Zdraví

13 nejlepších náhrad za klasickou mouku

08.07 2018|Potraviny
13 nejlepších náhrad za klasickou mouku

Klasická mouka je při vaření neodmyslitelnou ingrediencí. Je však užitečné znát i její alternativní verze. Ať už kvůli tomu, že vám klasická mouka došla, nebo potřebujete bezlepkovou či výživnější verzi. Dnes pro vás máme 13 nejlepších náhrad za klasickou mouku, včetně bezlepkových variant.

1. Celozrnná mouka

Pokud chcete zvýšit nutriční hodnotu svého receptu, zvažte použití celozrnné mouky. Zrnko přirozeně obsahuje tři části: jádro, klíček a otruby. Celé zrnko ať už špaldové, pšeničné, případně žitné je přirozeně zdraví prospěšné.

Bílá mouka vzniká rozemletím tzv. obroušení zrna. Je to zrnko zbavené vrchní obalové části, tzv. otrub a klíčku. Bílá mouka je proto značně ochuzena o významnou část vitamínů, minerálních látek, neobsahuje vlákninu, a proto má tendenci lepit se na stěny střev a může způsobovat zácpu.

Celozrnná mouka naopak obsahuje všechny tři složky zrna. Otruby obsahují převážně minerální látky jako například magnézium, zinek, železo a vlákninu. Vláknina pomáhá metabolizovat cukry, cholesterol a napomáhá s vyprazdňování střeva. Díky tomu, že otruby tělo déle tráví, pokrmy z celozrnné mouky zasytí na delší dobu. Proto, když pečeme z celozrnné mouky, stačí nám sníst pár kousků, kdežto z bílé mouky se člověk cítí většinou nedojedený. Klíček obsahuje život a především vitaminy skupiny B, dále A, C, D a E vitamín a trávicí enzymy.

Výzkumy naznačují, že lidé, kteří pravidelně konzumují celá zrna, mají menší pravděpodobnost vývoje srdečních onemocnění, některých druhů rakoviny, cukrovky a dalších infekčních onemocnění. Celozrnnou moukou můžete nahradit bílou mouku, ale mějte na paměti, že má těžší konzistenci. I když je skvělá pro vydatné chleby a vdolky, nemusí být nejlepší volbou pro koláče a jiné lehké pečivo.

2. Špaldová mouka

Špalda je starobylé druh nešlechtěné pšenice. Díky tomu, že tento druh ještě neprošel žádným druhem šlechtění, zachovává si už po staletí vysoký obsah vitamínů, minerálů a vlákniny. Díky velkému množství prospěšných látek má celou řadu pozitivní účinků na náš organismus.

Špaldová mouka podporuje imunitní systém, zlepšuje trávení a zbavuje nepříjemné zácpy, působí proti chudokrevnosti, pomáhá předcházet záchvatům migrény, upravuje krevní tlak, normalizuje hladinu krevní cukru a snižuje vysoký cholesterol. Má schopnost vyživovat klouby, kosti a má vliv na kvalitu vlasů, nehtů a pokožky.

Výzkumy naznačují, že působí jako prevence proti rakovině a kardiovaskulárním onemocněním. Díky obsahu pomalých sacharidů se cukry ze špaldy vstřebávají do našeho těla postupně a nezpůsobují výkyvy krevního cukru. Proto si mohou špaldovou mouku bez obav dopřát i diabetici a lidé v redukci váhy.

Špalda je velmi odolná vůči škůdcům, takže není potřeba ji hnojit. Mouka z ní tak neobsahuje žádné chemikálie. Špaldová mouka obsahuje méně lepku než pšeničná mouka. Někteří celiaci ji snášejí dobře, jiní, s nižší tolerancí lepku, musí i tuto mouku vyřadit ze svého jídelníčku. Pro většinu lidí je velmi dobře stravitelná a neobsahuje žádné trávící obtíže.

3. Amarantová mouka

Amarant je starobylé bezlepkové pseudo zrno. Obsahuje devět esenciálních aminokyselin a je dobrým zdrojem vlákniny, vitamínů a minerálů. Amarant obsahuje flavonoid rutin, který je vhodný při problémech se žílami, aminokyselinu lysin důležitou pro duševní zdraví, draslík, hořčík, zinek, mangan, železo, vápní, vitamíny B, C, E, selen, nenasycené mastné kyseliny, vlákninu a bílkoviny. Těch amarantová zrna obsahují mnohem více než běžné obiloviny. Je dokázané, že amarantová bílkovina přidávaná do tekutých výživ vede ke zlepšení bílkovinové rovnováhy u těžce nemocných lidí v rekonvalescenci a také u osob trpících potravinovými alergiemi, malých dětí a dospělých s celiakií.

Ačkoliv amarant technicky není zrno, amarantová mouka je vhodnou náhražkou za pšeničnou mouku v mnoha receptech. Stejně jako mouky z ostatní zrn je i amarantová mouka hustá a vydatná. Amarantová mouka by se měla při nahrazování vždy zkombinovat s nějakou jinou moukou, aby byl výsledek chuťově a konzistentně vyvážený. Obsah amarantové mouky ve směsi by měl být podle zkušeností maximálně 30procentní. Pokud byste jí do směsi na přípravu nějaké suroviny přidali více, nebo dokonce pekli jen výlučně z ní, výsledek by byl velmi tvrdý. Amarantová mouka je vhodná zejména pro přípravu nekvašených druhů chleba a palačinek.

4. Fazolová mouka

Fazolová mouka je velmi výživná. Je skvělou bezlepkovou náhražkou klasické mouky v některých pečených výrobcích. Fazole jsou dobrým zdrojem vlákniny, bílkovin a různých minerálů. Výzkumy ukazují, že pravidelná konzumace bobů může snížit hladinu cholesterolu. Fazole drží více vlhkosti a obsahují méně škrobu než pšeničná mouka. Černé fazole jsou nejvhodnější pro recepty, keré obsahují kakao, protože jejich tmavá barva bude v konečném produktu vidět.

5. Ovesná mouka

Ovesná mouka je celozrnná alternativa k pšeničné mouce. Oves neobsahuje lepek, ale obsahuje jeho protein avenin, který má některé podobné vlastnosti jako lepek. Výzkumy ale ukazují, že nežádoucí účinky na tuto ovesnou bílkovinu jsou vzácné.

Oves snižuje riziko onemocnění srdce, hladinu cholesterolu, pomáhá diabetikům, snižuje krevní tlak a krásně zasytí. Oves obsahuje vlákninu, mangan, selen, thiamin, fosfor, hořčík, železo, měď, zinek, draslík, folát, riboflavin, niacin, vitamín B6, vápník, vitamín E a K. Ovesnou mouku si můžete udělat i doma. Stačí rozmixovat ovesné vločky v kuchyňském robotu.

6. Quinoa mouka

Quinoa má ve srovnání s ostatními zrny vysoký obsah bílkovin, vápníku a železa. Stejně jako amarant, obsahuje i quinoa děvět esenciálních aminokyselin a je bez lepku. Mouka z quinoy má ořechovou chuť a skvěle se hodí na muffiny nebo chleba. Má tendenci být velmi suchá, když je používána samostatně, proto je lepší ji kombinovat s jiným druhem mouky nebo velmi vlhkými přísadami. Obecně se doporučuje používat maximálně 20 procent mouky z quinoy.

7. Rýžová mouka

Rýžová mouka je bezlepková. Vyrábí se z hnědé nebo bílé rýže. Má neutrální chuť. Rýžová mouka se v porovnání s ostatními moukami výborně tráví. Často se používá jako zahušťovadlo v polévkách a omáčkách. Hodí se do koláčů i knedlíků. Rýžová mouka neabsorbuje tekutiny ani tuky tak rychle jako pšeničná mouka, proto mohou být výsledné produkty příliš mastné nebo mokré. Řešením je péct je trochu déle, aby stihly absorbovat kapalinu.

8. Kokosová mouka

Kokosová mouka je bezlepková. Kokosová mouka se může pochlubit vysokým obsahem vlákniny. Obvykle ji dobře snášejí lidé, které mají více alergií. Vzhledem k vysokému obsahu tuku a nízkému obsahu škrobu se při pečení chová odlišně než ostatní mouky na bázi zrna. Je vysoce absorbentní, takže jí budete muset používat méně, než když používáte pšeničnou mouku. Nejlepších výsledků dosáhnete použitím jedné třetiny šálku kokosové mouky na každý šálek pšeničné mouky.

9. Mandlová mouka

Mandlová mouka je bezlepková. Ocení ji všichni, kdo jsou alergičtí na ořechy. Má vysoký obsah bílkovin, vlákniny, vitamínu E a zdravých tuků. Při pečení se hodí na dorty a zákusky. Obvykle se ji používá 25 procent v kombinaci s jinými bezlepkovými moukami. Vzhledem k vysokému obsahu tuku může rychle zežloutnout, proto je potřeba ji uchovávat v dobře uzavřené nádobě v lednici a spotřebovat do několika měsíců.

10. Hrachová mouka

Hráchová mouka je bohatá na bílkoviny, vlákninu a vápník. Hodí se na pečení chleba nebo pizzy. Ideální je smíchat ji s tapiokovou moukou, kukuřičným škrobem a cizrnovou moukou. Díky tomu získá skvělou konzistenci i výživovou hodnotu. Hrachové mouky používejte zhruba 30 procent, aby nedošlo ke zvýraznění škrobové chuti.

11. Pohanková mouka

Pohanková mouka má silnou, výraznou chuť, proto je dobré ji kombinovat s ostatními bezlepkovými moukami v poměru 1:2-3 (1 díl pohankové mouky a 2-3 díly jiné bezlepkové mouky). Pohanka je nejlepším přírodním zdrojem rutinu.

Obsahuje vápník, fosfor, draslík a hořčík. Je lehce stravitelná a nutričně bohatá. Využití nachází při pečení chleba a koláčů. Při pečení chleba a rohlíků se používá maximálně 1 šálek, což dodá pečivu celozrnnou chuť a texturu. Naopak při pečení jemných cookies nebo koláčů její použijte méně. Vynikající jsou z ní palačinky a lívance. Aby pohanková mouka vydržela dlouho čerstvá, doporučuje se skladovat ji ve vzduchotěsné nádobě na chladném místě.

12. Kukuřičná mouka

Kukuřičná mouka je často mylně zaměňována s kukuřičným škrobem. Zatímco mouka se mele z celého kukuřičného zrna, škrob se získává z části jádra endospermu. Kukuřičná mouka je bohatá na vlákninu, bílkoviny, vitamín B6, hořčík, železo a omega 6 mastné kyseliny.

Podle způsobu zpracování ji dělíme na: hrubou, jemnou nebo velmi jemnou. Kukuřičná mouka tvoří hlavní přísady při pečení mexických tortill nebo při přípravě polenty. V našich končinách se používá při bezlepkové dietě na pečení kukuřičného chleba, při výrobě sušenek, tak bezlepkových těstovin. Pro svou jemně ořechovou chuť je také vynikající na vafle, muffiny a palačinky. S oblibou se používá jako strouhanka při smažených jídlech.

Obecně platí, že jedna čajová lžička kukuřičné mouky nahradí 1 lžíci běžné mouky. Kukuřičnou mouku nekupujte do zásoby. Má tendenci zežloutnout a zhořknout, proto je dobré ji skladovat na chladném místě ve vzduchotěsné nádobě.

13. Sójová mouka

Sójová mouka se vyrábí rozdrcením sójových bobů. Existují tři typy sójové mouky: přírodní, s nízkým obsahem tuku (nízkotučná) a zbavena tuku (odtučněná). Všechny tři varianty, ať už s tukem nebo bez, jsou vždy bohatým zdrojem bílkovin.

Přírodně sójová mouka je bohatá na železo, vápník, fosfor, draslík, hořčík a několik vitamínů skupiny B. Sója jako taková patří mezi luštěniny. Z ostatních luštěnin vyniká vysokou hodnotou tuku a bílkovin. Naopak má nízký obsah sacharidů. Používá se v pekařských a cukrářských výrobcích, mražených dezertech, masných výrobcích a jako náhražka masa ve vegetariánských výrobcích. Svým obsahem bílkovin zvyšuje nutriční hodnotu výrobků. Strukturou je sójová mouka silnější než pšeničná.

Má typicky ořechovou, někdo by řekl fazolovou chuť. Je lepší ji proto používat v kombinaci s jinými moukami, aby se tato chuť zamaskovala. Sójová mouka může být použita na zahuštění polévek či omáček. Ze samotné sójové mouky se těsto velmi těžko vypracovává, protože obsahuje minimální množství škrobu. Při pečení ji můžete použít i jako náhražku vajec. (1 vejce = 1 lžička sójové mouky a 1 polévková lžíce vody). Pokud jí v receptu nahrazujete pšeničnou mouku, doporučuje se: 1 šálek pšeničné mouky = 1 šálek sójové mouky a 1/4 šálku bramborového škrobu. Na vysypání plechu ji nepoužívejte. Má tendenci se připálit a zhořknout.

Autor: Liv

13 nejlepších náhrad za klasickou mouku. Vyzkoušejte bezlepkové a alternativní mouky. Jsou zdravé, výživné a pomáhají lepšímu trávení.
Zdravá výživa

 304 
  Komentáře ( 3 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Jaroslav špína|15.01 2019 11:13
Dobrý den Recep na chia mouku?
Odpovědět
 0 
Káťa|15.01 2019 16:49
DObrý den,
chia mouku koupíte v eshopu se zdravou výživou
Odpovědět
 0 
Jaroslav Špína|15.01 2019 19:51
Dobrý večer děkuji ano víme máme již zakoupeno,ale nedaří se nám najít žádným recepty
Odpovědět
 0