Zdraví

10 léčivých účinků máty peprné

05.08 2016|Bylinky
10 léčivých účinků máty peprné

Máta peprná je populární příchutí pro žvýkačky, bonbóny, zubní pasty i ústní vody. Kromě toho, že je máty peprná populárních ochucovadlem, má i léčivé účinky, které se dají aplikovat na celou řadu fyzických i psychických onemocnění. Máta peprná má dlouhou historii použití v lidovém léčitelství i aromaterapii. Máta se používá ve formě listů, oleje z máty peprné, čaje, extraktu i prášku.

Máta peprná má chladící a uklidňující účinky na tělo i mysl. Zásluhu na tom má vysoký obsah mentolu. Tato bylina obsahuje dobré množství manganu, mědi a vitamínu C. Kromě toho má máta antioxidační, protikřečové, antibakteriální, antifungální, antivirální i proti nadýmavé vlastnosti. Zdravé zdraví pro vás dnes má 10 léčivých účinků máty peprné, které byste měli znát.

1. Léčí syndrom dráždivého tračníku

Máta peprná může léčit příznaky syndromu dráždivého tračníku, jako jsou žaludeční křeče a nadýmání. Pomáhá uvolňovat jícnové svěrače, což snižuje příznaky syndromu dráždivého tračníku.

Kromě toho pomáhá snadnému průchodu potravy žaludkem. Ve studii z roku 2007, zveřejněné v časopise Digestive and liver Diseases Journal, vědci zjistili, že 4-týdenní léčba mátou peprnou může zlepšit gastrointestinální příznaky u pacientů se syndromem dráždivého tračníku. Dokonce může léčit příznaky intolerance laktózy nebo celiakie.

Mátový čaj můžete pít několikrát denně. Mátový čaj připravíte zalitím 1 lžíce sušených listů máty vroucí vodou. Takto nachystaný čaj nechte louhovat 10 minut a pijte. Kromě čaje z máty peprné můžete používat dvakrát denně mátové kapsle po dobu jednoho měsíce. To je ovšem potřeba konzultovat s lékařem.

2. Zmírňuje bolesti hlavy

Máta peprná pomáhá zmírnit různé typy bolestí hlavy, jako například migréna, bolesti hlavy od stresu nebo napětí. Máta peprná má významné analgetické účinky, které pomáhají
snižovat citlivost na bolest. Bylina dokáže zlepšit krevní oběh a uvolnit napjaté svaly.

Ve studii z roku 1994, zveřejněné v Cephalagia - An International Journal of Headache, se píše, že kombinace máty peprné a ethanolu má skvělé účinky při snížení citlivosti k bolesti hlavy. Studie také zjistila, že osvěžující aroma máty peprné může být užitečné při zlepšování paměti a bdělosti.

Smíchejte 3 kapky máty peprvné v 1 lžíci jojobového oleje, olivového oleje nebo jiného oleje. Olejem si natřete zátylek a jemně jej masírujte 5 až 10 minut. Vůně máty peprné má silný uklidňující účinek. Bolesti hlavy můžete zmírnit i vypitím silného mátového čaje.

3. Minimalizuje nevolnost

Máta peprná pomáhá snižovat nevolnost a zvracení. Aktivuje enzymy potřebné pro trávení, což minimalizuje nevolnost. Studie z roku 1997 dokazuje, že máta peprná může účinně
zmírnit i pooperační nevolnost. Nevolnost můžete snížit, když budete pomalu popíjet šálek teplého mátového čaje nebo použijete pár kapek esenciálního mátového oleje na kapesník a budete vdechovat výpary.

4. Podporuje zdraví ústní dutiny

Antibakteriální schopnosti máty peprné zabraňují množení bakterií v ústech, čímž pomáhá předcházet zubnímu kazu, onemocněním dásní a dalším ústním problémům. Kromě toho máta osvěžuje dech. Abyste udrželi své ústní problémy na uzdě, stačí žvýkat 5-6 čerstvých listů máty denně. Můžete také použít zubní pastu nebo ústní vodu s výtažky máty. Proti ústním problémům pomůže i proplachování ústní dutiny silným mátovým čajem.

5. Omezuje astma a alergie

Máta peprná pomáhá také zmírnit příznaky alergie a astmatu. Pomáhá vykašlávat, povzbuzuje tělo k odstranění hlenu z dýchacích cest, plic, průdušek a průdušnic. Zmírňuje příznaky astmatu. Má relaxační účinky a během alergické sezóny zmírňuje zácpu. Máta peprná má navíc protizánětlivé, antioxidační a antimikrobální vlastnosti, které zabraňují alergické reakci.

Pokud trpíte kašlem, přidejte kapku mátového oleje do hrnce s horkou vodou a vdechujte páru. Abyste uvolnili dýchání nebo pročistili vedlejší nosní dutiny, smíchejte několik kapek máty peprné s kokosovým olejem a aplikujte jej na hrudník, krk a nos. Alergie a astmatu se můžete zbavit i pitím několika šálků mátového čaje denně.

6. Zmírňuje bolesti svalů

Máta zlepšuje krevní oběh a vykazuje protizánětlivé a analgetické účinky, které pomáhají zmírnit bolest svalů. Mentol, který je jednou z hlavních složek máty peprné, pomáhá uklidnit zánět svalových tkání. Pokud potřebujete ošetřit bolavé svaly, smíchejte mátu peprnou s olivovým nebo mandlovým olejem a jemně namožené svaly masírujte několikrát denně. Alternativou může být mast, která obsahuje mátu.

7. Máta peprná zlepšuje trávení

Zažívací potíže jsou jedním z nejběžnějším problémem, který lze léčit pomocí máty peprné. Máta pomáhá uvolnit svaly v žaludku, zlepšuje průtok žluči a podporuje celkové trávení. Uklidňující vůně máty peprné spouští produkci trávicích enzymů na podporu trávení. Abyste podpořili vaše trávení, vypijte po jídle sklenici teplé vody s pár kapkami máty peprné. Na zlepšení trávení si může dáte i několik šálků mátového čaje denně.

8. Bojuje s akné

Máta peprná má silní protizánětlivý, antibakteriální a antioxidační účinek, který dokáže s pokožkou náchylnou k akné hotové divy. Máta pomáhá snižovat produkci kožního mazu. Dá se použít také k uklidnění svědění a infikované pokožky. Akné a pupínky můžete potírat čerstvě vymačkanou šťávou z máty peprné. Nechte působit 15-20 minut a poté opláchněte studenou vodou. Opakujte 1-2 krát denně, dokud se vaše pleť nezlepší. Alternativou je nakapat 2-4 krát denně několik kapek mátového oleje přímo na postižené místo.

9. Stimuluje růst vlasů

Máta peprná je prospěšná i pro naše vlasy. Díky tomu, že zlepšuje krevní oběh, stimuluje i růst vlasů. Navíc účinně bojuje proti lupům a pomáhá vyrovnávat pH pokožky hlavy. Přidejte několik kapek mátového esenciálního oleje do kokosového nebo olivového oleje a touto směsí masírujte vlasy a vlasovou pokožku. Pak nechte 45 minut odpočinout a umyjte si vlasy šamponem jako obvykle. Tuto kúru provádějte 1-2 krát týdně. Další možností je přidat 2-3 kapky mátového esenciálního oleje do vašeho
šamponu.

10. Působí proti stresu

Osvěžující vůně máty peprné pomáhá snižovat stres a zmírnit psychickou únavu. Má zklidňující a chladící efekt, který podporuje uvolnění a stimuluje jasné myšlení. Když jste ve stresu, nakapejte několik kapek mátového esenciálního oleje na kapesník a pomalu vdechujte vůni. Omladí to vaši mysl a budete se cítit méně ve stresu. V boji proti stresu vám může pomoci i koupel s pár kapkami mátového oleje nebo s lístky čerstvé máty.

Používání máty peprné


Příprava mátového čaj
1 lžičku čerstvých řezaných listů a kvetoucích vrcholků zalijeme vařící vodou, přikryjeme a necháme vychladnout, popíjíme přes den 1 – 2 šálky.

Směs proti nadýmání
Z 25 g máty (list), 25 g heřmánku (květ), 20 g proskurníku (kořen), 20 g lékořice (kořen),
10 g fenyklu (plod) připravíme směs. 2 lžičky směsi zalijeme 1/4 l vařící vody, necháme 15 minut vylouhovat, přecedíme a pijeme chladný 2 šálky denně.

Mátový likér
1 lžíce čerstvých nebo sušených listů máty zalijeme 3/4 l vodky, koňaku, slivovice, režné atd., v dobře uzavřené láhvi necháme 3 týdny stát na slunci, scedíme, přidáme 200 g zčeřeného cukru a uložíme na několik dní do studena. Popíjíme s mírou, 1 – 2 skleničky denně, při zažívacích obtížích.

Mátový sirup
V 1 l vody povaříme 500g krystalového cukru dokud nedostaneme hustý cukerný sirup. Do něj přidáme 60g čerstvě natrhaných nasekaných mátových listů a necháme přejít varem.
Odstavíme a necháme vychladnout, můžeme dochutit několika kapkami citrónu.

Autor: Liv

Máta peprná a její léčivé účinky. Máta peprná sirup. Máta peprná pěstování. Máta peprná má chladící a uklidňující účinky na tělo i mysl. Léčí syndrom dráždivého tračníku
Zdravá výživa

 310 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ