Zdraví

10 léčivých účinků kontryhelu

08.04 2021|Bylinky
10 léčivých účinků kontryhelu

Kontryhel je vytrvalá rostlina, která se řadí do čeledi Rosaceae, jež zahrnuje více než 300 rostlinných druhů v Africe, Evropě, Asii a Americe. Kontryhel nebo-li Alchemilla vulgaris se používá k léčbě různých zdravotních problémů, je však známý především jako "ženská bylina", která léčí celou řadu ženských potíží.

Kromě ženských nemocí dokáže kontryhel pomoci i při svalových křečích, otocích, zánětech, zažívacích potížích a cukrovce. Navíc má blahodárné účinky na pleť a vlasy. Zdravé zdraví pro vás dnes má 10 léčivých účinků kontryhelu.

1. Menstruace

Kontryhel obsahuje třísloviny se stahujícími účinky a je známo, že snižuje a reguluje těžkou menstruaci. Kontryhle také stimuluje prokrvení pánve a dělohy, čímž stimuluje menstruaci. Bylinu mohou používat pouze ženy, které nejsou těhotné, ale nedostavila se jim menstruace. Pokud by kontryhel používala těhotná žena, mohlo by to vyvolat krvácení a následně dojít k předčasnému porodu nebo potratu.

2. Menopauza

Podle studií může být kontryhel používán také k úlevě od příznaků menopauzy. Bylina obsahuje kyselinu salicylovou, která je přírodním lékem proti bolesti. Je vhodné ji užívat i jako prevenci k ulehčení přechodu. Má pozitivní vliv i na psychické potíže při menopauze.

3. Poševní výtok

Z kontryhelu se připravuje také koupel, která ženám pomáhá odstranit přebytečný poševní výtok. Kontryhel se dá používat i ve formě čípku, respektive tamponu namočeného v kontryhelové tinktuře. Kontryhelový čípek léčí svědění způsobené bakteriálními nebo kvasinkovými infekcemi.

4. Péče o pleť

Kontryhel je zvláště účinný při léčbě kožních problémů, jako je akné, vyrážky, řezné rány nebo jiná zranění. Kromě toho, kontryhel pomáhá kůži při píchnutí včelou, vosou, moskyty nebo jiným hmyzem. Na tato poranění je vhodné pleťové mléko, které se dělá z kontryhelového odvaru. Kromě bodnutí hmyzem dokáže léčit i ekzém. Kontryhel má anti-aging vlastnosti.

Obsahuje velké množství antioxidantů, které zabraňují nebo oddalují poškození buněk. Díky kontryhelu budete mít méně vrásek a mladistvější pleť. Kontryhel obsahuje také bohaté množství tříslovin, které mají astringentní vlastnosti, a které z něj dělají surovinu vhodnou na pleťovou vodu.

5. Zažívací potíže

Podle dostupných studií může být kontryhelový čaj používán jako lék na zažívací potíže, a to zejména pro osoby s diabetem. Kyselina salicylová obsažena v kontryhelu pomáhá zmírnit bolesti žaludku i křeče spojené s trávením. Bylinka navíc zlepšuje chuť k jídlu a léčí bolesti v krku i ústech. Kontryhel dokáže i zvyšovat chuť k jídlu. Čaj připravený z kontryhelu, který je přijímán 4-5 krát denně v malém množství, dokáže zmírnit příznaky gastroentertidy. Působí proti překrvení jater a léčí průjem.

6. Hubnutí

Po celá staletí se v arabských zemích tato bylina používá k hubnutí. Kontryhel pozitivně pomáhá přirozenému úbytku váhy. Při nedávné vědecké studii se potvrdilo, že rostlina zvyšuje bazální metabolismus, který indikuje zvýšené spalování tuků. Při hubnutí vám například mohou pomoci listy kontryhelu v kombinaci s mátou, olivovým olejem a kmínem.

Kontryhel lze využít při problémech se zadržováním vody v těle. Při tomto problému je vhodné pít zhruba 2 šálky denně po dobu 10-15 dní, a poté si dát alespoň třítýdenní přestávku, pokud v kúře budete chtít pokračovat.

7. Krásné vlasy

Vzhledem k vysokému obsahu antioxidantů, pomáhá kontryhel pokožce hlavy produkovat zdravé buňky tím, že uvolňuje své volné radikály, a to vede k přirozenému růstu vlasových folikul. Kontryhel vlasům prospívá při používání vnitřně (formou čaje) nebo jako vlasové tonikum. Bylina pomáhá udržovat delší dobu přirozenou barvu vlasů.

8. Myomy a endometrióza

Přípravky vyrobené z extraktu kontehylu předepisují bylinkáři při potížích s myomy nebo při endometrióze u žen. Kyselina salicylová obsažena v kontryhelu pomáhá zmírnit bolest. Pravidelné používání bylinky může pomoci při léčbě těchto problémů.

9. Zlepšuje spánek

Kontryhel je často používán k navození spánků u lidí trpící nespavostí. Bylo prokázáno, že tato bylina snižuje stresové inhibitory, které jsou jednou z příčin nespavosti. Pokud trpíte poruchami spánku, pak zvažte používání kontryhelu.

10. Otěhotnění a těhotenství

Kontryhel je od pradávna používán na jakýkoliv gynekologický problém, včetně poruchy plodnosti. Babky kořenářky o něm často říkaly, že má ženské a mateřské poslání.
Kontryhel posiluje ženské pohlavní orgány (zejména dělohu), zpevňuje podbřišek a tím zlepšuje stav dělohy náchylné k potratům a zvyšuje šanci na otěhotnění.

Na užívání kontryhele v těhotenství existují dva názory. Jeden kontryhel doporučuje, protože regeneruje ženské orgány a pomáhá ženám, u kterých hrozí potrat (především v posledních třech měsících). Druhý kontryhel v těhotenství striktně zakazuje. Vždy je dobré se před užíváním jakýkoliv bylinek poradit se svým ošetřujícím lékařem.

Kontryhel má pozitivní účinky i po porodu. Pomáhá zpevnění děložního svalstva a navrácení do původní formy a zastavuje poporodní krvácení. Kontryhel zlepšuje také kvalitu mateřského mléka, podporuje jeho tvorbu a vylučování.

Bylinkový čaj na podporu ženské plodnosti

 • 35 dílů nati kontryhelu
 • 2 díly nati řebříčku
 • 2 díly nati šalvěje a tinkturu ze jmelí

Příprava bylinkového čaje:
Dvě polévkové lžíce bylinkové směsi zalijeme půl litrem vařící vody a necháme 10 minut louhovat. Scedíme a přidáme dvě kapky tinktury ze jmelí. Pijeme 3-krát denně (1/2 bylinkového čaje rozdělíme na tři dávky).

Bylinkový čaj na otěhotnění

 • 10 g kontryhelu
 • 10 g světlíku lékařského
 • 10 g třezalky
 • 10 g mateřídoušky
 • 10 g yzopu
 • 10 g řebříčku
 • 10 g tužebníku jilmového
 • 5 g heřmánku

Příprava bylinkového čaje: 1 polévkovou lžíci bylinkové směsi zalijeme 1/4 vařící vody, necháme 15 minut louhovat a poté scedíme. Pijeme po menstruaci 2-krát denně prvních 7 dní (nalačno ráno a večer) a zbylé dny jedenkrát denně ráno nalačno. Při menstruaci čaj nepijeme. Doporučujeme dodržovat minimálně 3 menstruační cykly.

Použití kontryhelu

Kontryhel se většinou používá jako čaj, kapalný extrakt nebo ve formě oleje. Používání kontryhelu je považováno za bezpečné, ale neměly by ho používat děti, těhotné ženy nebo
kojící matky. lidé, kteří trpí rakovinou a srdečními chorobami by se měli před používání kontryhelu poradit se svým lékařem.

Jak připravit kontryhelový čaj

Listy kontryhelu nasekejte na jemno a louhujte v horké vodě 15-20 minut. Jako lék používejte po dobu 20 dnů. K léčbě těžké menstruace stačí vylouhovat 30 gramů kontryhelových listů v 1 litru vody a čaj pijte 3 krát denně, dokud nezmizí projevy bolestivé menstruace.

Vedlejší účinky kontryhelu

Používání kontryhelu je pro většinu lidí bezpečné, ačkoliv se někteří vědci obávají možného poškození jater. Vzhledem k tomu, že ohledně kontryhelu neproběhlo mnoho vědeckých výzkumů, je obtížné vyvodit závěr ohledně jeho bezpečnosti. Nicméně, vědci varují před užívání kontryhelu lidi s problémy s krví, jako jsou sraženiny, vysoký krevní tlak, chudokrevnost a podobně. Jednotlivci, kteří mají naplánovaný chirurgický zákrok, by se kontryhelu měli vyhnout nejméně 2 týdny před operací.

Kontryhel a léky

Lidé, kteří používají určité léky, by se měli kontryhelu vyhnout, případně použití této byliny konzultovat s lékařem. Kontryhel byste neměli používat, pokud například používáte léky na ředění krve, jako například aspirin, klopidogrel (Plavix) a warfarin nebo železné doplňky. Kontryhel totiž narušuje vstřebávání železa a jeho účinnost.10 léčivých účinků kontryhelu. Kontryhel a jeho účinky jsou známy od pradávna. Kontryhel je často nazýván ženskou bylinou, protože léčí ženské potíže. Používání kontryhelu
Zdravá výživa

 319 
  Komentáře ( 3 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Dagmar|20.06 2021 17:30
Omlouvám se, že tady pod kontryhel chci psát úplně o něčem jiném. Když vidím pana Petra Havlíčka, tak vzhledem k tomu, že byl a znovu je pod článkem týkajícím se hubnutí a tabletám KETO diet, tak bych se ráda vyjádřila k jejich účinnosti. Ráda bych taky věděla zda o tom ví, že používáte fofografii p.Havlíčka, protože se jedná o VIP osobu. Přesto, že jsem výše uvedených tablet využívala 80 ks 4krabičky, nezhubla jsem ani deko, ne několik kg. Vlastně zhubla, ale jen o obnos, který jsem za ně zaplatila. Navíc krabičky neobsahují ani české informace, jak tablety užívat. Škoda, že pod zobrazením lidí, nedáváte i jejich adresy, pro zjištění, že je pravda to, co zveřejňujete. Dagmar.
Odpovědět
 3 
Jana|20.06 2021 19:24
Dobrý den, fotky Petra Havlíčka nezveřjňujeme. To, co vidíte, je jeho placená reklama, která se zobrazuje přes reklamní systém od Google. S námi prakticky nemá nic společného. Každému uživateli, se zobrazuje to, co Google vyhodnotí jako relevantní.
Odpovědět
 0 
Katka|08.07 2021 06:37
Nevím, čemu bych měla věřit. Na mnoha stránkách jsem se dočetla, že kontryhel je naopak velice dobré používat během těhotenství a zde píšete, že nikoliv...
Odpovědět
 0