účinky proti rakovině. Může vám pomoci ochránit se proti různým druhům rakoviny, především pak proti rakovině prsu nebo tlustého střeva. Výše uvedená sloučenina karvakrol má protinádorové vlastnosti.

Studie z roku 2015 zjistila, že karvakrol zabraňuje množení a migraci nádorových buněk tlustého střeva, což naznačuje, že by tato sloučenina v tymiánu mohla mít potenciál při prevenci a léčbě rakoviny tlustého střeva. Dřívější studie z roku 2012 ukázala, že tymián by mohl být slibným kandidátem ve vývoji nových terapeutických léčiv proti rakovině prsu.

Pěstování tymiánu

Tymián má rád slunce a příliš se nekamarádí s větrem. Ideální je zasadit jej do polosuché, na živiny chudší půdy. Bylinka se vysévá na přelomu března a dubna. Semínka tymiánu stačí nasypat do připravených řádků, nezahrabují se, jen se přitisknou. Nepotřebuje ani přílišné zalévání ani hnojení. Po odkvětu je dobré tymián v jedné třetině seříznout, díky čemuž zesílí. Pro pěstování tymiánu doma platí stejná pravidla.

Autor: Mak

10 léčivých účinků tymiánu. Tymián a zdraví. Jak se pěstuje tymián na zahradě i doma. Léčivé účinky tymiánu na zdraví. Tymián proti kašli, vysokému krevnímu tlaku
Zdravá výživa

 318 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ