Zdraví

Maca peruánská - zázrak z And, který léčí neplodnost i depresi

03.12 2019|Potraviny
Maca peruánská - zázrak z And, který léčí neplodnost i depresi

Kořen Maca, někdy známý také jako "peruánský ženšen" nebo Maca peruánská, je prastarým zdrojem potravy i bylinnou medicínou z andských hor v Peru, který je bohatý na živiny, vitamíny, minerály, mastné kyseliny, aminokyseliny a steroly.

Podle starověké i moderní peruánské bylinné medicíny se kořen Maca používá k léčbě chudokrevnosti, menstruačních poruch, příznaků menopauzy, tuberkulózy, rakoviny žaludku, ke zvýšení energie, vytrvalosti, ke zlepšení paměti a imunitní funkce či snížení stresu. Maca se používá také jako projímadlo, afrodiziakum, k nápravě erektilní dysfunkce, zvýšení plodnosti, jako přírodní hormonální substituce a jako přírodní alternativa k anabolickým steroidům. Existuje 13 variací tohoto kořene. Liší se barvou kořene. Různé barvy Maca mohou vyvolat různé biologické účinky.

Složení kořene Maca

Maca kořen obsahuje 10 % vody, 59 % sacharidů, 10 až 14 % bílkovin, 8,5 % vlákniny a 2,2 % tuku. 1 lžíce prášku z kořene Maca obsahuje 20 kalorií, 4 gramy sacharidů, 1 gram bílkovin a žádný tuk.

Kořen Maca je bohatý na vápník, draslík, železo a jód. Obsahuje také měď, mangan, zinek, vitamín C, riboflavin (vitamín B2) a thiamin (vitamín B1). Maca kořen obsahuje 20 různých mastných kyselin, včetně kyseliny linolenové, palmitové a olejové a 19 aminokyselin.

Zdravotní přínosy Maca


1. Zvyšuje sexuální touhu a funkci

Maca zvyšuje chuť na pohlavní styk, libido, podporuje plodnost a často se využívá jako podpůrný prostředek při neplodnosti. Už staří Inkové dávali malým holčičkám ze svého kmene vždy lžičku kořene Maca, aby byly v dospělosti dostatečně silné a plodné a rozšířily tak kmen o další generaci.

Účinky kořene Maca dokládají i četné studie. Ve studii 57 zdravých mužů zvýšilo užívání kořene Maca jejich sexuální touhu. Ve studii 20 mužů a žen bylo zjištěno, že užívání Maca po dobu 12 týdnů zlepšilo sexuální dysfunkci vyvolanou antidepresivy a zvýšilo frekvenci pohlavních styku. Tyto účinky byly silnější pokud dotyční konzumovali 3 gramy Maca denně. Studie 50 mužů ukázala, že kořen zvýšil jejich erektilní funkci a sexuální pohodu. Jiná studie dokázala, že šest týdnů užívaní Maca snížilo sexuální dysfunkci žen po menopauze.

Černý kořen Maca zvyšuje počet spermií, jejich objem, pohyblivost i kvalitu. Pomáhá také zmenšit zvětšenou prostatu. Další studie prokázala, že Maca peruánská je vhodná také pro zesílení plodnosti u žen, kvůli její schopnosti zvyšovat luteinizační hormon v hypofýze. Tento hormon je spojen s plodností. Nejlepší volbou je červená Maca.

2. Maca snižuje úzkost a depresi

Kořen Maca je známý pro svoji schopnost zredukovat pocity beznaděje provázející depresi. V něm obsažený fytoestrogen hraje velkou roli při vyrovnávání hormonálních hladin. Maca peruánská je známá také tím, že tělu dodává energii, a tak bojuje s letargií a nedostatkem energie, které patří mezi další příznaky deprese. Prokázaly to studie na potkanech i lidech. U 43 žen po menopauze, které používaly Maca prášek po dobu 6 týdnu, se výrazně snížily symptomy úzkosti a deprese. Maca rovněž dokáže zlepšit náladu.

3. Zvyšuje hladinu energie a zlepšuje kvalitu života

Kořen Maca je skvělým zdrojem energie pro lidi i zvířata. Jedna ze studií zjistila, že černý a červený kořen Maca zvýšil energetickou hladinu všech 197 sledovaných dospělých. Skvělé výsledky byly zaznamenány i ve studii dospělých žijících ve vysoké nadmořské výšce. Účinky “peruánského ženšenu” ocení i sportovci a lidé, kteří se snaží zhubnout a udržet si svalovou hmotu.

4. Zlepšuje symptomy osteoartrózy a hustotu kostí

Udržování hustoty v kostech je častým problémem pro mnohé ženy, zejména kvůli zralému věku. U studií vlivu kořene Maca na příznaky menopauzy se zjistilo, že se zvyšuje důležitý ukazatel spojený s hustotou kostí. Užívání červené nebo černé Macy by mohlo pomoci ženám, které mají rodinnou anamnézu osteoporózy nebo těm, které chtějí jednoduše udržet své kosti zdravé a silné.

Maca obsahuje 83 % sloučeniny reparagen, která zmírňuje bolest a zlepšuje fyzickou funkci. Ukázala to studie, která sledovala 95 pacientů s osteoartritidou. U potkanů Maca kořen zabránil úbytku kostní hmoty v důsledku snížených hladin estrogenu. Kořen má velmi dobrý vliv na zrychlení hojení zlomenin kostí u starších lidí, protože obsahuje organický, snadno vstřebatelný vápník, hořčík a další potřebné prvky v optimální kombinaci. Zabraňuje tak odvápňování kostí u všech generací.

5. Zmírňuje příznaky menopauzy

Jedním z nejjednodušších řešení jak alespoň z části předejít příznakům menopauzy, je užívání přírodního zlata v podobě rostliny Maca. Maca peruánská se řadí mezi superpotraviny, která má vědecky dokázané léčebné účinky v gynekologickém oboru. Je unikátní tím, že umí dostat do rovnováhy steroidní hormony jako je testosteron, progesteron a estrogen. Z těchto důvodů se Maca používá jako účinný prostředek k oddálení hormonálních změn, které přicházejí se stárnutím. Obecně má velmi dobrý vliv na celý endokrinní systém. Dokazuje to například studie na 124 ženách po menopauze, kterým pomohla zmírnit symptomy menopauzy, jako je podrážděnost, nepohodlí z návalů horka a noční pocení.

6. Snižuje zánět a oxidační stres

Černý kořen Maca snížil markery oxidativního stresu u myší. Studie na 50 dospělých lidech, kteří pravidelně konzumovali Maca, ukázala, že mají nižší míru zánětu než ti, kteří kořen nekonzumovali.

7. Udržujte hladinu cholesterolu pod kontrolou

Vysoká hladina cholesterolu je jednou z příčin obezity. Steroly nacházející se v kořeni pomáhají udržet hladinu špatného cholesterolu pod kontrolou, což je základním předpokladem pro hubnutí.

10. Snižuje hladinu cukru v krvi

Zvyšováním úrovně tolerance glukózy buněk v těle udržuje kořen Maca hladinu cukru v krvi pod kontrolou. To zase zabraňuje ukládání nežádoucího tuku a tudíž obezitě.

11. Zlepšuje kognitivní funkci

Mastné kyseliny v kořenu Maca zlepšují mozkové funkce, které jsou zodpovědné za stabilizaci analytických schopností, kognitivní funkce a racionální myšlení. Studie na myších dospěla k závěru, že černý kořen Maca zlepšil učení u myší. Zároveň myši chránil proti poškození paměti.

Vedlejší účinky kořene Maca

Obyvatelé And konzumují až 100 gramů Maca denně bez vedlejších účinků. Domorodci však doporučují konzumovat pouze dehydrovaný nebo vařený kořen, protože syrový může způsobit zdravotní problémy. V klinických studiích kořene Maca jsou dobře tolerovány až 3 gramy kořene za den. Vyšší množství může mít negativní vliv na zdraví. Maca také obsahuje sloučeninu, která může mutovat DNA. Mezi nežádoucí účinky hlášené uživateli Maca kořene patří změna menstruačního cyklu, žaludeční křeče nebo nespavost.

Dávkování kořene Maca

Kořen Maca je dostupný jako prášek, pilulka, tobolka, mouka, tekutina nebo extrakt. Nejčastěji se prodává jako prášek nebo kapsle, která obsahuje prášek. Maca je široce dostupný ve dvou formách - dehydratovaný (často uváděný jako "surový" nebo "sušený") nebo jako želatinovaný prášek. Surový prášek si zachovává většinu živin, ale může být obtížné jej strávit kvůli obsahu vlákniny. Želatinovaný prášek se vaří, aby se vláknina odstranila a ulehčilo to trávení. Při tomto procesu se ale ztratí některé živiny. Ve většině studií se uvádí, že optimální množství Maca kořene je 1,5 až 3 gramy denně.

Autor: Liv

Maca peruánská - zázrak z And, který léčí neplodnost i depresi. Kořen Maca pomáhá při neplodnosti i snížené plodnosti mužů i žen
Zdravá výživa

 302 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
púpava|02.04 2021 09:13
Užívám cca něco málo přes měsíc. Včera jsem si dala šampus, dvě skleničky s více jsem nemohla. Přišlo mi strašně zle, bolest hlavy, nevolnost, děs-běs. Tak nevím, ale nikde jsem se nedočetla o kontraindikaci maca versus alkohol. Počkám raději až macu doužívám, už to nerisknu. Máte někdo podobnou zkušenost?
Odpovědět
 -1