Zdraví

Chaga sibiřská: Jaké jsou účinky houby nesmrtelnosti?

07.09 2019|Potraviny
Chaga sibiřská: Jaké jsou účinky houby nesmrtelnosti?

Rezavec šikmý neboli sibiřská čaga je dřevokazná houba, která parazituje na břízách a dalších stromech v chladných severních oblastech Evropy, Asie i Severní Ameriky. Na kmeni stromu vypadá jako výrůstek barvy spáleného dřeva, tedy je téměř černá, obsahuje totiž velké množství barviva melaninu. Houba je v současné době často označována jako “houba nesmrtelnosti” a jsou jí přisuzovány téměř zázračné účinky na lidskou imunitu a zdraví.

Proti rakovině i tuberkulóze

Tato tvrzení vycházejí z dlouholetých zkušeností lidí obývajících oblasti, ve kterých houba čaga roste. V tamním lidovém léčitelství má důležité postavení a používá se k léčení mnoha nemocí, dokonce i tak závažných jako je tuberkulóza nebo rakovina. Tvrdí se, že lidé, kteří každý den pijí čaj připravený ze sušené houby čagy, se dožijí v dobrém zdraví až sta let.

Lidové léčitelství a staletími prověřené účinky jsou jedna věc, někomu ale takové tvrzení nestačí a požaduje vědecké důkazy. V této oblasti už je to s našimi současnými poznatky horší. Zatím neexistují studie, které by uspokojivě dokazovaly jakékoli pozitivní účinky přímo na lidské tělo. Podle chemických rozborů, pokusů in vitro (“ve zkumavce”) a pokusů na zvířatech se tedy zatím musíme pouze domnívat, jak konkrétně houba na náš organismus působí. Pojďme si nejdřív tedy rozebrat, jak by našemu tělu mohla houba čaga prospívat.

Podporuje imunitní systém a působí protizánětlivě

Jedna z velice významných složek vyskytujících se v této houbě je betulin - antioxidant, který houba získává z kůry břízy, na které parazituje. V současné době je podrobován výzkumu, protože se zdá, že má protizánětlivé a hojivé účinky a tlumí bolest. Další látky, které čaga obsahuje, aktivují imunitní systém, čímž pomáhají zmírňovat infekce a záněty.

Působí protirakovinně. Tady přijde mimo jiné ke slovu opět betulin a kyselina betulinová, které způsobují zničení velkého procenta rakovinných buněk v nádoru. Také polysacharidy, které čaga obsahuje, by měly zabraňovat množení rakovinných buněk a vzniku a rozšiřování metastáz.

Snižuje hladinu krevního cukru

Při dlouhodobém užívání by mohla být pozorována změna celkového obsahu cukru v krvi, čímž by čaga pomáhala lidem trpícím diabetem. Snižuje také cholesterol, tedy ten “špatný”. Tím můžeme k účinkům přidat menší pravděpodobnost, že vznikne srdeční onemocnění. Měly by za to být zodpovědné antioxidanty, na které je čaga velmi bohatá. Protein vyskytující se v této houbě snižuje srážlivost krve, čímž může rovněž zmenšovat pravděpodobnost výskytu cévních a srdečních problémů souvisejících se vznikem krevních sraženin.

Mnoho lidí užívajících houbu čaga v různých formách jako doplněk stravy nahlašují, že na sobě skutečně pozorují některé z těchto účinků a studie prováděné na vzorcích ve zkumavce a na laboratorních zvířatech tyto účinky také dokazují. Ovšem musíme mít na paměti, že zatím neproběhly žádné testy, které by jednoznačně prokázaly, jaké je chování a účinky složek houby čagy uvnitř lidského organismu.

Vedlejší účinky houby čaga

Při užívání houby čagy mohou nastat vedlejší účinky, což lze říct o téměř jakémkoli léku nebo doplňku stravy. Pro lidi užívající inzulín a léky na snížení hladiny krevního cukru při diabetu nemusí být úplně výhodné její zařazení do stravy, protože by potom mohlo dojít k příliš velké hypoglykemii. Její vlastnosti zabraňující vzniku nebezpečných krevních sraženin nebudou zase dobré pro lidi, kteří již užívají léky na snížení srážlivosti krve, trpí nějakou poruchou srážlivosti, krvácivostí nebo se připravují na operaci.

Možná autoimunitní reakce

Čaga podporuje aktivitu imunitního systému, ovšem může se také stát, že začnou být imunitní buňky až příliš aktivní a způsobí nechtěnou autoimunitní nebo alergickou reakci. Při užívání léků je zkrátka vždy potřeba zařazení čagy k doplňkům stravy konzultovat s lékařem. Nemáme také žádné bližší informace, jak působí čaga na ženy během těhotenství a kojení, takže je lepší se v této fázi života čaze prozatím vyhnout. A rozhodně je potřeba sledovat, z jakého zdroje přípravek vyrobený z čagy, který chceme užívat, pochází.

Co se na stránkách nabízejících přípravky vyrobené z této houby nedočteme je fakt, že se v ní vyskytuje velmi vysoké množství oxalátů. Jedná se o sloučeninu, která je škodlivá pro vylučovací systém. Navazuje na sebe některé minerály, a tím může zabránit jejich vstřebání v našem těle a uškodit nám. Mimo to sloučeniny oxalátu a vápníků přispívají k tvorbě ledvinových kamenů.

Oxaláty jsou přítomny v mnoha dalších potravinách, které běžně konzumujeme, a naše tělo je samo vytváří coby odpadní látky. Většina lidí je vyloučí z organismu bez jakýchkoli problémů, u citlivých jedinců by ale čaga, která oxalátů obsahuje víc než běžné potraviny, mohla způsobit nepředvídatelnou škodu. Stejně jako nejsou prozkoumány pozitivní účinky, nemůžeme nic konkrétního říct ani o působení oxalátů obsažených v čaze, ovšem je lepší s tímto rizikem počítat, zvlášť pokud užíváme čagu dlouhodobě nebo ve větším množství.

Co se týká formy, v jaké se čaga používá, je nejčastější nápoj připravený vylouhováním prášku ze sušené čagy ve vařící vodě. Takové užívání se doporučuje jako preventivní, pro vyloženě léčivé účinky se používají vodní nebo etanolové extrakty a další speciálně vyrobené doplňky. Fermentovaná čaga se dokonce používá v kosmetických přípravcích, které snižují podráždění pokožky.

Abychom vše shrnuli - zdá se, že houba čaga může být pro lidský organismus velmi prospěšná, ale není to dosud dostatečně vědecky prokázáno. Zda budete důvěřovat stovkami let údajně prověřeným poznatkům lidového léčitelství nebo se nebudete radovat dokud vše neuvidíte černé na bílém v sofistikované klinické studii, je pouze na vás.





Autor: Barbora Bukačová

Chaga sibiřská: Jaké jsou účinky houby nesmrtelnosti? Chaga neboli rezavec šikmý je parazitická houba, která má podle lidového léčitelství zázračné účinky na zdraví.
Zdravá výživa

 302 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ