Zdraví

Šťáva z kurkumy a její léčivé účinky

06.05 2018|Zdravé recepty
Šťáva z kurkumy a její léčivé účinky

Kurkuma je nedílnou součástí indické i dalších asijských kuchyní. Kromě toho, že se používá jako přísada do vaření, má významnou roli i v bylinné medicíně. Obsahuje totiž více než 300 antioxidantů a mnoho zdraví prospěšných živin.

Kromě kurkumy v prášku je na trhu dostupná i hlíza kurkumy. Podle Marylandské univerzity je doporučená dávka prášku z kurkumy 1-3 gramy denně (1/2- 1 a půl čajové lžičky). Čerstvá kurkuma vypadá jako zázvor. Vnější kůže je hnědá a dužina má tmavě oranžovou barvu. Kořen má pepřovou, lehce hořkou chuť.

Džus z kurkumy

Příprava džusu z kurkumy není složitá. Dobrým pomocníkem je odšťavňovač. Umyjte několik kusů čerstvého kořene kurkumy a oloupejte je. Odšťavněte v odšťavňovači několikrát po sobě. Šťávu uchovávejte v lednici maximálně tři dny. Čerstvou šťávu z kurkumy můžete použít ve smoothies, polévkách, mléce nebo do jiných pokrmů.

Nápoj z kurkumy

Do džbánu dejte 1-2 polévkové lžíce čerstvé šťávy z kurkumy. Přidejte šťávu z 1-2 citronů a trochu šťávy ze zázvoru. Dochuťte dvěma lžícemi medu. Nařeďte dvěma šálky studené vody a důkladně promíchejte. Tento nápoj podávejte s ledem. V lednici uchovávejte jen několik dní. Můžete jej podávat s čerstvými lístky máty nebo koriandru.

Kurkumový džus je bezpečný pro většinu lidí. Někteří však mohou mít problémy s žaludkem. Pokud jej vypijete příliš, můžete si přivodit žaludeční vředy. Kurkuma nemusí být vhodná pro ty, které trpí žlučovými kameny. Také působí jako ředidlo krve.

Zde jsou některé z přínosů, které má šťáva z kurkumy na zdraví:


1. Snižuje bolesti způsobené artritidou

Kurkuma obsahuje sloučeninu zvanou kurkumin, která má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Tato sloučenina funguje lépe než nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), protože inhibuje mnohočetné prozánětlivé cesty. Na rozdíl od kurkuminu má většina NSAID vedlejší účinky. Šťáva z kurkumy pomáhá snížit bolest a zánět, dva běžné příznaky artritidy, osteoporózy a revmatoidní artritidy. Džus dokonce dokáže zpomalit postup těchto nemocí.

2. Léčí Alzheimerovu chorobu

Šťáva z kurkumy může být užitečná při prevenci nebo zpomalení vývoje Alzheimerovy nemoci, která způsobuje postupnou ztrátu paměti. Zánět je jednou z hlavních příčin Alzheimerovy choroby. Protizánětlivé vlastnosti syrové kurkumy snižují zánět mozku tím, že blokují cesty enzymu COX-2, který způsobuje neurální zánět. Kromě toho, pravidelné užívání šťávy z kurkumy zlepšuje tok kyslíku do mozku. To může také zabránit nebo zpomalit průběh Alzheimerovy nemoci.

3. Zabraňuje rakovině

Syrová šťáva z kurkumy je potenciální léčbou proti rakovině. Kurkumin v kurkumě pomáhá tělu zbavit se volných radikálů a snižuje poškození buněčných membrán a DNA, což jinak může zvýšit riziko rakoviny. Kurkuma může pomoci zabránit nebo léčit různé typy rakoviny, včetně rakoviny prostaty, prsu, plic, jater, dutiny ústní, kůže a tlustého střeva. Šťáva z kurkumy se doporučuje pít zředěná vodou a každé ráno na prázdný žaludek.

4. Léčí problémy s trávením

V případě poruchy trávení je šťáva z kurkumy jistě jedním z nejlepších přírodních léků. Kurkuma stimuluje žlučník k uvolnění žluče, což napomáhá trávení a snižuje příznaky, jako je nadýmání, plynatost, pálení žáhy a zácpa. Navíc, šťáva z kurkumy zlepšuje trávení zrychlením metabolismu. Kurkuma může také zmírnit příznaky syndromu dráždivého střeva a ulcerózní kolitidy. Jezte malý kousek syrové kurkumy nebo pijte trochu kurkumové šťávy s vodou denně, abyste zabránili problémům s trávením.

5. Podporuje zdraví srdce

Kurkumový džus pomáhá zachovat správnou funkci srdce. Kurkumin pomáhá snižovat hladiny lipoproteinů s nízkou hustotou (LDL-špatný cholesterol). Udržení správné hladiny cholesterolu může zabránit mnoha kardiovaskulárním chorobám. Také snižuje riziko mrtvice. Kurkumová šťáva řídí tvorbu arteriálního plaku, který je klíčem k prevenci aterosklerózy. Pomáhá také předcházet shlukování trombocytů, které přispívají k tvorbě sraženin.

6. Reguluje krevní cukr

Dalším přínosem šťávy z kurkumy je, že pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi u lidí s diabetem. Kurkuma pomáhá udržovat správné fungování pankreatu. To zase pomáhá regulovat
a vyrovnávat hladiny inzulínu a zabraňuje inzulínové rezistenci. Také zvyšuje účinnost léků používaných k léčbě diabetu. Chcete-li kontrolovat hladinu cukru v krvi, přidejte 1 čajovou lžičku šťávy z kurkumy a 1/4 čajové lžičky prášku z černého pepře na šálek vody a vypijte ji jednou denně.

7. Léčí rány

Můžete také použít nezředěnou šťávu z kurkumy nebo pastu se surové kurkumy, abyste urychlili hojení ran. Kurkuma obsahuje přírodní antiseptické a antibakteriální látky, které pomáhají vyléčit menší rány a zabraňují infekci. Její protizánětlivé působení zmírňuje záněty a bolest. Pomáhá také při tvorbě nových kožních buněk, které uzavírají ránu. Chcete-li zastavit krvácení z rány, aplikujte šťávu z kurkumy. Chcete-li podpořit pokračující hojení, použijte čerstvou kurkumovou pastu na postiženou oblast několikrát denně.

8. Udržuje kůži zdravou

Kurkumový džus obsahuje antioxidanty, které pomáhají udržet pokožku zdravou. Pomáhá při léčbě akné, ekzému, psoriázy a nerovnoměrné pigmentace kůže. K léčbě pupínků a jizev po akné použijte kapku šťávy z kurkumy na postiženou oblast před spaním. Následujícího rána opláchněte vodou. Chcete-li zlepšit pleť, přidejte šťávu z kurkumy do své kosmetiky, ale opatrně, může barvit.Autor: Liv

Šťáva z kurkumy a její léčivé účinky. Kurkuma a její léčivé účinky jsou známé nejen v Indii odkud pochází. Kořen kurkumy má zázračné účinky
Zdravá výživa

 302 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
dana|01.08 2020 09:24
poradíte mi , jak využít mletou kurkumu , nemám k dispozici kořen , ze kterého bych si udělala džus. Mohu použít i mletou ?
Odpovědět
 0