Zdraví

10 pozitivních účinků melasy, které vás přimějí dát si skleničku denně

07.11 2017|Potraviny
10 pozitivních účinků melasy, které vás přimějí dát si skleničku denně

Třtinová melasa je hustý, tmavý sirup, který vzniká zpracováním cukrové třtiny při výrobě rafinovaného cukru. Melasa obsahuje veškeré vitamíny a minerály, které rostlina získala z půdy, ale nebyly zničeny jako při výrobě rafinovaného bílého cukru, který je nutričně velmi chudý.

1. Sladký zdroj výživy

Melasa má výraznou chuť, je plná výživných látek, a má tedy velmi pozitivní přínos na váš organismus. Jedna polévková lžíce (20 g) obsahuje:

  • 59 kalorií
  • 14 sacharidů
  • 12 g cukru
  • 1 g bílkovin
  • Železo - 19 %
  • Mangan - 15 %
  • Hořčík - 12 %
  • Kalcium - 10 %
  • Draslík - 8 %
  • Vitamín B6 – 7 %
  • Měď - 5 %

Navíc neobsahuje tuky a cholesterol, a jen zanedbatelné množství sodíku. Ačkoli melasa obsahuje poměrně velké množství cukru, najdete v ní tolik vitamínů a minerálů, které z ní dělají rozhodne lepší volbu, než je rafinovaný bílý cukr.

2. Je prevencí anémie způsobené nedostatkem železa

Nejčastější příčinou anémie je nedostatek železa či jiných živin. Například nedostatek vitamínu B12 může také způsobit spoustu potíží. Charakteristickými příznaky je únava, praskání ústních koutků, pocit chladu, bledost, úzkost, ztráta vlasů nebo závrať. Anémie je způsobovaná, když tělo není schopné vytvářet dostatek červených krvinek, které tělo zásobují kyslíkem.

Protože je třtinová melasa fantastickým zdrojem železa, mnoho doktorů ji doporučuje těm, kdo trpí anémií nebo podobnou poruchou, zamíchat denně jednu lžíci do horké vody. Tento nápoj je někdy nazýván jako "těhotenský čaj", právě nastávajícím matkám je totiž velmi často doporučován, neboť spadají do rizikové skupiny, pokud jde o nedostatek železa.

3. Zářivé vlasy a zdravá pokožka

Nedostatek železa nebo nízká hladina potřebných živin může vést k bledé a popraskané pokožce. Zároveň má vliv na naše vlasy a nehty. Čtyřicetiletý výzkum prokázal, že mezi nedostatkem železa a padáním vlasů je mnohem větší spojitost, než jsme si doposud uvědomovali. Ve skutečnosti je nedostatek železa jeden z tří hlavních příčin vypadávání vlasů u žen. Nízká hladina železa v těle může dokonce ovlivnit i stav vašich nehtů. Nedostatek způsobuje, že nehet je tenčí a dutější s vystupujícími hrbolky.

Melasa také obsahuje velké množství hořčíku a dalších minerálů. Hořčík bojuje proti akné, ekzému, vráskám a tím přispívá k zdravé pokožce. Zároveň je skvělou prevencí vypadávání vlasů a lámání nehtů. Dlouhodobé užívání melasy může vést k zlepšení kvality vlasů a pokožky, dokonce i obnovování růstu vlasů a nižší pravděpodobnost vzniku šedin.

4. Mírnění projevů PMS

Melasa celá staletí slouží jako přírodní prevence nebo metoda, jak zmírnit PMS, která postihuje tři ze čtyř žen. Pití a léčení se čajem z melasy smíchaným s vlažnou vodou může zmírnit některé symptomy, které pociťujete, jako například bolest na hrudi, nadýmání, zadržování vody, deprese a podrážděnost.

Vysoký obsah tohoto léčiva může nahradit ztráty, ke kterým dojde během menstruace a kalcium má pak ještě významnější účinek. Navíc některé minerály obsažené v melase, jako je hořčík nebo mangan, pomáhají předejít menstruačním křečím.

5. Slabé projímadlo

Třtinová melasa vás díky svému složení a vlastnostem může zbavit potíží jako je střevní zácpa. Magnesium ovlivňuje přirozenou cestou tak, že uvolňuje svaly a vpouští vodu do stolice, což usnadňuje vylučování. I lékaři často doporučují magnesium nejen kvůli zácpě. Rozpusťte denně jednu až dvě polévkové lžíce v teplé vodě a nastartujte tak váš zažívací systém.

6. Pevné kosti

Odhaduje se, že osteoporózou trpí až 1,2 milionů Čechů, proto ještě víc důležité, abychom se starali o zdraví našich kostí. Hořčík a kalcium spolu s vitamínem D, jsou nejdůležitějšími živinami, které podpoří zdraví a pevnost vašich kostí. Protože melasa je skvělým zdrojem kalcia, můžete ji za tímto účelem pravidelně konzumovat. Obsažený hořčík hraje důležitou roli ve zdraví kostí, usnadňuje totiž absorpci a metabolismus kalcia.

7. Méně stresu

Bojujte se stresem a úzkostí tím, že začnete popíjet čaj s melasou. S příjmem vitamínu B6 stoupá hladina serotoninu v mozku. Serotonin je důležitý neurotransmiter, který ovlivňuje mozkové buňky v souvislosti s náladou, sexuální touhou, apetitem, spánkem, pamětí a schopností se učit. Naopak nedostatek serotoninu je spojován s depresemi, úzkostmi, neschopností se ovládat, panikou a problémy se vztekem. Výzkum potvrdil spojitost mezi nedostatkem B6 a depresemi.

Magnesiem se dříve léčily úzkosti, apatie, deprese, bolesti hlavy, pocity nejistoty, podrážděnost, neklid a stres. Navíc pokud pociťujete stres, vyčerpáváte už tak nízkou hladinu magnesia, a o to víc je třeba ho doplňovat konzumací melasy, jste-li pod tlakem a přetažení.

8. Antioxidační a protizánětlivé činidlo

V testech, které srovnávaly obsah antioxidantů ve sladidlech, včetně rafinovaných, jako je cukr, kukuřičný sirup, agáve sirup, třtinový cukr, javorový sirup, hnědý cukr, med a melasa, bylo zjištěno, že třtinová melasa má nejaktivnější antioxidační účinky.

Antioxidanty jsou pro naše zdraví důležité, jelikož nás chrání před poškozením buněk a oxidací organismu. Je známo, že prospívají při léčbě kognitivních poruch, rakoviny, vysoké hladiny cholesterolu, poškození jater a napomáhají bojovat proti předčasnému stárnutí a každému negativnímu účinku, který vás napadne.

Všechno, co bojuje proti oxidaci, lze považovat za protizánětlivé, proto mnoho lidí, kteří trpí na zánětlivé onemocnění jako je revmatoidní artritida, nedají na melasu dopustit. Teoreticky by měla fungovat ke zmírnění symptomů u dalších zánětlivých onemocnění.

9. Snížení krevního tlaku

The American Heart Association potvrzuje, že je důležité zahrnout přírodní zdroje draslíku do jídelníčku u těch, kdo bojují s vysokým krevním tlakem. Draslík totiž snižuje účinky sodíku, který je často zodpovědný za vysoký krevní tlak.

Melasa může být velmi užitečné léčivo, stačí denně užít dvě lžíce, které obsahují 16 % doporučeného příjmu draslíku. Podle výzkumu navíc snižuje tlak i hořčík a kalcium. Výzkum z roku 2009 tvrdí, že lidé, kteří doplňují hořčík, mohou docílit významného snížení systolického i diastolického krevního tlaku.

10. Udržuje rovnováhu cukrů v krvi

Díky vysokému obsahu minerálů, vitamínů a antioxidantů, je melasa skvělou alternativou rafinovaného cukru. Má nižší glykemický index – 55 – proto ji americká diabetologická asociace řadí mezi potraviny s nízkým GI v žebříčku řad do kategorie 55 a méně.

To znamená, že tento sirup je ideální pro ty, kdo chtějí trošku sladit, aniž by museli řešit výkyvy cukru, často spojované s konzumací rafinovaného cukru. Třtinová melasa sice není tolik sladká, jako ostatní alternativy cukru, ale poté, co vyřadíte cukr z vašeho jídelníčku, začnete být náročnější, a oceníte jemnou sladkost přírodních produktů.

Jak melasu konzumovat

Tmavou melasu můžete užívat kdykoliv a hodí se při přípravě sladkých i pikantních jídel. Rozpusťte dvě lžíce melasy v hrnku teplé vody či jiného nápoje. (Někteří lidé ji nezvládají na prázdný žaludek, tak nejdříve vyzkoušejte, jak ji snášíte vy.) Pokud byste rádi melasu přidali do jídla, můžete s ní osladit například ovesnou kaši, omáčky, sušenky, smoothie a další pokrmy, které se běžně sladí cukrem nebo medem.



Autor: Ive

10 pozitivních účinků melasy, které vás přimějí dát si skleničku denně. Třtinová melasa je plná vitamínů a minerálů. Obsahuje vápník, hořčík nebo železo.
Zdravá výživa

 307 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ