Zdraví

Kořen pampelišky - 10 užitečných účinků pro zdraví

06.05 2020|Bylinky
Kořen pampelišky - 10 užitečných účinků pro zdraví

Pokud je váš trávník prorostlý pampeliškou, buďte šťastní. Tato žlutě-kvetoucí vytrvalá bylina je sice prokletím pro krásný trávník, ale zato požehnáním pro vaše zdraví. Kořen pampelišky byl po staletí používán jako přírodní lék na celou řadu nemocí, včetně ledvinových, jaterních a žaludečních problémů nebo diabetu.

Kořen, listy i květy pampelišky jsou jedlé a vysoce výživné. Pampeliška je bohatým zdrojem vitamínů A, C, D a B komplexu. Je dokonce bohatá na minerály, jako je zinek, železo, vápník, hořčík a draslík. Skvělé je, že tuto bylinu lze snadno začlenit do každodenní stravy. Mírně hořká chuť listů pampelišky se hodí do salátů, polévek i pečených pokrmů. Kořeny pampelišky můžete pro změnu svařit jako náhražku čaje nebo kávy.

1. Kořen pampelišky pomáhá při hubnutí

Kořen pampelišky je velmi přínosný pro lidi, kteří chtějí zhubnout. Fytochemikálie v pampelišce nabízejí diuretické a laxativní výhody, které pomáhají zvýšit objem a frekvenci močení. To pomáhá zbavit se přebytečné vody v těle. Studie z roku 2009, publikována v časopise Journal of Alternative Medicine prokázala, že extrakt z kořene pampelišky zvyšuje objem močení pět hodin po požití.

Navíc, kořen pampelišky potlačuje chuť k jídlu a podporuje odbourávání tuku a cholesterolu. Má také velmi málo kalorií. Stačí pít čaj z kořene pampelišky 2 až 3 krát denně. Můžete také přidávat čerstvé zelené listy pampelišky do salátů nebo polévek. Není dobré používat tuto rostlinu dlouhodobě. Může také nepříznivě reagovat s některými léky, proto je dobré poradit se před jejím používáním s lékařem.

2. Podporuje zdraví jater

Kořen pampelišky funguje jako silné jaterní tonikum, a proto je považován za velmi efektivní pro zdraví jater. Pomáhá metabolizovat tuk nahromaděný v játrech a podporuje správnou funkci jater. Také zvyšuje průtok žluči a pomáhá při detoxifikaci jater. Studie z různých let ukázaly, že kořen pampelišky příznivě působí proti toxicitě vyvolené paracetamolem, při prevenci a léčbě onemocnění jater způsobených obezitou a proti alkoholem indukovanému oxidačnímu stresu.

3. Má protirakovinné účinky

V nedávné studii bylo zjištěno, že kořen pampelišky má potenciál bojovat s rakovinou. Jeho antioxidační vlastnosti pomáhají tělu vyhnout se poškození buněk před volnými radikály. Kořen pampelišky je účinný při zabíjení různých druhů rakoviny v důsledku své schopnosti bojovat s volnými radikály.

Studie z roku 2011, zveřejněna v Journal of Ethnopharmacology naznačuje, že extrakt z kořene pampelišky obsahuje složky, které dokážou působit proti leukemickým buňkám. Další studie ze stejného roku vyzdvihuje schopnost kořene pampelišky působit jako chemoterapeutika proti agresivní rakovině odolné proti chemii.

4. Reguluje vysoký krevní tlak

Kořen pampelišky je přirozené diuretikum, které zvyšuje močení, a to jako množství, tak i frekvenci. Nadměrné močení pomáhá při uvolňování nadměrného sodíku beze ztráty draslíku. To pomáhá snižovat vysoký krevní tlak. Pampeliška je bohatá na vlákninu a draslík, které pomáhají při regulaci krevního tlaku. Vláknina v pampelišce je také užitečná při snižování cholesterolu, což také pomáhá při snižování krevního tlaku, protože cholesterol je jedním z faktorů, který zvyšuje krevní tlak. Když jsou hladiny krevního tlaku a cholesterolu v krvi pod kontrolou, snižuje se riziko vzniku srdečních onemocnění.5. Kořen pampelišky léčí močové cesty

Kořen pampelišky účinně pomáhá odstraňovat usazeniny toxických látek v ledvinách a močových cestách. Jak již bylo uvedeno výše, kořen pampelišky je velmi účinným diuretikem, které pomáhá zvyšovat objem moči i frekvenci močení. Správný výdej moči pomáhá čistit ledviny. Kromě toho má kořen rostliny dezinfekční účinky, které příznivě působí v močových cestách. To zase pomáhá při snižování a prevenci rizika infekce močových cest. Zároveň to snižuje riziko onemocnění močového měchýře.

6. Pomáhá kontrolovat cukrovku

Pampeliška může pomoci i diabetikům. Stimuluje tvorbu inzulinu z pankreatu, což udržuje hladinu cukru v krvi pod kontrolou. Diuretické vlastnosti kořene pampelišky pomáhají zvýšit močení, které pomáhá při odstraňování přebytečného cukru z těla.

Studie z roku 2001, zveřejněna v Journal of Ethnopharmacology hlásí, že kořen pampelišky pomáhal při snižování hladiny cukru v krvi u diabetických myší. Je však zapotřebí dalšího vědeckého důkazu. Diabetici jsou také náchylnější k onemocněním ledvin a jater a kořen pampelišky pomáhá udržovat zdravé i tyto orgány.

7. Pampeliškový kořen zklidňuje trávící soustavu

Pampeliškové kořeny, listy a květy jsou jedlé a mohou být použity pro zlepšení trávení. Tato bylina působí jako mírné projímadlo podporující trávení, stimuluje chuť k jídlu a vyrovnává přirozené a prospěšné bakterie ve střevech. To může zvýšit uvolňování žaludeční kyseliny a žluči na podporu trávení. Rovněž to zvyšuje tlak v žaludku a uvolňuje svalové svěrače mezi žaludkem a tenkým střevem, což pomáhá při správném trávení potravy. Kromě toho, vysoký obsah vlákniny zabraňuje zácpě.

8. Působí proti otokům a zánětům

Diuretické vlastnosti pampelišky pomáhají metabolizaci nadbytečných tekutin, což je skvělý lék proti otokům a zánětům v těle. Tato bylina je skvělá při léčbě zadržování vody v dolních končetinách. Kořen pampelišky obsahuje draslík, který pomáhá vyrovnávat obsah sodíku v těle. To na přispívá ke snížení otoku a zánětu v důsledku edému nebo zadržování vody. Při boji s otoky vypijte čaj z kořene pampelišky 2-3 krát denně. Čaj z kořene pampelišky pijte tak dlouho, dokud otok nezmizí. Pampelišce se vyhněte, pokud máte problémy se žlučníkem.

9. Kořen pampelišky zlepšuje zdraví kůže

Kořen pampelišky je bohatý na živiny podporující zdraví pokožky a prevenci kožních problémů. Mléčná bílá tekutina, která vytéká z pampelišky, když ji rozříznete, je pro zdraví kůže velmi prospěšná. Míza ze stonku pampelišky je velmi zásadité povahy. Navíc, má baktericidní, insekticidní a fungicidní vlastnosti. Mléčná šťáva z pampelišky může být aplikovaná přímo na kůži. Léčí svědění, pásový opar, ekzémy a další onemocnění kůže.

Studie z roku 2012, publikována v časopise Peptides uvádí, že byly nalezeny tři nové peptidy v květech pampelišky, které mají vysokou antimikrobiální aktivitu proti houbovým i bakteriálním patogenům v laboratorních podmínkách. Kořen pampelišky má vynikající detoxikační, diuretické a antioxidační účinky, které jsou účinné i při léčbě akné.

10. Zlepšuje zdraví kostí

Kořen pampelišky je bohatý na antioxidanty, které pomáhají chránit před poškozením kostí, které přichází s věkem, kdy kosti slábnou a řídnou. Rostlina obsahuje vápník, který je důležitý pro růst a pevnost kostí. Nedostatek vápníku je spojen se slabými kostmi. Pokud budete pít čaj z kořene pampelišky nebo jíst listy této byliny, může se snadno vyhnout slabým kostem i zubnímu kazu. Pampeliška obsahuje i vitamín K, který rovněž hraje důležitou roli ve zdraví kostí. Tento vitamín se podílí na mineralizaci kostí, což snižuje riziko zlomenin, zejména pak u žen po menopauze, které jsou ohroženy rizikem osteoporózy.


Jak připravit čaj z kořene pampelišky:

1. Nasekejte 1-2 lžičky sušeného kořene pampelišky a dejte jej do hrnce.
2. Přidejte 2 šálky vody.
3. Vodu přiveďte k varu a nechte vařit 5-10 minut.
4. Přeceďte a pijte 2-3 krát denně.Autor: Liv

Kořen pampelišky a jeho účinky na zdraví. Čaj z kořene pampelišky. Kořen pampelišky proti rakovině. Účinky kořene pampelišky na kosti, játra, trávení a pokožku
Zdravá výživa

 419 
  Komentáře ( 14 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Lenka|02.05 2020 23:54
Dobrý den, chci se zeptat, zda se musí dělat čaj pouze ze sušeného pampeliškového kořene, nemůže být čerstvý? Děkuji za odpověď. L.
Odpovědět
 15 
Liv|03.05 2020 21:37
Dobrý den,

je možné použít i čerstvý kořen.
Odpovědět
 8 
Tatana|17.01 2021 13:16
Dobry den,
Da se delat i z cerstveho ma dokonce vetsi silu. Casto pouzivam celou cerstvou rostlinku - koren a listy.
S pozdravem,
Tatana
Odpovědět
 0 
Martin|10.05 2020 07:10
DOBRÝ DEN, DLE BODU 1 POTLAČUJE CHUŤ K JÍDLU A DLE BODU 7 STIMULUJE CHUŤ K JÍDLU ... KDE SE VLOUDILA CHYBIČKA?
Odpovědět
 9 
Aneta|30.08 2020 16:54
Možná jen reguluje chuť k jídlu :-.
Odpovědět
 0 
púpava|19.03 2021 14:47
Dobrý den,
bude mít obdobný účinek i když sušený kořen pampelišky, trochu nadrcený přes den občas požvýkávám a přes to si popíjím čaj jakýkoliv?
děkuji předem za zpětnou vazbu.

PS Nemám problém s hořkou chuti a vyhovuje mi to v práci takhle
Odpovědět
 2 
Lucie|22.03 2021 14:38
Dobrý den, ano žvýkání kořene je určitě také způsob, jak využít benefitů pampeliškového kořene.
Odpovědět
 1 
Václava|13.05 2021 11:33
Prosím o radu jak používat čaj z kořene pampelišky jeden rádi kořen jen nechat vyluhovat jíní převařit a co je správné.Děkuji Vanda
Odpovědět
 2 
Lucie|13.05 2021 14:21
Doporučujeme kořen pampelišky přelít vroucí vodou a nechat louhovat 10 minut.
Odpovědět
 1 
Václava|13.05 2021 14:43
Děkuji
Odpovědět
 0 
renáta|25.10 2021 10:22
Jak dlouho lze čaj popíjet aby neublížil.Je doporučená nějaká přestávka?
Odpovědět
 5 
Lenka|03.01 2022 13:27
Ja pridavam hrstku suseneho drceneho korene do ranni ovesne kase,nevadi to takhle?
Odpovědět
 0 
Lucie|13.01 2023 11:53
Dobrý den, mám po 2 operacích kolene a trpím na srůsty - takže mám zas koleno plné srůstů. Nejenže, každý krok bolí, ale hlavně koleno je skoro neohebné, prostě každá skulinka kloubu je zarostlá. Prý se s tím nedá nic dělat:. už mě to trápí přes 2 roky, bojuji, cvičím...ale koleno bolí více a více. Chtěla bych zkusit nějakou alternativu bylinkami - napadla mě pampeliška, ale nerozumím tomu. Jsem poměrně mladá, aktivní a toto mě totálně ničí život. Prosím poraďte jakou třeba bylinu, obklady nevím....jak se srůstů v koleni zbavit. děkuji a s pozdravem L.Pilátová
Odpovědět
 0 
Svatava|23.05 2024 23:01
Dobrý večer, prosím o radu. Užívám léky po mozkové mrtvici./ predaxa,nebilet,sortis a prestarium / můžu pít čaj s kořene pampelišky pro očistu organismu? Děkuji Svatava.
Odpovědět
 0 
  Komentáře ( 14 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ