Guarana: přírodní zdroj energie
Antokyany - "vitamíny" nové generace
Borůvky - malý modrý zázrak
Chaga sibiřská: Jaké jsou účinky houby nesmrtelnosti?
Klíčky jsou cenově dostupnou alternativou zeleniny. Mají však i svá rizika
Meruňky a jejich 17 báječných účinků na naše zdraví
Zázrak zvaný jáhly + 2 výborné recepty
Quinoa - královna superpotravin
Slzovka obecná - zdravá a lahodná zároveň
Antokyany - "vitamíny" nové generace
Borůvky - malý modrý zázrak
Chaga sibiřská: Jaké jsou účinky houby nesmrtelnosti?
Klíčky jsou cenově dostupnou alternativou zeleniny. Mají však i svá rizika
Meruňky a jejich 17 báječných účinků na naše zdraví
Zázrak zvaný jáhly + 2 výborné recepty
Quinoa - královna superpotravin
Slzovka obecná - zdravá a lahodná zároveň
Guarana: přírodní zdroj energie
Popínavá rostlina, jejíž nápadné plody připomínají oči lezoucí z (červených) důlků, je známá především díky svým blahodárným účinkům na lidský organismus. Afrodiziakum, zdroj energie, dokonce i přírodní analgetikum; to vše je paulinie nápojná, celosvětově známá jako guarana.
Vzhled
Takzvané brazilské kakao je podobně jako vinná réva popínavá rostlina, jejíž maximálně výška dosahuje zhruba třinácti metrů. Na jejích podlouhlých zelených listech není mnoho zajímavého – což se rozhodně nedá říct o plodech. Červené bobule, z nichž následně vyrůstá černé semeno obalené bílou dužinou, rostou ve velkých trsech a svým vzezřením doopravdy připomínají vypoulené lidské oči. Není divu, že je s jejich kuriózním vzhledem spojeno mnoho pověstí, které však staví na společném základu. Jednu z verzí si nyní můžete přečíst:Kdysi dávno se dvěma milencům v indiánské vesnici narodil syn. Vyrostl v moudrého mladého hocha, kterého měli rádi jak ostatní domorodci, tak živočichové v džungli. Jednoho dne jej však kousl had, kterým byl ve skutečnosti zlý démon Jurupari. Chlapec na následky kousnutí zemřel, což velmi zarmoutilo celou vesnici. Indiánský bůh Tupa však domorodcům řekl, aby zakopali chlapcovi oči. Z těch následně vyrostla zázračná rostlina, která léčila všemožné neduhy, a které si domorodci cenili ještě dlouho potom.
Původ a využití
Jelikož se jedná o teplomilnou a vlhkomilnou rostlinu, u nás na zahradě ji jen těžko najdeme. Domovinou guarany jsou jihoamerické tropy, našly bychom ji v Brazílii, Venezuele, Kolumbii a Ekvádoru. Dnes se však díky své oblibě pěstuje i Turecku a v některých zemích Afriky.Její účinky jako první objevili a pocítili brazilské a venezuelské domorodé kmeny. V souvislosti s prvním užitím semen guarany se často hovoří o jihoamerickém kmenu Guarání, je však pravděpodobné, že jiné kmeny o existenci rostliny věděli již před nimi.
Využití měla tehdy guarana mnoho; muži ji žvýkali ve formě semen či upravené pasty, aby zahnali únavu a hlad; ženy si ji dopřávaly zejména tehdy, když chtěly co nejdříve otěhotnět. Pokud se zrovna plody nevyužívaly k jídlu, vyráběly se z nich nejrůznější šperky a ozdoby na oblečení.
V současnosti se semena guarany po uzrání rozdrtí na prášek, který se následně může smíchat s vodou či mlékem a ve formě nápoje vypít. Pokud vás však neláká představa guaranového milkshaku, téměř ve všech lékárnách jsou k dostání guaranové tablety či kapsle.
Účinky guarany
Pojďme se nyní podívat na účinky guarany, které se dostaví během půl hodiny po prvním užití. Proč se guaraně přezdívá „neškodný kokain“?Kofein
Stejně jako káva či černý čaj, i guarana obsahuje kofein, jeden z námi nejvyhledávanějších stimulantů. Na rozdíl od prvně zmíněných, množství kofeinu v plodech guarany je zhruba dvojnásobné, navíc se uvolňuje postupně. Pro kávu a čaj je typický pocit takzvaného „nakopnutí“; po vypití cítíme náhlý příval energie, který je po pár hodinách vystřídán únavou. Naproti tomu guarana se vstřebává pomaleji, přísun energie je proto rovnoměrný a stálý.Všelék
Původní obyvatelé jižní Ameriky doopravdy používaly guaranu jako všelék; semena drtili na prach, dělali z nich odvary, přidáním vody vytvořili pastu či nápoj. Vše následně využívali při léčbě nejrůznějších nemocí. Kromě kofeinu totiž obsahuje guarana také theobromin a theofylin, stimulanty, které mají protizánětlivé účinky a snižují krevní tlak. Z vitamínů najdeme v guaraně především vitaminy C a B, z minerálů zase fosfor, draslík a vápník.Pravidelné užívání guarany zlepšuje soustředění a paměť, u žen pomáhá tlumit menstruační bolesti, zabraňuje ukládání cholesterolu do cév a mužům pomáhá na problémy s erekcí. Už domorodci používali odvar ze semen jako afrodiziakum, nyní se doporučuje pít jej také na špatnou kocovinu či při klasické bolesti hlavy.
Hubnutí
Jako doplněk stravy se využívá guarana i při hubnutí, jelikož snižuje chuť k jídlu a také stimuluju odbourávání tuků. Pokud tedy dodržujeme zdravou životosprávu, máme vyvážený jídelníček a dostatečně se hýbeme, je guarana skvělým pomocníkem. Navíc nepřekyseluje žaludek a přispívá ke zrychlené činnosti střev. Nemělo by se na ni však nahlížet jako „hubnoucí zázrak“, jenom užíváním guarany nikdo neshodí ani kilogram. Zároveň jí nelze nahrazovat plnohodnotná jídla; jde o doplněk stravy, ne její náhražku.Užívání a předávkování
Při doporučeném dávkování se nelze předávkovat, dokonce i když si dáme jednou za čas více než je doporučené množství. Přesto bychom však měli guaranu užívat s mírou, aby si naše tělo nezvyklo na každodenní přísun energie a nezačalo po čase vyžadovat čím dál vyšší dávky.Pokud chcete guaranu užívat dlouhodobě, doporučuje se dávat si alespoň krátkodobé, ale souvislé pauzy: například tři, čtyři týdny ji užívat každodenně a následně si dát tři, čtyři týdny pauzu. S guaranou by se mělo zacházet stejně jako s kávou; nepít ji po šesté hodině večer, neboť může přivodit nespavost, třes, silné bušení srdce a žaludeční potíže.
Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, osobám se srdečními chorobami a nízkým tlakem a samozřejmě by se jí měly vyvarovat také děti do patnácti let. Pokud berete pravidelně léky, je lepší se poradit se svým lékařem ještě před tím, než začnete guaranu užívat.
Zhodnocení
Není divu, že se guarana řadí k takzvaným superpotravinám. Má samá pozitiva a jen velmi málo možných negativ, která nenastanou, budeme-li ji užívat, jak máme. Cena tablet se v lékárnách pohybuje od osmdesáti do tří set korun, záleží, zda chceme guaranu samotnou či v kombinaci s dalšími látkami. Investice pro naše tělo je to však nevyčíslitelná.Autor: Světlana Nedvědová
Guarana - zázračná rostlina, kterou vědci označují za superpotravinu. Má afrodiziakální účinky a dokáže nabudit mnohem lépe než káva.
Zdravá výživa
301
Komentáře
YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ