Zdraví

10 faktů o "králi ovoce" granátovém jablku

09.03 2019|Potraviny
10 faktů o "králi ovoce" granátovém jablku

Granátové jablko je právem nazýváno králem ovoce. Skvěle nás chrání před onemocněním tím, že posiluje náš imunitní systém. Má však i celou řadu jiných, pro zdraví výhodných účinků.

Je obzvláště bohaté na vitamíny A, E, C a B, vápník, fosfor, jód, železo, draslík, sodík a hořčík. Zdravé zdraví pro vás připravilo 10 faktů, které vám přiblíží příznivé účinky granátového jablka na zdraví.

1. Aminokyseliny

Je známo, že aminokyseliny jsou stavebním kamenem všech buněk v našem těle, a většinu z nich získáváme z masa, hlavně z toho kuřecího a vajec. Nicméně, vědci zjistili, že granátové jablko obsahuje 15 různých aminokyselin, z nichž některé jsou v rostlinných potravinách velmi vzácné. To je důvod, proč mohou být granátová jablka zcela nezbytné pro vegetariány.

2. Rodinné štěstí

Granátové jablko můžeme bezpečně nazvat rodinným ovocem, protože žádné jiné ovoce nemá tak pozitivní vliv na mužský i ženský organismus, jako právě granátové jablko. Tento úžasný plod pomáhá obnovit hormonální rovnováhu u obou pohlaví a také zlepšuje jejich sexuální život. Ženám navíc může granátové jablko pomoci při bolestivé menstruaci a menopauze. Pokud budou muži pravidelně pít šťávu z granátových jablek, mohou už předem zapomenout na všechny problémy s potencí.

3. Orlí zrak

V dnešním světě působí na naše oči čím dál tím více nepříznivých faktorů. To nejlepší, co můžeme udělat, ja minimalizovat dobu, kterou trávíme před počítačem a televizí. Neměli bychom však zapomínat i na vitamínovou podporu. Vynikající volbou je právě granátové jablko. To obsahuje vitamín A a antokyan, který dokáže aktivovat metabolické procesy v tkáních oka, což napomáhá zlepšit vidění. Odborníci doporučují konzumaci granátových jablek nebo pití šťávy z nich starším lidem, kteří díky tomuto úžasnému ovoci mohou zabránit rozvoji šerosleposti a šedého zákalu.

4. Hubnutí

Granátové jablko je nenahraditelným produktem při hubnutí. Kromě toho, že dostatečně nízkokalorické (60 kcal na 100 gramů), zlepšuje metabolismus, vylučuje toxiny a zlepšuje trávení. Tyto tři schopnosti granátového jablka jsou zároveň základem zdravé výživy. Stačí přidat pár zrnek granátového jablka do salátu nebo pod maso.

5. Kosmetické účinky

Granátová jablka zvláště doporučujeme lidem s problematickou pletí. Obsah kyseliny citrónové, kyseliny jablečné, kyseliny šťavelové a dalších organických kyselin vás může zbavit pih, stařeckých skvrn i akné. Vaše kůže může být hladší a jasnější. Zkuste třeba smíchat zrnka granátového jablka s lžičkou zakysané smetany a s lžičkou čerstvě vymačkané šťávy z granátového jablka. Tuto masku aplikujte na obličej na 10 minut. Buďte ovšem opatrní a nejdříve zkontrolujte masku na méně viditelném místě kůže, abyste si byli jistí, že netrpíte nějakou alergií.

6. Pomozte srdci a cévám

Lidé z Kavkazu jsou legendární pro svou dlouhověkost. Málokdo však ví, že tajemstvím jejich dlouhověkosti je pravidelná konzumace granátových jablek. Granátová jablka se používají i v gruzínské kuchyni. Granátová jablka dokáží snížit krevní tlak tím, že z vašeho těla odstraní přebytečný cholesterol a očistí vaše cévy. Kromě toho, je také vynikající prevencí proti ateroskleróze.7. Antioxidační účinky

Granátové jablka obsahují vitamíny C a E, díky čemuž jsou skvělými antioxidanty. Mimo to obsahují tyto plody i punikalagin, což je unikátní látka, která v tandemu s kyselinou ellagovou je nejen silným antioxidantem, ale má také schopnost odstranit z těla radioaktivitu. Takže pro lidi pracující v nebezpečných odvětvích je granátové jablko nezbytnou součástí stravy.

8. Dezinfekce

Vzhledem k vysokému obsahu taninu jsou granátová jablka doporučována pro dobré trávení. I když je maximální množství těchto látek soustředěno v kůře, nachází se i ve šťávě a semenech. Granátové jáblko může být skvělým lékem proti průjmu. Odvaz kůry je rovněž skvělým kloktadlem při bolestech v krku nebo při krvácení dásní.

9. Přírodní antipyretikum

Vědci zjistili, že granátové jablko dokáže snižovat vysokou teplotu a usnadnit průběh akutních virových onemocnění. To je důležitá skutečnost, která ukazuje na to, že bychom měli granátová jablka zařadit na svůj každodenní jídelníček hlavně v zimě, kdy potřebujeme posílit imunitní systém a předejít nachlazení.

10. Kontraindikace

Zvláštní pozornost by tomuto ovoci měly věnovat těhotné a kojící ženy. Ty by se měly poradit před konzumací granátových jablek s lékařem. Granátová jablka byste měli omezit, pokud máte nízký krevní tlak nebo sklon k alergiím. Pokud trpíte závažnými žaludečními potížemi, jako například vředy, gastritidou, pankreatitidou v akutní fázi nebo hemeroidy, měli byste se granátovým jablkům vyhnout.Autor: Jad

10 faktů o králi ovoce granátovém jablku. Zdravé zdraví pro vás připravilo 10 faktů, které vám přiblíží příznivé účinky granátového jablka na zdraví. Granátové jablko je
Zdravá výživa

 322 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Renata|07.06 2019 15:41
Dobrý den, u bodu 1. máte vcelku zásadní chybu u věty: Je známo, že aminokyseliny jsou stavebním kamenem všech buněk v našem těle, a většinu z nich získáváme z masa, hlavně z toho kuřecího a vajec.
Z masa a vajec získáváme bílkoviny složeninu z aminokyselin, kterou musí tělo dlouze a složitě rozkládat právě na aminokyleiny - proto jsme po mase tak unavení, kdežto z rostlin získáváme právě aminokyseliny jednotné - tedy takové, ze kterých si tělo potřebné složky vytváří samo.
Odpovědět
 7