Zdraví

Měsíček lékařský a jeho účinky na zdraví

04.10 2016|Bylinky
Měsíček lékařský a jeho účinky na zdraví

Měsíček lékařský je známá a pro své léčivé účinky vysoce oceňovaná bylina ve Francii i mnoha jiných zemích světa. U nás je měsíček pěstován na zahradách, ale roste i divoce. Jeho léčivé účinky jsou široké a používá se jak vnitřně, tak zevně.

Květy měsíčku se používají také jako kulinářská přísada. Listy se v minulosti jedly jako zelenina a šťáva z rozmačkaných okvětních plátků se používala k barvení sýru a másla. Právě okvětní lístky mají nejsilnější léčivý účinek, a to zejména ty, které mají ostře oranžovou barvu.

Z měsíčku se uvolňuje pronikavá aromatická a pryskyřičná vůně. Karoteny měsíčku a jiné sacharidy přecházejí v trávicím traktu člověka na vitamín A, a tím se vysvětluje silný účinek měsíčku lékařského při vnitřní léčbě sliznic, očí, krve, močových cest, svalů, kostí a kůže. Měsíček obsahuje rovněž vitamín C a další vitamíny skupiny B. Ne všechny komponenty měsíčku jsou rozpustné ve vodě, a proto se používá v kombinaci s alkoholovými roztoky (obvykle se používá 40 % pálenka) a olejové roztoky.

Léčivé účinky měsíčku

Měsíček působí močopudně, nepatrně povzbudivě na srdeční činnost snižováním tlaku krve rozšiřováním periferních cév, spasmolyticky, protinádorově, protizánětlivě, antisepticky a hojivě.

Výborně léčí zevní poranění, protože urychluje proces granulace a regenerace pokožky, má utišující a stimulující účinky, což vede k nepatrnému zvýšení vylučování potu a žluči. Měsíček zázračně reguluje křečové stavy trávícího traktu. Působí profylakticky na poškození žaludeční sliznice, proti kurdějím a dokonce zmírňuje i bolesti zubů (používá se k potírání dásní).

Vnitřně se měsíček lékařský používá při léčbě stavů úzkosti a deprese, jater, žaludečních vředů a střev, revmatických neuralgií, bolestech šíje, svalů a zad. Užívaný zevně pomáhá měsíček léčit vážnější omrzliny, popáleniny, povrchní i hluboká poškození kůže, vřídky a bradavice, záněty krku, dutiny ústní, spojivek, akné, ekzémy a opary.

V bývalém Sovětském svazu se z měsíčku připravoval protinádorový preparát používaný při neoperativních formách rakoviny žaludku. Měsíček lékařský se doporučuje i jako jedna z hlavních bylin v prevenci proti rakovině prsu. Tato bylina má potenciál vyléčit mnoho těžkých onemocnění a z toho důvodu bude znamenitým lékem také v budoucnosti.

Jak používat měsíček lékařský


Nálev z měsíčku k vnitřnímu užití

Jednu čajovou lžičku sušeného květu vsypejte do šálku, zalijte vroucí vodou a nechte vylouhovat 10 minut. Toto množství pijte před každým jídlem. Při menstruačních bolestech pijte nálev v týdnu před předpokládanou menstruací.

Odvar k vnitřnímu užití

30 g květů a listů zalijte litrem vroucí vody. Nechte 10 minut louhovat. Pijte tři šálky čaje denně. Odvar z měsíčku lékařského je doporučován pacientům s podezřením na nádorové změny.

Odvar z měsíčku k vnějšímu použití

Odvar z této byliny je výborný na popáleniny, omrzliny, hnisající rány, lišeje, vřídky a uhry. Na odvar z měsíčku lékařského si připravte 10 lžiček sušeného květu, které zalijte litrem vody a nechte 10 minut louhovat. Poté si připravte obklad, který přiložte na postižené místo.

Mast z měsíčku lékařského

Mast je výborná na vředy, popáleniny, na mazání jizev, suché kůže, rozpraskaných pat a podobně. Květy měsíčku vložíme do menší pánve, nebo kastrolu na rozehřáté sádlo a na slabém plameni necháme 3 minuty orestovat. Stáhneme z plamene a necháme do druhého dne uležet.

Další den obsah pánve pouze ohřejeme a přes sítko pomocí lžíce propasírujeme například do hrníčku. Aby jsme neměli v masti případné maličké nečistoty, ještě znova přes jemné síto přecedíme s pomocí trychtýře do připravených kelímků od krému. Necháme na kuchyňské lince vystydnout, uzavřeme a uložíme do lednice.

Šťáva z měsíčku

Měsíčková šťáva výborně utišuje zánět sliznice dutiny ústní, záněty v krku, bolesti zubů a migrénu. Připravíme si ji z natí a květů, které naložíme s pálenkou v poměru 4:1.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Domácí měsíčkový krémAutor: Liv

Měsíček lékařský je jedna z nejoblíbenějších bylin. Léčivé účinky měsíčku lékařského jsou známé po celém světě. Mast z měsíčku lékařského a čaj se používají na
Zdravá výživa

 1 
  Komentáře ( 3 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Lenka|10.04 2018 20:00
Dobry den.Prosim vas mam dotaz.Da se pit caj z mesicku lekarskeho jako prevence proti nadoru prsu?A jestli ze ano jak casto a jak dlouho tento caj uzivat.A jak casto se k tomuto caji vracet v uzivani?Dekuji Lenka
Odpovědět
 8 
inka|06.11 2018 19:50
Mohu zužitkovat listy z měsíčku lékařského ted na podzim,,ještě mě vyrostl,,,děkuji inka
Odpovědět
 0 
jana Fritsch|14.12 2022 15:58
Chtěla bych vedet jak se přeložil Mesicek lékařsky do latiny.
Dekuji
Odpovědět
 0