Zdraví

Para ořechy jsou zdravou superpotravinou, ale je tu „ALE"!

06.04 2020|Potraviny
Para ořechy jsou zdravou superpotravinou, ale je tu „ALE"!

Para ořechy jsou semeny juvie ztepilé, stromu pocházejícího z Brazílie a jejich amazonských deštných pralesů, Peru a Bolívie. Také jsou nazývány jako brazilské ořechy. Para ořechy jsou vysoce nutriční potravinou bohaté na spoustu vitamínů, minerálů i stopových prvků. Přesto, že jsou zdravé, neměli bychom to s jejich konzumací přehánět. Proč?

Významným prvkem je stopový prvek, selen, který je právě v para ořeších zastoupen v hojném množství. Maximální doporučená denní dávka selenu se pohybuje u mužů i žen okolo 70 mikrogramů. Jeden para ořech přitom může dosahovat až 96 mikrogramům nutriční hodnoty selenu. Obecně tedy odborníci doporučují, aby se denní doporučené dávky tohoto stopového prvku příliš nepřesahovaly. Ideální množství denní dávky těchto ořechů se tedy pohybuje kolem 2, maximálně 3 kusů. Musíme ovšem vzít v potaz to, že tato vitamínová bomba není to jediné, co zkonzumujeme. Během dne si určitě dopřejeme další pokrmy s obsahem selenu. Patří zde třeba maso, vejce, ryby.

Jaké jsou přínosy para ořechů pro naše zdraví?


1. Para ořechy jsou plné živin

Z vitaminů obsahují A, B1, B2, B3, B6, B9, D a E. Mimo jiné jsou bohaté na magnézium, mangan, měď, selen, fosfor, zinek, draslík, sodík a železo.

2. Jsou bohaté na selen

Jak už jsme si zmínili, ve velkém množství může selen v těle působit toxicky. S dávkou tohoto stopového prvku tedy není radno to přehánět. Avšak… Selen je pro lidský organismus velikým přínosem a bez něho fungovat správně nebude. Ovlivňuje především zdraví štítné žlázy, správné funkce imunitního systému nebo podporuje správné buněčné dělení. Dále údajně pomáhá léčit neplodnost, zlepšit průběh onkologické léčby, je nezbytný pro srdeční zdraví a zlepšuje náladu.

3. Zlepšuje fungování štítné žlázy

Správné fungování štítné žlázy je pro organismus velice důležité. Ta má totiž na starosti hormonální pochody v našem těle. Pokud je funkce štítné žlázy narušena, může se objevit hypotyreóza (zpomalená funkce) nebo hypertyreóza (zrychlená funkce).

Ve zkratce štítná žláza ovlivňuje termoregulaci, růst a rychlost metabolismu. Selen je nezbytný pro tvorbu trijodthyroninu a proteinů, které štítnou žlázu chrání. Nízké hodnoty selenu mohou vést k hypotyreóze, rakovině štítné žlázy nebo jejím autoimunitním onemocněním. Para ořechy tedy mohou vést ke zlepšení funkce, boji proti zánětům i autoimunitním onemocněním štítné žlázy.

4. Pomáhají v boji se záněty a oxidačním stresem

Díky selenu, vitamínu E a fenolovým antioxidantům, na které jsou para ořechy bohaté, naše tělo dokáže bojovat proti volným radikálům. Tyto antioxidanty nás ochrání před oxidativním stresem buněk. Následkem působení volných radikálů je poškození buněk a vznikají tak onemocnění, například diabetes mellitus 2. typu, problémy s vysokým tlakem či cholesterolem. Některé výzkumy poukazují, že při podávání brazilských ořechů nemocným pacientům, se hladiny zánětlivých proteinů v krevních odběrech podstatně snížily.

5. Účinkují na zdravé fungování kardiovaskulárního systému

Brazilské ořechy dominují obsahem zdravých tuků, převážně polynenasycených mastných kyselin. Tyto zdravé tuky pomáhají ke snižování škodlivého LDL cholesterolu a zároveň zvyšují hodnoty tzv. „zdravého“ cholesterolu – LDL. Přirozeně tak ochrání organismus před infarktem myokardu, mrtvicí nebo aterosklerózou.

6. Podporují funkci mozku

Selen je nezbytný ke správnému fungování mozkových funkcí. Nízké hladiny selenu mohou vést k Alzheimerově nebo Parkinsonově nemoci. Ke zlepšování funkcí mozku napomáhají i polyfenoly, které mají antioxidační a protizánětlivé účinky.

7. Zlepšují náladu

Ke zlepšení nálady stačí tak málo. Pár výzkumů ukázalo, že by para ořechy mohly zlepšit náladu. Úhlavním činitelem je opět vzácný selen. Jak už víme, všeho moc škodí. I toho dobrého. Pojďme se tedy ještě podívat, jaké se objevují příznaky u předávkování selenem.

Příznaky selenózy – otravy selenem

Akutní otrava
  • nevolnost nebo zvracení
  • bolesti břicha
  • průjem
  • dech i pot jde cítit po česneku

Chronická otrava
  • únava
  • deprese
  • vypadávání vlasů
  • špatná kvalita zubů a nehtů
  • zvýšená neurosvalová citlivost

Autor: Zuzana Pitříková

Para ořechy jsou skvělou zdravou svačinkou. Mají mnoho skvělých účinků na zdraví. Pozor ovšem při jejich konzumaci. Obsahují velké množství selenu, se kterým by se to nemělo přehánět.
Zdravá výživa

 308 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ