Zdraví

Rýmovník a jeho 9 úžasných léčivých účinků

26.04 2017|Bylinky
Rýmovník a jeho 9 úžasných léčivých účinků

Rýmovník, mexický či řecký eukalyptus, kubánské oregano, španělský tymián, indický brutnák, molice či moud. To všechno jsou názvy rostlinky, která je pod latinským názvem známá jako Plectranthus. Tato zázračná bylina, jejíž vůně připomíná směs eukalyptu, kafru, meduňky a mentolu je zázračným a levným lékem na rýmů a nachlazení. Kubánské oregano se totiž dá jednoduše a celoročně pěstovat doma v interiéru.

Mezi nejžádanější léčivé účinky rostliny patří její schopnost zlepšovat naší pokožku, detoxikovat naše tělo, ochránit nás před nachlazením, ulehčit nám od bolesti spojené s artritidou, stresu a úzkosti, navíc působí jako prevence některých druhů rakovin a optimalizuje zažívání.

Nejvyhledávanější částí této rostliny jsou listy. Ty se dají používat k ochucení masa a zeleninových pokrmů. Sušené listy jsou vhodné do polévek či dušeného masa. Éterické oleje extrahované z listů se dají použít k ošetření kůže. V místnosti, kde se rostlina nachází, se prokazatelně lépe dýchá. Silice, které se z rýmovníku odpařují, odpuzují mouchy, komáry, moly, mšice a jiný hmyz.

1. Respirační problémy

Jestli vás trápí nachlazení, bolesti v krku, ucpaný nos nebo zánět vedlejších nosních dutin, můžete žvýkat listy nebo si z nich uvařit čaj. Sloučeniny obsažené v bylince silně podporují vykašlávání a vylučování hlenu z vašich dýchacích cest a může pomoci zlepšit váš imunitní systém tím, že zabrání bakteriím a jiným patogenům v jejich rozvoji v trávícím traktu.

2. Zlepšuje pokožku

Jedním z nejpopulárnějších využití je k ošetření pleti. Rýmovník dokáže vyléčit kousnutí a bodnutí od hmyzu, ekzém či psoriázu. Bylinka obsahuje protizánětlivé sloučeniny, které mají schopnost snížit zarudnutí a otok, a zároveň eliminují svědění a podráždění.

3. Obsahuje omega-6 mastné kyseliny

Když extrahujete z listů rýmovníku esenciální olej, v těkavých sloučeninách získáte i omega-6 mastné kyseliny, jako například gama-linolenové kyseliny. Tato specifická mastná kyselina je spojována se schopností zlepšit průběh artritidy, což může být důležité pro sportovce nebo osoby s osteoporózou, kteří podstupují pravidelnou zátěž kloubů a kostí.

4. Obsahuje vitamín C a A

V bylince se nachází vysoký obsah kyseliny askorbové, která posiluje imunitní systém, zatímco kartenoidy a vitamín A zlepšují funkci očí. Snižují oxidační stres v očích a zabraňují makulární degeneraci.

5. Prevence rakoviny

Rýmovník se v poslední době opět stal populárním, protože výzkumy ukázaly na jeho pozitivní vliv při léčbě rakoviny prsu. I když jsou studie ještě na samém počátku, nejnovější zprávy ukazují, že antioxidační schopnosti této byliny, stejně jako obsah omega-6 gama-linolenové kyseliny jsou účinné při zpomalení šíření rakoviny prsu. Vědci zároveň objevili pozitivní účinky při léčbě rakoviny prostaty.

6. Proti stresu a úzkosti

Některé z minerální a organických látek působí mírně sedativně, díky čemuž je tato bylina ideální na přípravu čajů proti stresu a úzkosti. Zklidňující účinky pomáhají navodit i klidný a zdravý spánek.

7. Zdravé ledviny

Rýmovník působí jako velmi účinné diuretikum, což znamená, že pomáhá tělo čistit od toxinů tím, že stimuluje močení. To také snižuje přebytečné množství soli, tuku a vody v těle a díky tomu udržuje chod ledvin a lymfatického systému bez problémů. Bylinka pomáhá odstraňovat ledvinové a žlučové kameny.

8. Syndrom dráždivého tračníku

Tradiční bylinkářství používá rýmovník proti bolestem žaludku a ke zmírnění syndromu dráždivého tračníku. Bylinka dokáže také regulovat zažívání a zklidnit zánět žaludku. Nejlepším způsobem jak bylinku využít na tyto potíže je připravit si čaj.

9. Redukuje horečku

Pokud trpíte nachlazením nebo chřipkou, jedním z běžných příznaků je horečka. Když se horečka začne snižovat, je to obvykle znakem toho, že váš imunitní systém dosahuje určitého pokroku. Bylinka stimuluje pocení, což také pomáhá odstranit toxiny přes kůži a urychlit proces obnovy.

Jak pěstovat?

Rýmovníků existuje mnoho druhů. Pro inhalování je ideální rýmovník purpurový (Plectranthus purpuratus). Rostlinku lze pořídit ve specializovaných obchodech nebo zahradnictví za 40-70 Kč.

Je to obecně nenáročná bylina, kterou si lze nasadit doma do květináče a celoročně ji pěstovat v interiéru. Její pěstování nevyžaduje žádné zvláštní podmínky, jen je třeba dávat pozor na pár věcí. Bylina má rád světlo a teplo, proto ideálním místem pro něj bude parapet východního nebo západního okna. Zároveň ale nemá v lásce přímé polední paprsky.

V létě se ovšem nemusíte bát a klidně přemístěte rostlinu na balkon, terasu nebo do zahrady. Pobyt na letním počasí mu svědčí a díky němu se nádherně rozroste. Teplo bylince opravdu svědčí, nezalekne se ani suchého vzduchu, pozor ovšem na průvan a mrazivý vzduch během větrání. Při pěstování se vyhněte přílišnému zalévání. Zalévejte jej proto jen tehdy, když je hlína opravdu vyschlá.

Rostlinky je vhodné každé jaro přesazovat, ideálně v březnu nebo v dubnu. Mladé bylinky přesazujte klidně i dvakrát do roka. Bylina má ráda prostor, proto větším květináčem nic nezkazíte. Co se hlíny týče, vhodné je použít propustnou zeminu s větším podílem písku. Květináč musí mít odtokový otvor a jeho dno je vhodné vysypat drenáží nebo kamínky. Pokud chcete, aby se vám rostlina krásně rozrůstala, je dobré ji pravidelně zaštipovat.

Rýmovník si můžete i snadno namnožit a někomu podarovat. Není na tom nic složitého. Stačí, když větvičky, které odštípnete dáte do vody nebo je zasaďte rovnou do vlhkého písku. Za pár dní se z nich vyraší kořínky.MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:


Autor: Mak

Rýmovník nejen na rýmu je dobrý, ale má celou řadu praktických využití v léčbě i v kuchyni. Jak pěstovat?
Zdravá výživa

 396 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Nalka|28.02 2021 12:54
ano, rýmovník je úžasný, ale někdy to chce něco trochu silnějšího. Takže k tomu si přidávám i probiotika , vitamin C a zatím to mému tělu stačí , cítím se moc dobře
Odpovědět
 0