Zdraví

Meruňky a jejich 17 báječných účinků na naše zdraví

02.01 2021|Potraviny
Meruňky a jejich 17 báječných účinků na naše zdraví

Meruňky jsou ovocem, kterému se v mírném pásmu daří. Znamená to tedy, že jsou lehce dostupným produktem. Zjistili jsme, jaké léčivé účinky pro náš organismus toto peckovité ovoce přináší. Kupujete si je pravidelně? Pojďte se podívat, jakých je 17 důvodů k jejich zařazení do vašeho jídelníčku.

1. Jsou výživné a zároveň nízkokalorické

Obsahují esenciální vitamíny A a E, který jsou rozpustné v tucích a vitamín C, který je ve vodě rozpustný. Z minerálů obsahuje draslík, hořčík, vápník a železo. Navíc jsou bohatým zdrojem beta karotenu, antioxidantů, katechinů a flavonoidů (kyseliny chlorogenové a quercetinu).

2. Pomáhají eliminovat oxidační stres

Hlavním úkolem antioxidantů je boj proti volným radikálům. Ty totiž v organismu působí oxidační stres, který dále zapříčiňuje srdeční onemocnění, předčasné stárnutí, nádorové bujení nebo Alzheimerovu nemoc. Oxidativní stres byl u zkoumaných osob vlivem flavonoidů snížen až o 56 %.

3. Působí antisepticky

Tyto protizánětlivé účinky byly dokázány na průzkumech u 2 375 lidí, kteří zvýšili příjem flavonoidů obsažených v meruňkách. Výsledky ukázaly pokles zánětlivých markerů u těchto osob mezi 42-73 %.

4. Meruňky zlepšují zrak

Důkazem jsou vitamíny A a E. Vitamín A chrání oči před šeroslepostí, kdežto vitamín E je antioxidantem, který působí přímo v oku a odbourává škodlivé volné radikály. Vitamín A je navíc vlivem spoluúčasti beta karotenu lépe využit. Ten je totiž jeho prekurzorem. Lutein a zeaxanthin jsou karotenoidy, které se ukládají v čočce a sítnici oka. Ty opět chrání před vlivem oxidačního stresu.

5. Působí léčivým efektem na pokožku

Některé faktory, jako je například sluneční záření, cigaretový kouř nebo znečištění vzduchu, mohou působit na naši pleť ničivými efekty. Následkem jejich působení pleť rychleji stárne a nabývá na vráskách. Do jisté míry však působení těchto faktorů můžeme předejít vhodnou stravou, dostatkem tekutin a lokální ochranou pleti dermatologickými prostředky.


Jak už jsme si uvedli, antioxidanty dokáží bojovat proti volným radikálům a snižovat tak oxidativní stres. Stejný účinek mají i na pleť. Dalšími prokazatelnými důvody, že meruňky na naši pleť působí blahodárně, jsou vitamíny C a E v nich obsažené. Vitamín C ochrání před působením volných radikálů, UV záření a znečištěného ovzduší. Navíc ovlivňuje vstřebávání kolagenu, který zlepšuje elasticitu a pevnost pokožky. Díky beta karotenu je pleť ochráněna před spálením sluníčkem.

Meruňkový olej smíchaný s cukrem je výborný peeling, který odstraňuje odumřelé kožní buňky. Ty jsou zároveň po jeho aplikaci rychleji obnovovány.

6. Podporují zdravé trávení

Meruňky jsou bohaté na rozpustnou i nerozpustnou vlákninu. Ve větší míře obsahují rozpustnou vlákninu. Ta je potřebná k očistě střev a jejich zásobení prospěšnými trávicími bakteriemi (působí jako prebiotikum). Ve výsledku to znamená, že nám mohou pomoci i v boji s obezitou nebo rakovinou tlustého střeva.

7. Zlepšují zdraví srdce

Díky tomu, že ve vodě rozpustná vláknina omezuje vstřebávání tuků a dalších druhů sacharidů, dochází ke snížení cholesterolu a cukru v krvi. Mimo jiné mají prokazatelný účinek prevence diabetu (cukrovky) a srdečních onemocnění i v nich obsažené flavonoidy.

8. Jsou bohaté na draslík

Draslík je úhlavním činitelem ve správném fungování svalů. Jeho rovnováha v krvi zajistí správné fungování kosterního a srdečního svalstva. Draslík zároveň snižuje krevní tlak a působí jako prevence vzniku cévní mozkové příhody. Je důležitým elektrolytem, který upravuje rovnováhu tekutin v těle.

9. Hydratují tělo

Meruňky obsahují velké množství vody. V jednom hrnku nakrájených meruněk je přítomno až ⅔ vody. Zároveň obsahují elektrolyty, takže jsou skvělou volbou k doplnění tekutin po fyzické námaze, zvracení nebo průjmech.

10. Působí hepatoprotektivně

Meruňky chrání játra. K tomu dochází vlivem množství antioxidantů v nich přítomných. Výzkumy byly doposud provedeny pouze na krysách, ale ukázaly, že meruňky, které byly krysám podávány při současném nadužívání alkoholu, snížily hladiny jaterních a zánětlivých enzymů.

11. Meruňky pomáhají léčit anémii

Jsou zdrojem non-hem železa. To je hůře vstřebatelné než železo s hem složkou, ale pro organismus je stejně nezbytné. Navíc vitamín C, kterého jsou meruňky zdrojem, pomáhá přijaté železo lépe vstřebávat.

12. Jsou zdrojem vápníku

Meruňky obsahují taktéž kalcium, které je nezbytné pro silné kosti a zuby. Velkou výhodou je, že draslík, který má velkou účast v jeho vstřebávání, je v nich taktéž přítomen.

13. Ulevují od bolesti ucha

Pár kapek meruňkového oleje aplikovaného přímo do bolavého ucha dokáže ulevit od jeho bolesti. Mohou za to antioxidanty, které jsou v tomto esenciálním oleji přítomny.

14. Mohou snižovat horečku

Meruňkový džus podaný při horečce dokáže pomoci doplnit potřebné tekutiny, vitamíny, minerály a elekrolyty. Zároveň hydratuje a může dokonce pomoci ke snížení horečky.

15. Ulevují od astmatických záchvatů

V esenciálním oleji z meruněk jsou přítomné přírodní antihistaminika. Vdechování aerosolu tohoto oleje pomáhá uvolnit respirační systém a předcházet tak astmatickému záchvatu.

16. Pomáhají v procesu hubnutí

Můžete je s lehkostí zapojit do své diety. Mají nízký glykemický index, jsou nízkokalorické, bohaté na vlákninu a vytváří pocit plnosti. Dokáží zmást i tancyty, mozkové buňky, které oznamují pocit hladu.

17. Podporují růst vlasů

Esenciální meruňkový olej je bohatý na vitamín E. Ten dokáže povzbudit růst vlasů a posílit je. Zároveň pomáhá proti lupům a hydratuje vlasovou část hlavy.

Meruňky si nejlépe dopřejte v čerstvé podobě, sušené meruňky jsou zdravé a stále plné vitamínů. Problémem však je, že sušené produkty z obchodu jsou ošetřeny siřičitany. Nejvíce vitamínů a prospěšných látek se nachází přímo pod slupkou, proto je nejlepší je konzumovat neloupané.

Autor: Zuzana Pitříková

Meruňky jsou lahodným a zdravým ovocem, které byste si měli dopřát minimálně každé léto. Působí protizánětlivě, zlepšují pleť i zdraví srdce
Zdravá výživa

 300 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Aja|17.01 2022 14:30
merunky mají hodně vitamin C, draslíku . Taky je mám ráda. jenže na samotnou podporu imunity to nestačí a proto i když je jím pravidelně, tak u toho ještě beru imunohelp na podporu imunity
Odpovědět
 0