Zdraví

Plicník lékařský - bylinný zázrak na dýchací potíže

30.03 2021|Bylinky
Plicník lékařský - bylinný zázrak na dýchací potíže

Plicník, známý také jako lékařský list či plicník lékařský, je jarní bylinka, která se používá po celém světě na různá respirační onemocnění, včetně kašle, nachlazení a bronchiální detoxikace. Plicník lékařský roste v Evropě, Asii, Severní Americe a Africe na vlhkých místech, která nejsou znečištěná. Přítomnost plicníku je tedy často dobrým ukazatelem zdraví ekosystému.

Plicník lékařský se používal jako léčivá bylinka již od středověku. Pojmenovali jej plicníkem hlavně proto, že jeho listy se podobaly nemocným plicím. Existovala teorie, že se tato léčivá jarní bylina společně v kombinaci s pelyňkem úspěšně používala k léčbě dýmějového moru. Samozřejmě, že jakékoliv spolehlivé údaje o lékařských schopnostech této rosliny již dávno zdiskreditoval čas, ale je zajímavé, že plicník lékařský se používá až do dnešního dne, především pak na dýchací potíže.

Plicník vyrůstá do výšky 30 centimetrů a kvete na začátku jara, tedy hlavně v březnu a dubnu. Sběr plicníku lékařského je rovněž ideální na jaře. Kromě léčivých vlastností je tato rostlina ceněna i pro svou krásu. Její květy kvetou v odstínech modré a později se mění na fialovou. Plicník tak najdeme v mnoha okrasných zahradách po celém světě.

Léčivé vlastnosti plicníku lékařského

K léčbě se obvykle používají listy plicníku. Listy bylinky se sklízí na jaře a suší na vzduchu. Nejčastěji se z nich připravuje čaj. Listy mají hořkou chuť, takže čaj z plicníku se obvykle ještě doslazuje medem. I přes hořkost přidávají někteří lidé listy plicníku do salátů nebo jej různými způsoby vaří či dusí.

Listy obsahují řadu chemických sloučenin, které bylince dodávají její léčivé účinky. Mezi tyto sloučeniny patří saponiny, flavonoidy, jako antioxidační quercetin, alantoin nebo kyselina tříslová. Díky těmto sloučeninám má bylina potenciál působit jako přírodní antibiotikum, hojí rány, má mírné močopudné vlastnosti a mnoho dalších léčivých vlastností.

1. Dýchací potíže

Plicník lékařský se používá především k léčbě onemocnění dýchacích cest, včetně astmatu, černého kašle a zánětu průdušek. V tradiční lidové medicíně byla bylinka široce používána k léčbě mnoha plicních problémů, jako je kašel, katar, astma nebo tuberkulóza.

Díky svým přirozeným antibiotickým účinkům se používala také k léčbě infekcí hrudníku. Plicník lékařský pomáhá vyčistit dýchací cesty a vyhnat nahromaděný hlen ven z plic. Je vhodný i pro kuřáky nebo bývalé kuřáky, kteří potřebuji uklidit ze svých plic dehet.

2. Antioxidační účinky

Bulharská studie z roku 2005 zjistila, že čaj z plicníku obsahuje vysoký obsah různých fenolických sloučenin a další prospěšné antioxidanty. Je možné, že účinek plicníku na dýchací ústrojí je spojen právě s jeho obsahem antioxidantů nebo alespoň částečně.

Antioxidanty jsou však nezbytné i z mnoha dalších důvodů. Chrání nás před škodlivými účinky volných radikálů a pomáhají předcházet závažným chorobám, včetně srdečního onemocnění a rakoviny. Antioxidanty nalezené v plicníku jsou nezbytné pro celkovou pohodu a mají proti-stárnoucí vlastnosti. Díky antioxidantům bude vaše pleť vypadat mnohem mladší.

3. Pro lepší trávení

Vypití šálku čaje z plicníku může pomoci zmírnit celou řadu zažívacích a gastrointestinálních problémů, včetně trávení a průjmu. Plicník má mírné močopudné vlastnosti, které mohou pomoci zmírnit nepohodlné nadýmání z přebytečné nahromaděné vody, zatímco jeho stahovací vlastnosti dokáží pomoci pří léčbě záchvatu průjmu.

4. Pro krásnější pleť

Vzhledem k tomu, že plicník je takovým bohatým zdrojem přírodních antioxidantů, může hrát velmi důležitou roli při péči o pleť. Pomůže pleti zůstat silnější a dodá ji mladistvý vzhled. Plicník může být aplikován lokálně na kůži, aby pomohl léčit drobné rány a řezy.

Obsahuje chemickou sloučeninu zvanou alantoin, která je známá pro svou schopnost léčit poškození tkáně a urychluje hojení ran. Plicník je na kůži účinný, protože má svíravé a protizánětlivé účinky. Můžete jej použit na celou řadu kožních onemocnění, včetně popálenin, vředů, hemeroidů a ekzémů.

5. Infekce močových cest

I když chybí pevné vědecké důkazy, plicník se tradičně používá k léčbě infekcí močových cest, jako je zánět močového měchýře. vzhledem ke svým přirozeným diuretickým schopnostem, se používá také k léčbě potíží s ledvinami. Kromě toho se plicník používá také ke zmírnění menstruačního krvácení a stížností týkajících se štítné žlázy.

Jak užívat plicník?

Plicník lékařský je dostupný v několika formách, včetně tobolek a tinktur, ale je pravděpodobné, že nejpopulárnější je čaj. Používání plicníku je bezpečné pro většinu zdravých dospělých osob, zejména, pokud není používán dlouhodobě. Většina lidí používá plicník dočasně pro překonání problémů s dýcháním.

Zatím neexistují dostatečné důkazy o dlouhodobých účincích této jarní bylinky. Před použitím bylinných doplňků se proto raději poraďte s lékařem, případně postupujte podle návodu na obalu. Plicník můžete používat i ve formě čaje, buď k pití nebo k ošetření menších poškození kůže od tržných ran, oděrek a popálenin.

Jak připravit čaj z plicníku?


1. Uvařte asi 150 ml vody a přidejte do něj lžičku suchých listu plicníku lékařského.

2. Nechte listy louhovat alespoň 15 minut.

3. Pokud nemáte rádi hořké čaje, přidejte med.

4. Abyste vyléčili dýchací potíže, pijte čaj z plicníku 3x denně.


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

8 jarních bylinek, které se sklízejí v březnu


Autor: Jad

Plicník lékařský - bylinný zázrak na dýchací potíže. Plicník lékařský sběr, čaj, použití, léčivé účinky. Plicník lékařský proti respiračním onemocněním
Zdravá výživa

 311 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ