Zdraví

Červené nebo bílé víno, aneb víno jako lék

17.10 2016|Potraviny
Červené nebo bílé víno, aneb víno jako lék

O tom, že mírné pití vína pozitivně ovlivňuje na naše zdraví, už není pochyb. Víno si oblíbili již ve starověku a brzy objevili i jeho pozitivní účinky na zdraví. První objevil pozitivní účinky vína na zdraví Hippokrates. V současné době odborníci všeho druhu spekulují o tom, které víno více prospívá našemu zdraví, červené nebo bílé?

Léčivé složky vína

Hlavní složkou vína je voda. Kromě ní však víno obsahuje také ethanol, fruktózu, glukózu, enzymy, vitamíny C, B1, B2, B6, resveratrol a další polyfenoly a minerální látky, zejména vápník, draslík, hořčík, křemík a zinek, fluor, měď, mangan, bór, chrom a síranové anionty. Ve víně najdeme také třísloviny, organické kyseliny, zejména kyselinu vinnou a kyselinu jablečnou, aminokyseliny i barviva, chlorofyl, karotin, xantofyl a antokyany.

Víno je bohatým zdrojem antioxidantů flavonoidů, které tlumí záněty a mají antibakteriální a antivirové účinky. Červené víno obsahuje více flavonoidů než bílé víno. V červeném víně najdeme také větší množství resveratrolu, kvercetinu, myrcentinu a kamferolu. Resveratrol má protizánětlivé účinky, kvercetin tlumí alergickou reakci snížením produkce histaminů.

Vědci objevili, že kromě dostatku pohybu, vynechání kouření a zdravé stravy má velký vliv na dlouhověkost i pití čtyř sklenic vína týdně. Víno nám pomáhá nejen zahánět starosti a deprese, pomáhá nám zahánět také různá onemocnění.

Mírné pití vína nás chrání před nemocemi srdce a cév i před nádorovým onemocněním plic. Mírné pití vína reguluje krevní tlak i hladinu cholesterolu v krvi. Podle některých výzkumů víno chrání také naše kosti před osteoporózou. Víno je známé také svými detoxikačními schopnostmi, vyplavuje z těla toxické látky a odvodňuje ho. Víno je doporučováno také pro zachování štíhlé linie. Víno má také protizánětlivé schopnosti, působí také jako přírodní antibiotikum a zlepšuje trávení.

Víno je prevencí proti trombóze, brání vzniku krevních sraženin a zlepšuje krevní oběh v mozku. Víno podporuje trávení bílkovin i sacharidů, snižuje riziko vzniku ledvinových kamenů, neutralizuje vznik křečových žil. Víno je také výborný regenerační prostředek po fyzické námaze. Víno je díky obsahu látek, které aktivují buněčné dýchání dokonce prevencí i proti nádorovým onemocněním. Mírné pití vína pomáhá při hubnutí. Je známý francouzský paradox, Francouzi nejsou obézní, přestože je jejich kuchyně nabitá tuky.

Vliv červeného vína na naše zdraví

Při výrobě červeného vína se nepoužívá lisování, ale rovnou se přejde k fermentaci a kvašení modrých hroznů. Červené víno tlumí průjem, urychluje tvorbu červených krvinek, posiluje nervovou soustavu a pomáhá také regenerovat unavené oči. Červené víno má díky vysokému obsahu polyfenolů silné antioxidační účinky.

Červené víno brání tvorbě sraženin a tukových plaků, které ucpávají vnitřní stěny cév. Podle výzkumů řeckých vědců doktorů Johna Lekakise a Christose Papamichaela z Univerzitní nemocnice Alexandra v Athénách pomáhá červené víno odbourávat škodlivé vlivy kouření. Podle této vědecké studie dvě sklenky červeného vína neutralizují škodlivé účinky jedné vykouřené cigarety. Červené víno také působí proti některým virům, včetně herpesu.

Červené víno má také zkrášlující účinky, působí blahodárně na pleť, zejména na kůži břicha a poprsí, kterou zpevňuje. Víno je přidáváno do některých pleťových masek, krémů, které čistí a vyhlazují pleť. Červené víno vděčí vysokému obsahu tříslovin za silné antioxidační účinky. V červeném víně najdeme také vitamín C, vitamín E, bera-karoten.

Vliv bílého vína na naše zdraví

Bílé víno se vyrábí z bílých, růžových, ale i červených či modrých hroznů vinné révy lisováním drcených hroznů, zbavených stopek. Bílé víno není bílé, má různé barvy od slámově žluté, přes nazelenalé zbarvení až po zlatavou barvu. Bílé víno má močopudné účinky a snižuje pocit hladu. Suché bílé víno pomáhá proti nadýmání, reguluje hladinu cholesterolu v krvi, krevní srážlivost a pomáhá také proti zácpě. Bílé víno působí jako silný antioxidant, je také dobrým prostředkem v prevenci onemocnění srdce a cév.

Jaké víno je zdravější – bílé nebo červené?

Stále přetrvává tvrzení, že červené víno je účinnější preventivní prostředek proti nemocem srdce a cév než bílé víno. Avšak vědecké studie dokazují pravý opak. Podle nich je bílé víno lepší preventivní prostředek proti nemocem srdce než červené. Bílé víno je také silnější antioxidant, snižuje volné radikály až o 34 %, zatímco červené pouze o 15 %. Bílé víno také více snižuje krevní srážlivost než červené víno.

Léčivé účinky vína záleží nejen na tom, zda se jedná o červené či bílé víno, ale také na odrůdě, odkud víno pochází. Velkou roli hraje také míra jeho konzumace, stravovací návyky a životní styl jedince. Léčivé účinky mají pouze kvalitní vína, nikoli levné vína v krabicích či PET lahvích. Vína v krabicích, v PET lahvích jsou ochuzena o cenné složky, avšak „obohacena“ o velké množství konzervačních a dalších chemických látek.

Kardiolog doporučuje mírné pití vína

Denní konzumace jedné až dvou sklenek vína je zdraví prospěšné. Toto tvrzení zaznělo nedávno z úst kardiologa Milana Šamánka v poslanecké sněmovně na semináři o alkoholu. Kardiolog Šamánek doporučil konzumovat víno večer při jídle. Podle něho by ženy měly vypít maximálně 3 dcl vína, muži 4 dcl. Mírné pití vína chrání také játra a prodlužuje život. Kardiolog Šamánek se ve svém projevu odvolával na zahraniční vědecké studie.

Varoval také před takzvaným rychlým pitím, čímž měl na mysli pití pěti drinků během dvou hodin. Rychlé pití i nadměrná konzumace vína naopak škodí zdraví. Víno obsahuje alkohol a nadbytek alkoholu i ve víně poškozuje játra. Střídmé pití vína spolu se zdravým životním stylem pomáhá k dlouhověkosti a k aktivnímu životu i v seniorském věku.

Komu víno škodí?

V nadměrném množství škodí pití vína každému. Při nadměrném pití vína na vás čeká jaterní cirhóza, poškození srdce a další zdravotní problémy i závislost na alkoholu. Vínu by se měli vyhnout mladiství, těhotné a kojící ženy, lidé trpící žaludečními vředy, nemocemi jater, epilepsií, psychiatrickými onemocněními i nemocemi slinivky břišní. Diabetici mohou pít jednu sklenku suchého vína denně.

Je zdravější pít červené nebo bílé víno? Jak působí na naše zdraví červené víno? Co se v našem těle děje po pravidelném pití bílého vína?
Zdravá výživa

 15 
  Komentáře ( 2 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Jana Pajerová|10.12 2017 11:03
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli červené víno může obarvit jazyk. Nedávno jsme koupili víno z Moldávie a opravdu modrý jazyk, tak mě napadlo, jestli není dobarvené?Děkuji za odpověď
Odpovědět
 1 
alex|10.12 2017 20:59
Dobrý den,
Omlouvám se, ale v tomhle vám neporadím. Osobně se mi to ještě nestalo.
Odpovědět
 0