Zdraví

Chia semínka a jejich účinky na zdraví

02.11 2017|Potraviny
Chia semínka a jejich účinky na zdraví

Chia semínka patří mezi nejzdravější potraviny na planetě. Mexičané si jich vysoce cenili pro jejich léčivé vlastnosti a výživnou hodnotu. Svého času je dokonce používali jako měnu. Aztéčtí válečníci jedli chia semínka, aby získali energii a vytrvalost. Tvrdili, že stačí jen jedna lžička chia a budou mít dost energie na celých 24 hodin. Chia totiž v mayském jazyce znamená "Síla".

Nedávný výzkum zjistil, že přínosy chia semen jsou větší, než si mysleli staří Mexičané nebo Aztékové. Semena jsou totiž doslova napěchovány důležitými živinami a vitamíny, které mají doslova zázračné účinky na lidské tělo i mozek. Deset nejlepších účinků chia semínek na lidské zdraví si můžete přečíst níže.

1. Obsahuje velké množství živin

Chia semínka jsou tak přínosná díky velkému obsahu vlákniny, omega-3 mastných kyselin, vitamínů a minerálů.

Nutriční hodnoty ve 100 g chia semínek

Energie: 333 kcal
Bílkoviny: 19 g
Sacharidy: 17 g
Tuky: 21 g z toho Omega-3: 13 g
Vláknina: 32 g
Vápník: 714 mg
Železo: 16,4 mg
Fosfor: 990 mg
Draslík: 150 mg
Zinek: 3,9 mg
Mangan: 2,5 mg
Niacin (B3): 613 mg
Thiamin (B1): 0,18 mg
Riboflavin (B2): 0,04 mg
Vitamín C: 0,8 mg

2. Působí proti stárnutí

Vědci z Mexika zjistili, že v chia semínkách se koncentruje velké množství přírodních fenolů (antioxidantů). Ty dokáží zastavit až 70 procent volných radikálů. Antioxidanty urychlují regeneraci pokožky a zamezují jejímu dalšímu poškození. Konzumací chia semen můžete zabránit předčasnému stárnutí pokožky v důsledku zánětů a poškození volnými radikály.

3. Léčí onemocnění trávícího ústrojí

Chia semínka obsahují mnoho vlákniny. Ta je nezbytná proto, aby se ve vašem těle vyrovnala hladina inzulínu. Díky vysokému obsahu vlákniny pomáhají chia semínka k pravidelné a rychlejší stolici. Chia semínka také potlačují chuť k jídlu. Po konzumaci vytvářejí semínka v žaludku látku podobnou želatině. To způsobuje rozpustná vláknina, která může fungovat jako prebiotikum, které podporuje růst probiotik ve střevě.

4. Zdravé srdce

Chia semínka mají schopnost zvrátit zánět, regulovat cholesterol a snížit krevní tlak, což je dobré pro zdraví srdce. Mohou za to hlavně omega-3 mastné kyseliny, kterých chia semínka obsahují více než losos. Pravidelná konzumace chia semínek snižuje pravděpodobnost aterosklerózy. Semínka obsahují velké množství kyseliny linolové - mastné kyseliny, která tělu pomáhá vstřebávat v tucích rozpustné vitamíny A, D, E a K.

5. Pomáhájí léčit cukrovku

Chia semínka jsou bohaté na alfa-linolenové kyseliny a vlákninu, což podle vědců z Univerzity v Argentině může pomoci zbavit se metabolických poruch, jako je přebytečné množství tuku v krvi a rezistence na inzulín, což jsou dva faktory ve vývoji cukrovky. U diabetických potkanů, kteří při výzkumu konzumovali dva měsíce kromě běžné stravy také chia semínka, se cukrovka úplně zastavila.

5. Dodávají energii a zrychluje metabolismus

Studie publikovaná v časopise Journal of Strength and Conditioning ukázala, že konzumace chia semínek zvyšuje výkon při cvičeních, které trvaly 90 minut, stejně jako sportovní nápoj s obsahem cukru, ale na rozdíl od něj bez veškerého nezdravého cukru. Zahrnutím chia semínek do každodenní stravy zrychlíte svůj metabolismus a spálíte více břišního tuku.

6. Posiluje kosti

Jen asi 30 gramů chia semínek vám dodá asi 18 procent doporučeného denního množství vápníku. Vápník má zásadní význam pro zdraví kostí a pomáhá udržovat jejich pevnost a hmotnost. Chia obsahují také bór, což je další základní živina pro zdravé kosti. Bór pomáhá metabolizovat vápník, hořčík, mangan a fosfor, který je zdravý pro růst kostí a svalů.

7. Vytváří svaly a snižuje hmotnost

Chia semena patří mezi nejvýznamnější rostlinné zdroje bílkovin. To je další důvod, proč je toto semínko skvělé pro ty, kteří se snaží nabrat svalovou hmotu, spálit tuky a vyrovnat hladinu cukru v krvi. Chia semena obsahují minerály, jako vápník, fosfor, hořčík, mangan, měď, zinek, železo a niacin.

Jednou z vlastností, která činí chia semena tak jedinečnými, je to, že dokážou absorbovat tolik vody, jako desetinásobek jejich vlastní hmotnosti. Z toho důvodu mohou prodloužit hydrataci a zlepšit vstřebávání živin elektrolytů. To také zpomaluje trávení a udržuje v těle delší dobu pocit plnosti, což snižuje chuť k jídlu. Semena chia mají také vysoký obsah zinku, díky čemuž pomáhají tělu zvýšit leptin. Leptin je klíčový hormon, který reguluje chuť k jídlu. Také zlepšuje vytrvalost.

8. Působí proti rakovině prsu a děložního čípku

Semena chia jsou bohaté na kyselinu alfa-lipoovou, která podle studie z roku 2013 omezuje růst rakovinných buněk u karcinomu prsu a děložního čípku. Vědci také zjistili, že způsobují buněčnou smrt rakovinných buněk, aniž by poškodily normální zdravé buňky.

9. Podporují zdravé zuby

Chia semínka jsou plná vápníku, fosforu, vitamínu A a zinku, proto není divu, že jsou skvělou potravou, která prospívá zubům. Vápník je stavebním kamenem vašich zubů a je nezbytný pro jejich zdraví. Zinek zabraňuje tvorbě zubního kamene a má antibakteriální účinek, který udržuje zárodky mimo dosah. Vitamín A a fosfor, jsou také důležité pro silné zuby a zdravou ústní dutinu.

10. Doplní živiny během těhotenství

Tyto drobné semínka jsou skvělým doplňkem stravy během těhotenství, kdy tělo matky ztrácí mnoho důležitých živin. Chia semínka však prospějí i nenarozenému dítěti. Omega-3 mastné kyseliny jsou nezbytné pro správný vývoj mozku dítěte. Chia semínka jsou skvělou alternativou k losovi, který sice taky obsahuje omega-3 mastné kyseliny, ale ryby často obsahují i rtuť, kvůli které jsou těhotné ženy skeptičtější.

Během poslední tří měsíců těhotenství je důležité získat dostatečný obsah vápníků pro správný vývoj kostry. Chia semínka obsahují až pětinásobek množství vápníků v mléce. Železo je zase nezbytné pro rozvoj červených krvinek, které transportují kyslík do těla. Během těhotenství je nutné zvýšit příjem železa, aby se přizpůsobil zvýšenému objemu krve matky a vývoji krve dítěte.

Vysoká hladina cukru v krvi způsobuje riskantní těhotenství. Byla spojená s komplikacemi, jako je vysoká porodní hmotnost, zvýšená pravděpodobnost císařského řezu a preklampsie. Chia semínka vytvářejí v žaludku látku podobnou želatině. Ta zpomaluje trávení a udržuje hladinu cukru v krvi stabilní.

Jak jíst chia semínka?

Chia semínka mají mírnou ořechovou chuť a mohou se přidávat do většiny pokrmů. Často se diskutuje o tom, zda by se před konzumací měla chia semínka namáčet nebo ne. Říká se, že namočením chia semínka nedrhnou a lépe kloužou do krku. I syrová nenamočená semínka se dají jíst, je to ale obtížnější. Navíc, namočením chia semínek se začne uvolňovat enzym, který se používá k ochraně semínek.

Kromě toho, namáčení chia semínek zaručí lepší uvolňování kyseliny alfa-linocelové, která pomáhá zpracovávat v tucích rozpustné vitamíny, a také pomáhají snižovat krevní tlak. Namočení udělá semínka lépe stravitelnými a také to umožňuje lépe využít všechny živiny uvnitř semínek. A to je určitě to, čeho chceme dosáhnout – využít co nejvíce živin z přijímaných chia semínek, kvůli živinám je přece konzumujeme! Namočená semínka pak už můžeme přidat do receptů – do smoothie, pudinků, rýže, salátů a podobně.

Jak namáčet chia semínka

Chia semínka jednoduše namáčíme ve vodě v poměru 1:10 (jeden díl chia semínek a deset dílů vody). To znamená, že jednu a půl lžíce chia semínek namočíme zhruba v jednom šálku vody. Množství nemusí být přesné, ale většinou nechceme, aby konzistence byla příliš vodnatá. Chia semínka necháme namočená po dobu minimálně 30 minut, maximálně však dvě hodiny. Vzhledem k tomu, že chia semínka dokáží absorbovat až dvanáctinásobek své váhy, jsou skvělým zdrojem vody a zabraňují tak dehydrataci.

Pokud ale chia semínka nechceme namáčet předem, můžeme je sníst i nenamočené a nechat je absorbovat vodu z lidského těla během trávení. Proto je důležité dodržovat pitný režim – je důležité hodně pít, aby chia semínka naopak tělo nebylo dehydratované.

Autor: Liv

Chia semínka a jejich účinky na zdraví. Působí proti stárnutí, léčí onemocnění trávícího ústrojí a cukrovku. Jak namáčet chia semínka.
Zdravá výživa

 303 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ