Zdraví

Žaludeční balónek - pomůže vám zhubnout až 30 kilo za rok

08.11 2015|Dieta
Žaludeční balónek  - pomůže vám zhubnout až 30 kilo za rok

V České republice trpí nadváhou a obezitou asi 55 % mužů a 66 % žen ve věku od 20 do 65 let. Podle statistik je tento stav rok od roku horší.

Především je to dáno moderním a uspěchaným stylem života, při kterém nemáme čas na pravidelnou zdravou stravu a dostatek pohybu. Světová zdravotnická organizace (WHO) definuje obezitu jako nadměrné množství tuku v organismu. Vytváří nejrůznější programy s cílem snížit počet lidí s obezitou, zejména u dětí. K některým programům WHO patří podpora konzumace ovoce a zeleniny ve školách, propagace dostatku fyzické aktivity, omezení reklamy a zdanění některých skupin potravin. Ve své podstatě se snaží o to, aby lidé hubli přirozeným způsobem.

Obezita a její léčba

Hubnout přirozeným způsobem je pro lidský organismus nejlepší. Jde o to, omezit příjem stravy, zvýšit energetický výdej a naučit se pravidelně stravovat. To je však v dnešní uspěchané době pro mnoho lidí stále těžší. Léčba obezity je zdlouhavá, lze ji řešit konzervativně – redukční dietou a zvýšenou pohybovou aktivitou nebo v závažnějších případech chirurgicky – bandáží žaludku, plastikou a podobnými metodami. Silná obezita se dá řešit i ne-chirurgický, pomocí žaludečního balónku, který vám pomůže snížit příjem stravy.

Co je žaludeční balónek?

Je to silikonový, roztažitelný balónek, který se zavádí do žaludku, kde má za úkol zmenšit volný objem žaludku. Cílem je navodit pocit plnosti a snížit příjem potravy. Díky tomuto efektu dochází k redukci hmotnosti.

Jak probíhá zavedení balónku

Celý výkon se provádí ambulantně a trvá kolem 20 minut. Před zavedením balónku vám lékař aplikuje do žíly léky, které utlumí vaše vnímání. Následně vám endoskopicky přes ústa zavede balónek až do žaludku, který napustí obarveným fyziologickým roztokem. Roztok se barví lékařskou modří pro případ, že by balónek v žaludku praskl a vy jste tak mohli poznat, že není něco v pořádku. Zbarvený roztok se dostane až do vaší moči, která bude zbarvena do modra. V takovém případě je nutné navštívit lékaře. Po celém zákroku zůstanete 2 hodiny na "dospávacím" pokoji. Balónek se ponechává v žaludku 6 nebo 12 měsíců, dle jeho typu.

Jaké jsou výsledky léčby?

Účinnost metody je vysoká. Dle odborných studií pacienti mohou zhubnout až 20 kilo za 6 měsíců, u ročních balonku až 30 kilo. Po vytažení balónku je stále potřeba držet pravidelnou a zdravou životosprávu, aby nedošlo k opětovnému přibírání. Za tak dlouhou dobu si podle lékaře pacient zvykne na dietní omezení a je pro něj pak mnohem snazší pokračovat v novém zdravějším životním stylu i poté, co mu po čase balónek lékaři zase odstraní.

Pro koho je léčba žaludečním balónkem vhodná?

Léčbu mohou podstoupit pacienti ve věku 18-60 let s BMI nad 30 nebo při BMI 27-30 u klientů, kteří mají zdravotní komplikace spojené s obezitou. Léčba žaludečním balónkem se často používá ke snížení hmotnosti před operačním výkonem jako je bandáž žaludku, náhrada kloubu a podobně.

Pro koho není žaludeční balonek vhodný?

Žaludeční balónek se nedoporučuje lidem po operaci žaludku a střev. Dále pak těm, kteří užívají léky na srážlivost krve, kortikoidy nebo návykové látky.

Autor: Liv

Žaludeční balonek - pomůže vám zhubnout až 30 kilo za rok Pokoušíte se zhubnout, držíte nejrůznější diety a marně? Je tady jednoduchá a účinná metoda tzv. žaludeční balónek.
Zdravá výživa

 306 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ