Zdraví

Jitrocel kopinatý a jeho účinky na zdraví

15.02 2017|Bylinky
Jitrocel kopinatý a jeho účinky na zdraví

Jitrocel úzkolistý neboli kopinatý patří podobně jako jitrocel prostřední a větší k nejrozšířenějším rostlinám na Zemi. Nevyskytuje se pouze na čistých písčinách. Vlastí všech tří druhů jitrocele je Evropa, odkud byla tato rostlina přenesená na všechny kontinenty.

Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) se drží vlhkých luk a pěstovaných pícnin, prostřední a větší naopak okrajů cest, venkovských domů a trávníků. Jitrocel kvete od května do září, má droboučké květy umístěné na jedné lodyze, začíná kvést zdola a kvetení postupuje nahoru. Květy jsou opylovány větrem.

Jitrocel větší je stará lidová léčivá rostlina. Její listy a semena se sbíraly v Číně už před 3000 lety. Starořecká a římská medicína doporučovala semena jitrocele při úplavici. Bylina jitrocele má slabou vůni, na chuť je trpká, hořká a slaná. Sušené listy obsahují glykosidy, sliz, flavonoidy, vitamín C, karoten, hořčiny, třísloviny, organické kyseliny, minerální soli, mezi nimi kyselinu křemičitou a soli zinku a síry.

Léčivé vlastnosti jitrocelu

Jitrocel má antioftalmické vlastnosti, zvyšuje srážlivost krve, má svíravé účinky, čisté krev, plíce a žaludek, má protizánětlivý vliv, snižuje překrvení sliznic a nadměrnou propustnost vlásečnic, působí spasmolyticky na hladké svaly horních cest dýchacích, trochu usnadňuje odkašlávání a má slabě močopudné účinky.

Chrání organismus před viry a novotvary, které proniknou do buněk. Aktivními sloučeninami jitrocele jsou rostlinné polysacharidy, glukany nebo amoniglukany s velmi velkou molekulární váhou. Hojivě působí na rány, má regenerující vliv na pokožku, používá se na vyrážky a vředy.

K čemu a jak používat jitrocel

Vnitřně se jitrocel používá na průjem, úplavici, bíle výtoky, krvácení, včetně děložního, vykašlávání krve, tuberkulózu, chronický zánět průdušek, celkové vyčerpání, ztrátu váhy, vývojová opozdění u dětí, zánět krku a angínu, záněty hrtanu, záněty ledvin, horečku, katar dýchacích cest a zahlenění krku, astma, černý kašel, poruchy trávení, poškození žaludeční sliznice, nedokyselení žaludku a dvanáctníku a proti endogenním bakteriálním toxinům.

Poruchy trávení

Při poruchách trávení, pálení žáhy, říhání, zapáchajícím dechu je dobrý následující recept. Semeleme list jitrocele kopinatého, listy vachty, kořen hořce a pomerančovou kůru ve stejných množstvích a užíváme méně než půl lžičky před jídlem.

Na žaludeční vředy

Smícháme list jitrocele, list kopřivy a kořen anděliky ve stejných množstvích. Lžíci kořene anděliky zalijeme čtyřmi sklenicemi vody, přivedeme k varu, přidáme lžičku lněného semínka a lžíci jitrocele společně s kopřivou, odstavíme, necháme vylouhovat. Čaj na žaludeční vředy pijeme po malých dávkách během dne.

Obklady na oči z jitrocele

Smísíme po 20 g listů jitrocele většího nebo kopinatého a květů slézu maurského a po 10 g květu hluchavky bílé a květů heřmánku. 1/2 lžíce směsi zalijeme 2/3 sklenici vroucí vody a 15-20 min louhujeme. Na 10 min odstavíme a přecedíme. Používáme na oči jako protizánětlivý, baktericidní a ochranný prostředek.

Proti průjmu

Smísíme 15 g listů jitrocele, květu heřmánku, dubové kůry, plodů borůvky a nati rdesna ptačího a po 10 g oddenku mochny a lišejníku islandského. Lžíci směsi zalijeme sklenicí teplé vody. Zahřejeme k varu a přikryté mírně vaříme 3-5 min. Na 10 min odstavíme a přecedíme. Pijeme 2-3 krát denně jednu sklenici před jídlem jako prostředek proti zánětům, bolesti a proti průjmu.

Sirup na usnadnění odkašlávání

100 g čerstvých listů jitrocele nasekáme na drobné kousky, přidáme 100 ml převařené ochlazené vody a rozmixujeme nebo pomeleme na masovém strojku. Z kaše vytlačíme šťávu a přefiltrujeme. Ve šťávě rozpustíme 10 g cukru a poté zahřejeme k varu. Rozlijeme do malých lahviček a uchováváme v ledničce. Užíváme lžičku, nanejvýš půl lžíce několikrát denně jako prostředek na odkašlávání a proti kašli pro děti i mládež.

Odvar z listů jitrocele

Na půldruhou sklenici teplé vody vezmeme lžíci listů. Přivedeme k varu a přikryté vaříme 3 minuty na mírném ohni. Na 10 min odstavíme, necháme vylouhovat a přecedíme. Pijeme dvakrát denně půl sklenice při kataru střev a průjmu. Tentýž odvar lze použít zevně na výplachy, obklady a omývání. Na oči ho rozředíme převařenou vodou v poměru 1:1. Dvě lžíce odvaru na sklenici lze použít na oplachování hlavy po umytí vlasů - je to příznivé pro odstraňování lupů.

Nálev z listů jitrocele

V množství 1-2 sklenic denně nebo třikrát denně lžíci šťávy z čerstvé rostliny s vodou používáme proti katarům horních cest dýchacích, kataru plicních hrotů, astmatu a černém kašli. Čerstvá šťáva má vlastnosti snižující horečku.

Využití kořene jitrocele

K léčivým účelům se využívá také jitrocelový kořen. Vařený nebo žvýkaný kořen odstraňuje bolest zubů. Nálev z kořene se používá při průjmech, oslabení měchýře, krvácení z plic, kašli, jaterních potížích, žloutence a při pálení žáhy.

V každém případě, zejména užíváme-li jitrocel pro zlepšení činnosti dýchacích cest, smícháme pro posílení léčivého účinku jitrocel se stejným množstvím plicníku. Semena jitrocele jsou močopudná. Eliminují kyselinu močovou a chloridy. Používá se odvar z 10 g na litr vody.

Jitrocel při zevním použití

Zevně se dá jitrocel použít na poškození kůže veškerého původu, záněty a svědění stydké krajiny, zánět spojivek a víček, bodnutí hmyzem a uštknutí zmije, zánět dásní, lišej, strupovité dermatózy, svrab, vředy na nohou.

Čerstvé celé nebo rozemnuté listy se používají na veškerá vnější podrážení kůže, obklady při růži, furunklech, nakažlivých vyrážkách, popáleninách a vředech. Čerstvá šťáva obsahuje vitamíny A, C a K, které se vstřebávají kůží - odtud široké požití šťávy. Na vyplachování úst a kloktání pří zánětu v krku, bolestech zubů, na omývání očí a na výplachy pochvy při bílých výtocích se používá nátek z listů.

Tekutina na omývání očí - použijeme vodní výtažek z 50 g jitrocele, 5 g vody z růžových lístků, 3 g síranu zinečnatého. Svíravé kapky připravíme z 12 g listů jitrocele, 5 g květů komonice lékařské, 5 g květů chrpy polní, 150 g vroucí vody. Louhujeme 15 min. Přecedíme přes čisté plátno a oplachujeme spojivky a víčka při zánětu.

Autor: Ari

Jitrocel kopinatý a jeho účinky na zdraví. Jitrocel kopínaty (Plantago lanceolata) je jedna z nejrozšířenějších bylin. Jitrocel
Zdravá výživa

 300 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ