Zdraví

10 účinků slunečnicových semínek na zdraví

29.07 2022|Potraviny
10 účinků slunečnicových semínek na zdraví

Pokud pátráte po zdravém a výživném večerním občerstvením, pak zkuste slunečnicová semínka. Semínka ze slunečnice zaženou hlad a zároveň vám dodají řadu potřebných živin.

Nutriční hodnoty slunečnicových semínek

Slunečnice je jednoletá rostlina, původem z středoamerického regionu. Rostlina slunečnice vytváří šedavé až bílé kuželovité semena s hladkým povrchem. Každá slunečnice obsahuje stovky semen, které obsahují vitamíny A, E a B1, kyselinu listovou a niacin. Asi 100 gramů slunečnicových semen obsahuje okolo 35,17 gramů vitamínu E.

Kromě toho májí také dobré množství mědi, manganu, selenu, hořčíku a fosforu. Součástí jsou také esenciální mastné kyseliny, jako jsou polynenasycené mastné kyseliny, kyselina linolová a kyselina olejová. Slunečnicová semínka jsou dobrým zdrojem bílkovin a aminokyselin, které jsou nezbytné pro dětský růst. 100 gramů semínek dodá tělu 584 kalorií, což je důvod, proč by se měla semena konzumovat s mírou.

1. Bohaté na zdravé tuky

Slunečnicové semínka mají extrémně vysoký obsah tuku a jsou jedním z hlavních zdrojů polynenasycených a mononenasycených mastných kyselin. Oba tyto tuky jsou výborné pro celkové zdraví.

2. Protizánětlivé účinky

Slunečnicová semena jsou vynikajícím zdrojem vitamínu E, antioxidantu rozpustného v tucích. Vitamín E neutralizuje účinky volných radikálů, což zabraňuje poškození tukových struktur a molekul. Protizánětlivé vlastnosti slunečnicových semínek zmírňují příznaky astmatu, osteoartritidy a revmatoidní artritidy.

3. Snižují riziko vzniku rakoviny

Slunečnicová semena posilují imunitní reakce, čímž se snižuje riziko vzniku některých druhů rakoviny. Vitamín E a vysoký obsah vlákniny ve slunečnicových semenech snižuje možnost vzniku rakoviny tlustého střeva. Selen v semínkách opravuje a podporuje syntézu poškozených buněk DNA a zabraňuje proliferaci rakovinných buněk. Zároveň také podporuje autodestrukci abnormálních buněk.

4. Zmírňují cukrovku

Slunečnicová semínka mohou snížit závažnost a četnost návalů horka u žen, které procházejí menopauzou, čímž se snižuje rozvoj diabetických komplikací.

5. Zabraňují kardiovaskulárnímu onemocnění

Slunečnicová semena mohou také zabránit vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Studie ukázaly, že lidé, kteří konzumují dobré množství vitamínu E, mají mnohem nižší riziko úmrtí v důsledku srdečního záchvatu.

Slunečnicová semínka snižují hladinu cholesterolu v krvi. Vitamín E také zabraňuje volným radikálům v oxidaci cholesterolu. Oxidace cholesterolu zahajuje proces aterosklerózy, což může zablokovat tepny a následně způsobit infarkt nebo mozkovou mrtvici.

6. Zklidňují nervy

Slunečnicová semínka jsou známé také tím, že uklidňují nervy a zmírňují stres a migrénu. Hořčík obsažený v slunečnicových semenech vyvažuje vápník, a tím reguluje nervy a svalový tonus. Zabraňuje tomu, aby se vápník dostal do nervových buněk a aktivoval se. To pomáhá udržet nervy uvolněné. Nedostatek hořčíku způsobuje, že se nervové buňky stávají hyperaktivní a způsobují nadměrné křeče.

7. Zdraví kosti

Slunečnicová semena obsahuje minerály jako jsou vápník, měď a hořčík, které zabraňují ztrátě minerální hustoty kostí. Obsahují také vitamín E, který usnadňuje artritické bolesti. Měď obsažena v slunečnicových semenech pomáhá při zesíťování kolagenu a elastinu, které zajišťují pevnost a pružnost kloubů a kostí.

8. Zdraví pokožky

Pravidelná konzumace slunečnicových semínek dodává lesk kůži, bojuje proti UV záření a udržuje pokožku mladistvou a krásnou. Měď v slunečnicových semenech je potřebná k výrobě melaninu, pigmentu, který dává pokožce barvu. Živiny přítomné v slunečnicových semínkách zabraňují zjizvení, vráskám a jemným linkám v kůži. Esenciální mastné kyseliny, jako je kyselina palmitová, olejová a linolová podporují tvorbu kolagenu a elastinu, díky čemuž je pokožka měkká a hladká.

9. Jsou dobrým zdrojem hořčíku

Nedostatek hořčíku může vést k celé řadě zdravotních problémů, které mají vliv na kardiovaskulární, nervový a imunitní systém. Hořčík podporuje správnou funkci svalů a kosterního systému.

Homeopatičtí lékaři hořčík již dlouho používají pro podporu dýchání, srdečního zdraví a snížení napětí při PMS. Hořčík obsažený v slunečnicových semenech také podporuje dobrou náladu. Před více než sto lety byl síran hořečnatý podáván pacientům, kteří trpí depresí. Díky své účinnosti a žádným vedlejším účinkům se semínka stala v tomto směru jasnou volbou. Dnes hořčík hraje důležitou roli v homeopatické léčbě duševního zdraví.

10. Obsahují selen

Slunečnicová semena obsahují základní živinu selen. Studie prokázaly, že selen hraje důležitou roli při antioxidaci a pomáhá snižovat zarudnutí a otok v těle. Rovněž byla prokázána jeho zásadní role v metabolismu hormonů štítné žlázy. Selen má schopnost podporovat opravu DNA u poškozených buněk.Autor: Liv

10 léčivých účinků slunečnicových semínek na zdraví. Slunečnicová semínka a jejich nutriční hodnoty. Podívejte se, co mohou slunečnicová semínka udělat pro vaše zdraví.
Zdravá výživa

 311 
  Komentáře ( 3 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Pepa|27.05 2017 16:19
slunečnicová semínka jsou super k televizi. Ale vždycky jich sežeru celý sáček) kdyby byl kilový, tak klidně i ten
Odpovědět
 11 
Alena|19.01 2018 01:59
:-D
Odpovědět
 1 
tusculum|01.05 2018 16:43
Clanek je bezva. Ale je v nem mnoho gramatickych chyb
Odpovědět
 -4