Zdraví

10 překvapujících léčivých účinků pecky z avokáda

04.08 2021|Potraviny
10 překvapujících léčivých účinků pecky z avokáda

Avokádo je super potravina, která má své příznivce po celém světě. Málokdo z nich však ví, že poživatelná je nejen zelená dužina, ale i pecka avokáda, která má celou řadu léčivých účinků. Pecka avokáda obsahuje dokonce více antioxidantů a vlákniny, než dužnina.

Předtím, než se do semen, které mají hořkou a svíravou chuť pustíte, odstraňte z nich jemnou vrstvu hnědé kůže, která je pokrývá. Poté je rozmixujte nebo rozemelte na prášek za použití mlýnku na kávová zrna nebo vysoce výkonného mixéru. Prášek z avokádových pecek můžete použít jako ozdobu do salátů, polévek, dušených pokrmů nebo jej jednoduše přidat do smoothie. Zdravotních a kosmetických výhod avokádových pecek je tolik, že určitě nebudete dvakrát přemýšlet, než je znovu vyhodíte.

1. Posiluje imunitu

Pecky z avokáda mají silné antioxidační vlastnosti. Ve skutečnosti obsahují semena avokáda více než 70 % z antioxidantů, které se připočítávají celému plodu. Antioxidanty udržují volné radikály v šachu, což posiluje imunitní systém a ochraňuje tělo před bakteriálními, virovými a plísňovými infekcemi. Výše uvedené potvrdila studie z roku 2004, provedena na National University of Singapure. Pokud tedy chcete posílit svůj imunitní systém, rozhodně pecky z avokáda nevyhazujte a konzumujte je, kde je to jen možné.

2. Snižuje vysoký cholesterol

Je známou skutečností, že dužnina z avokáda je dobrým zdrojem mononenasycených tuků, které mohou přispět ke snížení vysoké hladiny lipoproteinů s nízkou hustotou (špatný cholesterol) a zvýšení lipoproteinu s vysokou hustotou (dobrý cholesterol.). Pecky z avokáda dokáží velmi účinně snižovat hladinu cholesterolu. Obsahují výživný olej, bohatý na antioxidanty, který má schopnost snižovat vysokou hladinu cholesterolu v krvi.

Studie z roku 2008, publikovaná v Current Atherosclerosis Reports zdůrazňuje pozitivní účinky rozpustné vlákniny na špatný cholesterol, která snižuje riziko ischemické choroby srdeční a dalších kardiovaskulárních chorob. Studie z roku 2013 zveřejněna v časopise Curren Pharmaceutical Design připomíná, že pecky avokáda jsou dobrých zdrojem biologicky aktivních fytochemikálií, které mohou pomoci snížit vysokou hladinu cholesterolu a vysoký krevní tlak a zároveň posílit imunitní systém.

3. Bojuje s rakovinou

Avokádová semena mají také vlastnosti, které dokáží potlačit rakovinné bujení. Obsahují flavonoly, třídu flavonoidů, které obsahují sloučeniny, jako kvercetin, kamferolem a myricetin, které pracují jak výkonné antioxidanty, aby napomohly prevenci a snížení nádorového bujení.

Navíc, zdravý tuk v avokádových semenech může zničit kmenové buňky leukémie, aniž by zasáhl zdravé buňky. Studie z roku 2013, publikována v časopise Pharmaceutical Biology zjistila, že extrakt z plodů avokáda a semen způsobil sebedestrukci leukémických buněk.

4. Podporuje hubnutí

Pecky avokáda bohaté na antioxidanty pomáhají při spalování tuků, což podporuje hubnutí. Rozpustná vláknina v nich obsažena snižuje chuť k jídlu a poskytuje na několik hodin pocit plnosti, což zabrání zbytečnému přejídání.

Kromě toho, pecka avokáda obsahuje vápník, hořčík a draslík, které podporují celkový zdravotní stav. Vyzkoušejte koktejl na hubnutí z 1/2 semene avokáda (v prášku), 1 zeleného jablka, šťávy z jednoho citronu, 1/2 banánu, 1/2 šálku špenátu a lžíce zázvoru.

5. Snižuje zánět

Antioxidanty, jako jsou katechiny a prokyanidy v semenech z avokáda pomáhají snižovat bolest, otoky a ztuhlost v důsledku zánětu. Semena z avokáda mají i silné protizánětlivé vlastnosti. To znamená, že semena jsou prospěšné při snížování zánětlivých onemocnění v těle, k nimž patří akné, astma, zánět vedlejších nosních dutin, aterosklerózy, celiakie, senná rýma, zánětlivé onemocnění střev, ulcerózní kolitida, Crohnova nemoc, revmatoidní artritida, intersticiální cysticida a dokonce rakovina.

Jezte 1 až 2 polévkové lžíce avokádových semen v prášku denně. Můžete dokonce užívat avokádový olej ze semen a masírovat si jim bolavé klouby a svaly.

6. Snižuje vysoký krevní tlak

Lidé, kteří trpí vysokým krevním tlakem nebo hypertenzí by už neměli vyhodit ani jednu jedinou pecku z avokáda. Avokádová pecka má velmi vysoký obsah draslíku, který pomáhá uvolnit napětí cév a tepen, a tím snižuje vysoký krevní tlak. Draslík také snižuje účinek sodíku, což zase reguluje krevní tlak.

Studie z roku 2005 uvádí, že zvýšený příjem potravin bohatých na draslík má stejný účinek na snižování krevního tlaku jako chlorid draselný. Když je váš tlak na optimální úrovni, tak to nepřímo snižuje riziko srdečních onemocněních a mrtvice.

7. Zlepšuje žaludeční a střevní problémy

Antioxidanty a vláknina, která se nachází v avokádových peckách, jsou skvělé pro náš trávicí systém. Semena avokáda obsahují více rozpustné vlákniny než dužnina. Prášek z avokádových pecek může pomoci předcházet zácpě nebo od ní ulevit přirozenou cestou. Je vhodný i pro žaludeční vředy, průjmy a další zažívací potíže. Prášek z avokádové pecky může zajistit také řádné fungování slinivky, jater a žlučníku.

8. Zpoždění procesu stárnutí

Pecky z avokáda dokáží dokonce zpomalit proces stárnutí. Účinné antioxidanty v nich obsažené bojují s volnými radikály, které způsobují obrovské škody na zdravých kožních buňkách. Volné radikály urychlují stárnutí kůže a podporují tvorbu vrásek, stařeckých skvrn, poškození sluncem, jemné linky a povislou kůži. Olej z avokádových semen zvyšuje množství kolagenu v kůži, což je důležité pro mladistvou, pevnou a hladkou kůži. Použijte avokádový olej k masáži těla, abyste urychlili růst nové generace buněk a podpořili krevní oběh v těle. To pomůže zvrátit stárnutí.

9. Slouží jako exfoliant kůže

Prášek z avokádové pecky funguje také jako přirozený exfoliant kůže. Pomáhá při odstraňování odumřelých kožních buněk, nadměrného mazu a dalších nečistot pokožky. Díky nahromaděným odumřelým kožním buňkám vypadá vaše pleť starší a má větší tendence k tvorbě akné, a tím i k ucpávání pórů. Antioxidanty v prášku z avokádových semen vám mohou pomoci vylepšit a vyživit suchou a poškozenou kůži a dát ji neuvěřitelný jas.

Smíchejte 1 polévkovou lžíci prášku z avokádových pecek s lžičkou olivového oleje a medu. Tuto směs jemně vmasírujte do těla. Počkejte 15 minut a pak smyjte. Používejte jednou až dvakrát týdně.

10. Dodává vlasům lesk

Pecka z avokáda se dá výborně využít k výrobě vlastního šamponu. Domácí šampon bude bez toxických látek a zajistí, že vaše vlasy budou husté, měkké, méně šedé a krásně lesklé. Omyjte a osušte 3-4 pecky z avokáda. Nastrouhejte je pomocí struhadla. Do nastrouhaných semen přidejte 6 šálků vody a přiveďte je k varu. Vařte 20-30 minut. Nechte vychladnout. Nalijte tuto směs do láhve od šamponu, přidejte 1/4 bylinného šamponu a používejte. Pokožku hlavy si můžete masírovat také avokádovým olejem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Avokádo a zdraví: 12 důvodů proč jíst avokádo pravidelně

Autor: Jana Divinová

10 překvapujících léčivých účinků pecky z avokáda. Pecka z avokáda obsahuje dokonce více antioxidantů a vlákniny, než dužnina. Pecka z avokáda zdraví
Zdravá výživa

 325 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ