Zdraví

12 účinků kysaného zelí na zdraví

09.01 2019|Potraviny
12 účinků kysaného zelí na zdraví

Kysané zelí je často opomínané jídlo, které je přitom velmi jednoduché a má mnoho zdravotních výhod. Mezi některé ze zdravotních účinků kysaného zelí patří schopnost zlepšit zažívání, krevní oběh, zdraví srdce, stimulovat imunitní systém, posílit kosti, snížit celkovou hladinu cholesterolu, zničit záněty nebo chránit proti některým druhům rakoviny. V dnešním příspěvku si je rozebereme podrobněji.

1. Kysané zelí zlepší vaše zažívání během několika dní

Náš trávicí systém obsahuje 100 bilionů mikroorganismů, což je 10 krát vyšší číslo než to, které určuje počet všech buněk v těle. Mluvit o tom, jak jsou tyto organismy důležité, je snad i zbytečné.

Pokud trpíte špatným trávením, nadýmání, bolestmi hlavy, kožními problémy, přibýváním na váze, zácpou, únavou či bolestmi zad, pak je docela možné, že vaše střeva nemají tu správnou rovnováhu žaludečních kyselin a bakterií, kvůli čemuž není schopné správně rozkládat jídlo a rozesílat po těle vitamíny a živiny.

V případě, že vaše tělo není schopné absorbovat živiny z potravin, které jíte a odstranit z něj všechny odpady, může u vás vzniknout mnoho druhů zdravotních problémů. Kvašené potraviny, mezi které patří i kysané zelí, posilují zdraví a rovnováhu trávícího systému. Zlepšení trávení, které je doprovázeno zdravějšími střevy, vytváří i lepší zdraví.

2. Zlepšuje zdraví střev při používání antibiotik

Antibiotika jsou v jistém smyslu zázrakem moderní medicíny. Při správném používání pomáhají bojovat proti závažným, život ohrožujícím onemocněním. Fungují tak, že ničí bakterie a brání jejich vzniku, bohužel však kromě těch špatných ničí i ty dobré.

Každá kůra z antibiotik hubí prospěšné bakterie a poskytuje vhodnou příležitost pro množení patogenů a jejich nekontrolovatelný růst. Příznivá střevní flóra se znova vytvoří až zhruba 2 týdny až 2 měsíce po dokončení této kůry. Konzumací kysaného zelí a jiných fermentovaných potravin pomůžete obnově příznivých bakterií a zničení patogenních bakterií.


3. Zlepšuje funkci mozku

Věděli jste, že váš trávící systém ve skutečnosti produkuje více neurotransmiterů než váš mozek? Vědci zjistili, že ženám, které pravidelně konzumovaly probiotika, se změnilo fungování mozku. Mozky žen byly před 4 lety zkoumány pomocí magnetické rezonance v klidovém stavu a při emotivním rozpoznávání snímků osob, které se zlobí nebo mají strach.

Vědci byli překvapeni, když zjistili, že signály, které jsou odesílány ze střeva do mozku, mohou ovlivnit způsob myšlení. Dnešní jogurty mají notoricky nízkou úroveň probiotik, zkuste je proto nahradit kysaným zelím.

4. Obsahuje vitamín C

Fermentační proces kysaného zelí zvyšuje biologickou dostupnost živin ze zelí. Kysané zelí obsahuje vitamíny C, E a K, které díky této schopnosti mohou být ještě lépe využity. Vitamín C, velmi silný antioxidant, který upevňuje imunitu těla, pomáhá tvořit kolagen, který je nedílnou součástí všech pojivových struktur, zajišťuje pružnost cév, kostí a zubů, předchází vzniku paradontózy, zamezuje krvácivosti dásní a je nezbytný po vstřebávání železa.

5. Zlepšuje imunitní systém

70 až 80 % našeho imunitního systému se nachází v našich střevech. Pokud máte špatnou střevní flóru a trpíte zažívacími problémy, budete náchylnější k nachlazení a chřipce. Tím, že budete jíst kysané zelí a jiné potraviny bohaté na probiotika (kefír, jogurt, kimchi), zlepší se vaše střevní mikroflóra, díky čemuž se sníží šance chytnou každý virus, který se vám připlete do cesty.

6. Kysané zelí snižuje riziko rakoviny prsu

Vědci zkoumali myši, které se stravovaly výhradně stravou z fast-foodu. Tyto myši měly predispozici k rakovině prsu. Vědci pak s těmito hlodavci dále pracovali a vyzkoušeli jim podávat stravu bohatou na probiotika - Lactobacillus reuteri. Myši, které se živily probiotiky měly výrazně nižší míru symptomů rakoviny prsu, než ty, které probiotika nekonzumovaly.

Vědci naznačují, že Lactobacillus reuteri pomáhá růstu určitého typu imunitních buněk, které mohou mít protirakovinné účinky. Lactobacillus reuteri se vyskytuje v mnoha fermentovaných potravinách, včetně fermentovaných mléčných, masných a zeleninových výrobků. To znamená, že byste měli jíst mnoho jogurtů, kefíru a zelí.

7. Zdravé oči a kůže

Kysané zelí obsahuje poměrně málo karotenů, avšak významné množství vitamínu A. Tento základní vitamín působí jako antioxidant, který vylučuje volné radikály z těla. Volné radikály jsou nebezpečné vedlejší produkty buněčného metabolismu, které mohou způsobovat mutaci zdravých buněk.

Kysané zelí je spojeno s lepším zdravím očí, protože vitamín A snižuje riziko makulární degenerace a šedého zákalu. Kromě toho, pokud jde o kůži, vitamín A pomáhá udržovat integritu pokožky, zpomaluje vznik vrásek, odstraňuje skvrny a obecně udržuje kůži mladší a zdravější.

8. Kysané zelí snižuje záněty

Kysané zelí obsahuje kromě vitamínů a minerálních látek také některé organické sloučeniny, které fungují jako protizánětlivá činidla. Rostlinné antioxidanty obsažené v zelí mohou díky své protizánětlivé schopnosti například snižovat bolest a nepohodlí kloubů, svalů či jiných zanícených oblastí.

9. Prevence rakoviny

Zelí patří mezi brukvovitou zeleninu, která je známá pro svou silnou schopnost bojovat s rakovinou. Jedním z důvodů, proč má brukvovitá zelenina tyto schopnosti, je její vysoký obsah různých antioxidantů a vlákniny. Zelí obsahuje fytochemikálie, včetně sulferových sloučenin, jako například izothiokyanáty a indoly.

V laboratorních podmínkách se prokázalo, že tyto složky dokáží tělo ochránit před rakovinnými buňkami a mají pozitivní vliv na snížení zánětu. Sulforafan, zvláště silný člen rodiny isothiokyanátů, je schopen zvýšit v těle až dvojnásobně počet enzymů, které mohou pomoci bojovat proti volným radikálům.

10. Pomáhá zvládat stres a zlepšuje náladu

Probiotika obsažené v zelí mohou pomoci produkovat a uvolňovat důležité trávicí enzymy, které spolupracují s chemickými látkami v mozku. Mezi ně patří různé živiny, jako jsou vitamíny a minerální látky, které jsou potřebné pro správnou funkci neurotransmitoerů a kognitivní procesy.

Mozek doslova potřebuje dobře stravitelné živiny, včetně aminokyselin a mastných kyselin, aby mohl produkovat hormony, jako serotonin a dopamin, které regulují nálady. Probiotika pomáhají vytvářet "šťastné hormony" a bojovat proti účinkům stresu na těle, takže kysané zelí vám může pomoci cítit se optimističtěji, energičtěji a zároveň vám pomůže s lepším spánkem.

11. Pomáhá při hubnutí

Stav vašich střev přímo ovlivňuje způsob, jakým se cítíte, myslíte a jednáte. Vzhledem k tomu, že probiotika nacházející se v kysaném zelí pomáhají regulovat různé hormonální funkce, může to mít pozitivní vliv na vaše chutě a schopnost kontrolovat chuť k jídlu. Studie z posledních let prokázala, že příjem potravin bohatých na probiotika je spojen se sníženým rizikem obezity a snadnějším hubnutím.

12. Kysané zelí dodává energii

Kysané zelí obsahuje vysokou hladinu železa, která může být pro tělo prospěšná mnoha různými způsoby. Železo napomáhá k lepší výrobě energie, protože v těle zvyšuje metabolismus a krevní oběh, díky čemuž se zvyšuje okysličení orgánů a buněk.

Tento zvýšený průtok krve zvyšuje počet červených krvinek, v nichž je železo klíčovou složkou. Vysoká hladina železa pomáhá předcházet anémii a vedlejším účinkům s ní spojeným (bolesti hlavy, únava, zhoršení kognitivních funkcí).

Nutriční hodnota kysaného zelí

Kysané zelí je velmi nízkokalorická potravina s protizánětlivými účinky a mnoha léčivými výhodami. Kromě toho, že zelí nabízí probiotika, antioxidanty a vlákninu, má i další důležité složky potřebné pro zdraví. Kysané zelí obsahuje vitamíny K, C, A, kyselinu listovou, vápník, draslík, fosfor a mangan. Stačí dokonce konzumovat jen malé množství kysaného zelí (pár lžiček) a účinky na sebe nenechají dlouho čekat.

Půl hrnku kysaného zelí obsahuje:

 • 13 kalorií
 • 0 g tuku
 • 4 g vlákniny
 • 7 g sacharidů
 • 2 g cukru
 • 1 g proteinu
 • 470 mg sodíku (20 0 denní doporučené dávky)
 • 10 mg vitamínu C (17 % denní doporučené dávky)
 • 9 mikrogramů vitamínu K (11 % DDV)
 • 1 mg železa (6 % DDV)
 • 1 mg manganu (6 % DDV)
 • 1 mg vitamínu B6 (5 % DDV)
 • 17 mg kyseliny listové (5 % DDV)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jak si vyrobit vlastní kysané zelí

RECEPTY Z KYSANÉHO ZELÍ:
Domácí zelňačka
Bramboráky se zelím
Halušky s brynzou a smetanou


Autor: Jana Divinová

Kysané zelí a jeho 12 účinků na zdraví. Léčivé účinky kysaného zelí jsou známý celá tisíciletí. Kysané zelí obsahuje probiotika a mnoho vitamínů a živin
Zdravá výživa

 295 
  Komentáře ( 12 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Liduška|27.05 2017 16:23
Kysané zelí děláme každý rok domácí. V obchodech prý vůbec neoobsahuje vitamíny, které by mělo. Teta má stařeckou cukrovku a pokaždé, když jde na kontrolu, tak měsíc předtím jí každý den kysané zelí a domácí slivovici. A k tomu mimochodem každý den celou kopu sladkého. Je na něm závislá. A na kontrole má vše v pořádku. Doktor ji vždy ještě chválí, jak je šikovná, že nejí žádné sladké a dodržuje dietu))
Odpovědět
 19 
Iveta|24.11 2020 08:35
Jenže toto je mýtus, navíc teď se bere krev a lékař to zjisti až 3 měsíce zpět, takže toto je zbytečné
Odpovědět
 4 
Roman|25.10 2019 09:28
13g kalorií je jako co?
Odpovědět
 5 
Vlaast|07.11 2021 12:32
Že by na 100g, 13 kalorií
Odpovědět
 0 
Marcela|26.11 2021 11:45
ano, zelí je velmi zdravé a kilo kysaného zelí má pouze 13 calorií:D
Odpovědět
 0 
novak|23.11 2020 08:11
ito kupované kysané zelí je moc dobré,měl jsem problém se střevy ,měl jsem velice spatné traveni doktor mě doporucil jist kysané zelí a pit aspon jednou denně kefír .za měsíc jsem byl uplně v pořádku ,ted mužu jist cololi a nic mě nevadí.je to opravdu lék ale abych se přiznal tak obojí mě moc nechutná.Udělal jsem to kvuli zdraví.Petr.
Odpovědět
 4 
Ola|23.11 2020 08:38
Tak to je dobrá zpráva, vždycky jsem si myslela, že kupované zelí je bez jakýchkoliv vitamínů a kupovali jsme ho jen k haluškám, když nebyla jiná možnost
Odpovědět
 3 
novak|23.11 2020 14:16
ale hlavně si kupujte Otické kysané zelí to je nejlepší ,je rucně šlapané.Koupite je jen v Albrechtu.
Odpovědět
 2 
Ola|23.11 2020 21:01
děkuji za dobrý tip, vyzkouším
Odpovědět
 1 
Milos|04.07 2022 19:40
ručně šlapané zelí! To bude něco pro fajnšmekry! :
Odpovědět
 2 
Veronika T|18.07 2023 14:10
Sterilovane neobsahuje nic protoze je prohnane sterilacnim procesem. Kupujte kvasene zeli to je uplny opak .
Odpovědět
 1 
Iveta|24.11 2020 08:39
Zelí je neskutečně zdravé.. Ale co zde napsal o něm někdo, že se má jist když jdete na Dia kontrolu je řádná blbost a mýtus, navíc když Vám berou krev na cukr už vám to zjisti 3 měsíce zpětně.. Sama mam cukrovku.. A dopovat se sladkým a pak žrát na rychlo kysané zelí je max vyhazování toho zelí do koše..
Jinak kys. Zelí se doporučuje i při reflux u jícnu
Odpovědět
 3 
  Komentáře ( 12 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ