Zdraví

10 léčivých účinků kiwi

08.07 2018|Potraviny
10 léčivých účinků kiwi

Kiwi je chutné a zelené ovoce s černými semínky a krémově bílým středem. Má mírně sladkou a zároveň štiplavou chuť. Tropické kiwi je bohaté na živiny. Je výborným zdrojem vitamínu C, A, E a K. Kromě vitamínů se může pochlubit dobrým množstvím draslíku, vápníku, hořčíku a fosforu. Jako bonus kiwi nabízí velké množství dietní vlákniny, nízký obsah karbohydrátů a kalorií. Podívejte se s námi, jaké benefity nabízí kiwi vašemu zdraví.

1. Pomáhá léčit astma

Kiwi poskytuje úlevu od příznaků astmatu, jako je pískání a kašel. Astma pomáhají léčit vitamín C a antioxidanty v kiwi obsažené. Vitamín C se podílí na metabolismu histaminu a prostaglandinu, které se podílejí na zúžení průdušek při alergii. To zabraňuje astmatickým záchvatům.

Studie z roku 2000, publikována v magazínu Thorax, analyzovala účinek citrusů a kiwi u více než 18 tisíc dětí ve věku od 6 do 7 let, které žily ve střední a severní Itálii. Vědci dospěli k závěru, že ty děti, které jedly nejvíce citrusů a kiwi (5 až 7 porcí týdně), měly o 44 procent menší výskyt astmatu. Také u nich došlo ke značnému snížení nočního kašlání, chronického kašle a výtoku z nosu.

2. Podporuje trávení

Ti, kteří mají problémy s trávením, by se měli snažit jíst více kiwi. Toto ovoce obsahuje spoustu vlákniny, která je pro trávení velmi přínosná. Trávení napomáhá také proteolytický enzym nazvaný aktinidin, který pomáhá rozbít bílkoviny.

Studie z roku 2010, publikována v časopise Journal Of Agricultural and Food Chemistry uvádí, že za simulovaných žaludečních podmínek extrakt z kiwi obsahující aktinidin zlepšoval trávení některých potravinových bílkovin. Výsledky potvrdila studie z roku 2013, která byla zveřejněna v časopise Advances in Food and Nutrition Research. Extrakt z kiwi může pomoci při trávení některých bílkovin přítomných v potravinách, zejména v jogurtu, sýru, rybách a syrových vejcích.

3. Řídí hladinu cukru v krvi

Kiwi mohou konzumovat i lidé, kteří mají diabetes typu 1 nebo 2. Jeho glykemický index se pohybuje od 47 do 58, takže drasticky nezvýší hladinu cukru v krvi. Díky vysokému obsahu vlákniny a nízkému obsahu sacharidů pomáhá kiwi při regulaci hladiny cukru v krvi a při snižování hladiny cholesterolu. Také pomáhá léčit komplikace spojené s diabetem, jako jsou neuropatické diabetické vředy na nohou.

Studie z roku 2014, publikovaná v časopise Journal Of Research In Medical Sciences uvádí, že přírodní sloučeniny v kiwi, včetně enzymů rozpouštějících bílkoviny, pomáhají zlepšit různé aspekty při procesu hojení ran. Právě na základě těchto výhod vědci došli k závěru, že kiwi pomáhá při léčbě neuropatických diabetických vředů na nohou. Diabetici by měli jíst jedno kiwi denně, aby pomohli kontrolovat hladinu glukózu v krvi a měli zdravou alternativu k občerstvení s vysokým obsahem tuku a cukru.

4. Zlepšuje spánek

Lidé, kteří mají potíže se zdravým spánek, mohou problém vyřešit konzumací několika kiwi denně. Kiwi obsahuje mnoho užitečných sloučenin, jako jsou antioxidanty a serotonin, které mohou být přínosné při léčbě poruch spánku.

Ve studii z roku 2011, publikované v časopise Asia Pacific Journal Of Clinical Nutrition, vědci analyzovali vliv kiwi na kvalitu spánku u dospělých s poruchami spánku. Zjistili, že konzumace kiwi může zlepšit nástup, trvání a účinnost spánku u dospělých jedinců se samovolnými poruchami spánku. Je však zapotřebí dalších výzkumů. Pokud si chcete vychutnat kvalitní spánek, zkuste sníst dvě kiwi hodinu před spaním.

5. Podporuje kardiovaskulární zdraví

Kiwi je nabité vitamíny C a E, polyfenoly a draslíkem. Všechny tyto živiny podporují zdraví srdce. Antioxidanty, jako jsou vitamíny C a E, pomáhají odstraňovat volné radikály z krve a pomáhají předcházet poškození buněk spojených s kardiovaskulárními chorobami, jako je ateroskleróza. Kiwi pomáhá snížit riziko vzniku krevních sraženin a na rozdíl od aspirinu nemá škodlivé vedlejší účinky.

Podle studie z roku 2004 příjem dvou až tří kiwi denně během 28 dní pomohl snížit odezvu shlukování krevních destiček na kolagen o 18 procent. Kromě toho, konzumace kiwi snížila hladiny triglyceridů v krvi o 15 procent. Vláknina a draslík v kiwi podporují zdraví srdce tím, že snižují riziko úmrtí v důsledku ischemické choroby srdeční.

6. Posiluje imunitní systém

Vysoký obsahu vitamínu C v kiwi může pomoci posílit imunitu. Podle studie z roku 2008, publikované v Journal Of The American College Of Nutrition, tělo skutečně absorbuje antioxidanty mnohem účinněji z kiwi než z jiných plodů bohatých na antioxidanty, jako jsou jahody nebo granátová jablka.

Studie z roku 2013, publikovaná v časopise Canadian Journal of Physiology and Pharmacology, uvádí, že jako bohatý zdroj antioxidantů může kiwi chránit tělo před endogenním oxidačním poškozením, podporovat imunitní funkci a snížit výskyt a závažnost onemocnění podobného chřipce. Kiwi také obsahuje vitamín E, který pomáhá zvýšit počet T-buněk v těle, což také přispívá k silnější imunitě.

7. Zlepšuje zdraví očí

Kiwi je prospěšné pro zrak, protože obsahuje sloučeniny podporující zrak, které jsou známé jako lutein a zeaxantin. Lutein je karotenoid, který se koncentruje v oku ve žluté skvrně na sítnici a rozhodující měrou přispívá k posilování obranného systému oka. Jeho nedostatek může způsobit makulární degeneraci (nemoc, při které dochází k postupné ztrátě zraku).

Zeaxantin je karotenoid; z rostlin derivovaný žlutý pigment s vysokou antioxidační aktivitou. Zeaxantin podporuje zdraví očí a křišťálově čistý zrak. Je prevencí vzniku věkem podmíněné makulární degenerace. Bylo prokázáno, že zlepšuje vidění u pacientů s onemocněním makuly. Kromě toho je kiwi bohatý na vitamín C, který pomáhá při prevenci šedého zákalu. Také obsahuje vitamín A, který chrání rohovku.

8. Bojuje proti akné

Kiwi je prospěšné při léčbě akné. Má protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají bojovat s akné a odstraňují jeho příznaky, jako je bolest a zánět. Pomáhá také vyčistit kožní póry, aby se zabránilo jeho rozšiřování. Vitamín E pak pomáhá zmenšit jizvu po akné.

Čisté kiwi můžete aplikovat na pleť jako masku každý den. Jako preventivní opatření si můžete vyrobit masku z jednoho kiwi, jedné polévkové lžíce citronové šťávy a medu. Aplikujte na obličej a nechte působit 15 minut. Poté umyjte. Používejte jednou týdně.

9. Omlazuje pokožku

Kiwi je bohatým zdrojem vitamínu C, který pomáhá regeneraci kožních buněk a produkci kolagenu v kůži. To pomáhá udržovat pokožku pevnou, pružnou a hydratovanou. Z kiwi si můžete připravit masku. Smíchejte dužinu kiwi a banánu s jednou polévkovou lžící bílého jogurtu. Aplikujte na tvář a nechte působit 20 až 30 minut. Poté opatrně setřete žínkou namočenou v teplé vodě. Opláchněte vlažnou vodou a nechte pokožku vyschnout. Masku používejte jednou týdně.

10. Léčí popraskané rty

Kiwi funguje jako účinný přírodní exfoliant pro suché a popraskané rty. Pomáhá odstranit mrtvé kožní buňky. Navíc, vitamín C a polyfenoly pomáhají vyživovat popraskané rty a zesvětlit tmavé rty. Smíchejte jednu polévkovou lžíci kiwi s čajovou lžičkou cukru a lžící olivového oleje. Dobře promíchejte a aplikujte na rty. Nechte působit a poté opláchněte vlažnou vodou. Následně aplikujte hydratační balzám na rty. Používejte jednou až dvakrát týdně.

Autor: liv

10 léčivých účinků kiwi. Kiwi je tropické ovoce s mnoha léčivými účinky na lidské zdraví. kiwi pomáhá lépe trávit, zlepšuje spánek i zdraví očí.
Zdravá výživa

 314 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ